שתף קטע נבחר

חקירה: עשרות נשים הוטרדו מינית בבסיס בטקסס

לפני שנה הוגשה תלונה בבסיס חיל האוויר בטקסס וכעת מצטרפת אליה שורת דיווחים על התנהגות בלתי הולמת כלפי חיילות, החל בהטרדות וכלה באונס

בזמן שיותר ויותר נשים מתגייסות לצבא ארצות הברית, עולה ביתר שאת סוגיית ההטרדות המיניות בו: חיל האוויר האמריקני חוקר חשדות, שלפיהם עשרות חיילים-מדריכים במחנות אימונים של החיל תקפו מינית נשים שמשרתות במחנות אלה, הטרידו אותן או קיימו עמן יחסי מין. כך דיווח הלילה (שבת) העיתון "וושינגטון פוסט".

 

חדשות נוספות מהעולם:

 

סדרת התלונות החלה לפני כשנה, אז התלוננה אשה מבסיס לקלנד בטקסס על תקיפה מינית. לאחר ארבעה חודשים דיווחו שלושה מדריכים על התנהגות בלתי הולמת הפושה בקרב עמיתיהם. בינתיים הוגשו תלונות נגד שישה מדריכים בלקלנד, ונבחנות טענות על שישה מדריכים נוספים. ככל הנראה מדובר בשלב זה על 31 קורבנות, כולן נשארו בחיל. 22% מהמתגייסים לחיל האוויר הן נשים, וכ-11% מהמדריכים שבו הן נשים.

 

בבסיס זה משרתים 36 אלף חיילים. כרבע מהמדריכים בבסיס נחקרים או שכבר הואשמו בהתנהגות בלתי נאותה. אחד המאמנים הועמד לדין בגין אונס או תקיפה מינית של עשר חיילות. בין היתר נבדק תהליך המיון של מדריכים בחיל. זהו ככל הנראה אינו הבסיס היחידי שבו קיימת הבעיה הזו, ואף שהממדים אינם ברורים לחלוטין, הם מתקרבים כבר בשלב זה לממדי שערוריית המין הגדולה בצבא ארצות הברית, משנת 1996, אז הואשמו 12 חיילים בניצול מיני של חיילות בבסיס אברדין במרילנד. לאור זאת הציעה חברת הקונגרס ג'קי ספייר שמקרים אלה ייבחנו מחוץ לצבא כדי למנוע טיוחים.

 

בשלב זה מתנהלת החקירה בתוך החיל. מפקד האימונים והחינוך בחיל האוויר, גנרל אדוארד רייס, אמר: "אנו הופכים כל אבן. אני אגרסיבי ככל יכולתי". גישתו חיונית במיוחד לאור העובדה שהקורבנות ככל הנראה עודן מהססות ברובן להתלונן, למרות צעדים שנקט משרד ההגנה ונועדו לעודד הגשת תלונות בנושא וחקירתן. רייס עדכן את המחוקקים ואת בכירי משרד ההגנה בהתנהלות החקירה. חיל האוויר אף מינה גנרל לחקור את ממדי האירועים.

 

פעילה פמיניסטית וקצינה בדימוס, אנו בגואטי, אמרה: "עשרות מדריכים יודעים על כל הטרדה". היא ייחסה את התופעה להפעלת סמכות מצד המדריכים: "זו סביבה שבה צועקים עלייך בכל יום ואתה חושש מכולם. איך מישהי אמורה לבקש עזרה באווירה כזו?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוששות להתלונן. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים