שתף קטע נבחר

"אל-קאעידה תכנן לפוצץ מטוס באולימפיאדה"

סוכנויות המודיעין במערב חוששות כי נורבגי המתאמן במחנות של אל-קאעידה בתימן יהיה המבצע של פיגוע גדול לפני המשחקים האולימפיים בלונדון. לאיש אין תיק פלילי, ולכן יוכל לחמוק בקלות מהאבטחה בנמלי התעופה

בשבוע שעבר דווח כי אזרח נורבגי שהתאסלם ונמצא בתימן רק מחכה לאות ולמטרה כדי לממש את מזימת הטרור הבאה של אל-קאעידה. האות טרם ניתן, אך הבוקר (יום א') דיווח השבועון "סאנדיי טיימס" כי המטרה היא מטוס נוסעים אמריקני.

 

פיגועי אל-קאעידה שסוכלו:

ארה"ב סיכלה פיגוע במטוס: "שדרוג תחתוני נפץ"

 

כמו כן, דווח כי מועד הפעולה מתוכנן להיות בחודשים שלפני המשחקים האולימפיים בלונדון. לדבריהם, המטרה אינה האולימפיאדה באופן נקודתי, אלא יש לראות את הפעולה כחלק ממאמציו המתמשכים של הארגון הקיצוני לפוצץ מטוסים אמריקניים. "המחבלים מתכננים את פעולותיהם בלי קשר למשחקים האולימפיים. הדבר שמקשר אותם היא העובדה שהמשחקים עומדים להתקיים השנה", אמר גורם בממשלה הבריטית.

 

לדברי אנשי המודיעין, שלוחת ארגון הטרור בחצי האי ערב גייסה את הנורבגי שהחליט להמיר את דתו, ואימנה אותו באחד המחנות שלה בתימן. הדבר מאשש את החששות בארצות הברית ובבריטניה כי האיסלאם הקיצוני מנסה לגייס מערביים כדי לחמוק בקלות יחסית מהאבטחה בנמלי התעופה.

 

שמו המוסלמי של המגויס הנורבגי הוא אבו-עבד אל-רחמן. לפי המידע שיש בידי סוכנויות המודיעין במערב, הוא בשנות ה-30 לחייו, ויש לו מוניטין נקי – אין לו תיק פלילי. הוא המיר את דתו ב-2008, ועד מהרה הקצין בדעותיו.

הוא טס לתימן לכמה חודשים כדי להשלים את אימוניו.

 

זוהי המזימה הרביעית של אל-קאעידה שסוכנויות הביון השונות מיירטות מאז 2009, אז שלח ארגון הטרור את הסטונדט הניגרי-בריטי פארוק עבד אל-מוטלב לפוצץ מטוס נוסעים מעל דטרויט באמצעות מטען חבלה שהסתיר בתחתוניו. ב-2010 ניסה ארגון המחבלים לשלוח שתי פצצות שהוסתרו במחסניות דיו למדפסות על מטוסי מטען.

 

התוכנית השלישית התגלתה וסוכלה לפני שלושה חודשים כאשר סוכן סמוי בריטי, שהצליח לחדור לשורות אל-קאעידה, התנדב להיות מחבל מתאבד. הוא מסר לידי הרשויות בארצות הברית את הגרסה האחרונה ל"מטען התחתונים" שהרכיב מהנדס הפצצות של הארגון, איברהים חסן אל-אסירי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מוותרים. אל-קאעידה
צילום: AP
מחבל התחתונים מדטרויט. עבד אל מוטלב
צילום: רויטרס
מהנדס הפצצות של אל-קאעידה. אל אסירי
צילום: AP
מומלצים