שתף קטע נבחר

אריתריאים הפגינו בת"א: "ארה"ב תצילי אותנו"

כ-500 מפגינים קראו שלא לגרשם למולדתם בטענה כי מתקיים שם משטר דיכוי שמסכן את גורלם. "בכל העולם נותנים לנו אישורי פליטים ואנחנו מבקשים לקבל זאת גם פה", הם זועקים

כ-500 נתינים אריתריאים הפגינו היום (ו') מול שגרירות ארצות הברית בתל אביב, במחאה על הרדיפה הפוליטית שהם חווים, לטענתם, בישראל. "אנחנו דורשים שארצות הברית תלחץ על ישראל, תמנע ממנה לפגוע בזכויות שלנו, ותקיים מנגנון לבירור זכאותם של הפליטים", הם אומרים.

 

בהפגנה נישאו שלטים ובהם נכתב "אנחנו דורשים הגנה", "לא לגירוש" ו"ארה"ב הצילי אותנו". לטענתם, ישראל רוצה להחזיר אותם למדינתם, שם יש משטר של דיכוי. "מבקשי המקלט מאריתריאה סובלים מגזענות, שנאה והסתה של פוליטיקאים ישראלים", טוענת שרה, פעילה במרכז לקידום פליטים. "ארצות הברית ערה לכך שאריתריאה היא מדינה שמקיימת משטר של דיכוי שיטתי ועליה להבהיר לישראל שלא תוכל לגרש לשם פליטים. ההצהרות של שר הפנים ישי לא עומדות במבחן המציאות ובאמנת הפליטים מ-1951 עליה ישראל חתומה".

 

ההפגנה. "מתייחסים אלינו בצורה גזענית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה. "מתייחסים אלינו בצורה גזענית"(צילום: מוטי קמחי)

 

"לא באנו לשבת כאן סתם". ההפגנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לא באנו לשבת כאן סתם". ההפגנה(צילום: מוטי קמחי)

 

עוד בחדשות ynet:

 

לדברי מולגייטה האריתריאי, כל מטרת ההפגנה היא לקבל מעמד של פליטים. "אנחנו מפגינים נגד כל גילויי האלימות שישראלים עשו נגדנו לאחרונה והיחס לקהילה", הוא אומר. "כל גילויי האלימות שמייחסים לנו הם אחוז אחד מכלל קהילת האריתריאים בישראל, ולא הגיוני שיפעילו נגדנו אלימות כמו בירושלים ובשכונת התקווה, שם נכנסו לבר ולמכולת שלנו ושתו בלי לשלם. יכול להיות שיגרשו אותנו אבל אתם צריכים להבין שהנשיא שלנו דיקטטור. בכל העולם נותנים לנו אישורי פליטים ואנחנו מבקשים לקבל גם פה".

 

מבקש מקלט אחר מאריתריאה, הוסיף: "לא באנו לאכול חינם ולשבת פה סתם, אנחנו מחפשים מקלט. היחס אלינו עכשיו בארץ הוא לא טוב וגם לא מתירים לנו לעבוד, אבל אנחנו לא יכולים לחזור לאריתריאה כי מסוכן שם.

אתם חייבים להבין שהשלטון שם הוא דיקטטורה ומי שחוזר לשם נמצא בסכנה מיידית לגורלו".

 

שי גורסקי, פעיל עצמאי שעזר בארגון ההפגנה, אמר כי הקהילה האריתריאית מפגינים נגד ההחמרה במצבם בחודשים האחרונים. "הם מאמינים שארה"ב משפיעה על ישראל ואף הגישו מכתב פתוח לאחד מעובדי השגרירות בנושא", אמר. "האירועים האחרונים מכניסים את כל הקהילה ללחץ, כלומר השלמת הגדר שנועדה למנוע מהם לברוח מהזוועות באפריקה, הקמת מתקני הכליאה בנגב וההסתה הפרועה כנגדם בארץ, מגדול ועד קטן". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה. "הנשיא שלנו דיקטטור"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים