שתף קטע נבחר

מי ביטל את ביקור מופז ברמאללה?

גורמים בממשלה אמרו כי נתניהו היה מעורב בביטול הביקור בשל חילוקי הדעות בעניין החלופה לחוק טל. הפלסטינים טוענים כי הם ביטלו את הביקור בשל ההתנגדות העממית

ביקורו של השר שאול מופז מחר (יום א') ברמאללה בוטל ברגע האחרון. הפלסטינים טוענים כי הם אחראים לביטול. חבר המועצה המהפכנית של פתח, בכר אבו בכר, אמר כי הפגישה בוטלה בתגובה לקולות המחאה העממיים נגדה, כולל מקבוצות צעירים המזוהים עם פתח. גורמים בממשלת ישראל האשימו מוקדם יותר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעורב בביטול הפגישה בשל המשבר בוועדה לקידום השוויון בנטל, האמורה למצוא חלופה לחוק טל.

 

הקמפיין הפלסטיני נגד הפגישה צבר תאוצה רבה בעיקר בפייסבוק. הזעם נגד הפגישה עם מופז היה כה גדול, עד כי לתובע הכללי של הרשות הפלסטינית הגיע בימים האחרונים מכתב תלונה שדרש ממנו לעצור את מופז מיד עם כניסתו לרמאללה באשמת פשעי מלחמה. גורם אחר בפתח אמר כי ביטול הפגישה הוא הוכחה ש"אבו מאזן מכבד את רצון הרחוב והציבור הפלסטיני".

 

עוד על החלופה לחוק טל:

הליכוד נגד מופז: "רוצה לגרום לליברמן לפרוש"

נתניהו לוועדת פלסנר: ותרו על הסנקציות

חרדים לגיוס: 'אין מחסור, יש מספיק חילונים בצבא'

 

בליכוד מאשימים את מופז וקדימה בניסיון להלהיט את הרוחות בקואליציה, גם מול שר החוץ אביגדור ליברמן בנושא הערבים, וגם מול החרדים, בשל ההתעקשות על סנקציות אישיות. "היה סיכום ברור עם קדימה שהם יתמכו בגיוס הערבים", אמרו אמש בליכוד. "מופז התהפך, ככל הנראה בשל החלטה אסטרטגית לדחוק את ליברמן לפינה. מופז רוצה להעביר את סדר היום לנושא המדיני, שבו יש לו יתרון על שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד, לכן בקדימה מנסים ליצור כעת משבר".

  

גורמים מדיניים אמרו בתגובה כי "מביך שיש אנשים בסביבת מופז שמנסים לטעון שיש קשר בין חוק טל לביטול פגישה עם אבו מאזן. טענה שהומצאה רק אחרי שהפלסטינים כבר הודיעו שהפגישה מבוטלת בעקבות הפגנות שהיו ברמאללה נגד קיומה".

 

אתמול נועדו נתניהו ומופז, וגורמים הבקיאים בפרטי הפגישה טוענים כי מופז חזר בו מהתמיכה בהכללת נושא גיוס הערבים בהמלצות ועדת פלסנר.

 

לדברי גורם הבקי בפרטי השיחות שהתנהלו אתמול בין קדימה ובין ראש הממשלה, "הנושא של גיוס הערבים נדון בפגישה בין ראש הממשלה למופז, ולא ברור לנו מדוע החליט מופז לצדד בעמדתו של יוחנן פלסנר, שלפיה לא ניתן להכליל את גיוס הערבים בחוק החדש. מוזר מאוד שקדימה לא מוכנים לזה, שכן הטענה שלפיה השירות האזרחי לא מסוגל לקלוט אלפים היא שטויות. השירות האזרחי מוכן, ואין צורך בעבודת מטה חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ומופז בחודש שעבר
צילום: AP
מומלצים