שתף קטע נבחר

לבנון: השייח שחוסם כבישים בגלל חיזבאללה

אחמד אל-אסיר אל-חוסייני, מטיף סוני מצידון, חוסם עם תומכיו את הכביש המרכזי בעיר, וקורא לפרק את חיזבאללה מנשקו. בעבר יצא השייח נגד אסד, ואמר כי אפילו ישראל רחומה ממנו

עד לפני חודשים ספורים, לא רבים בלבנון הכירו את השייח אחמד אל-אסיר אל-חוסייני, המטיף של מסגד אל-בילאל בצידון. אך לפני חודשים הוא החל להשמיע את קולו נגד משטרו של בשאר אסד בסוריה ונגד ארגון חיזבאללה. בימים אלה הוא ותומכיו חוסמים את כביש הגישה לצידון, בקריאה לפרק את חיזבאללה מנשקו באופן סופי ומוחלט.

 

אל-אסיר ותומכיו מתפללים על הכביש (צילום: רוירטס) (צילום: רוירטס)
אל-אסיר ותומכיו מתפללים על הכביש(צילום: רוירטס)

 

לפני חודשיים הופיע לראשונה אל-אסיר בפני הלבנונים וקרא להם להצטרף אליו להפגנת תמיכה בתושבי סוריה ולמחות על מעשי הזוועה של משטר אסד. הוא אף הצהיר בעבר כי ישראל רחומה יותר ממשטרו של נשיא סוריה.

 

לאחרונה גלשו מחאותיו של המטיף הסוני נגד המשטר הסורי להתקפות חסרות תקדים נגד אחת משלוחותיו של אותו משטר בלבנון – ארגון חיזבאללה השיעי. אל-אסיר ותומכיו יוצאים בעיקר נגד החזקת נשק בידי הארגון.

 

לפני כמה ימים הכריז אל-אסיר על החרפת צעדי המחאה נגד חיזבאללה ובצעד מעורר מחלוקת החליט יחד עם תומכיו בצידון לפתוח בשביתת שבת ולחסום את הכביש המרכזי בעיר עד שיימצא פתרון לסוגיית הנשק הלא לגיטימי של חיזבאללה.

 

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון דיווח לאחרונה כי נשיא לבנון מישל סולימאן זועם על המחאה וקרא בישיבת הממשלה לפעול נגד "העבריינים". מקורות פוליטיים סיפרו לעיתון כי סולימאן ביקש ממנגנוני הביטחון לטפל בתקיפות בחסימת הכביש.

 

העיתון "אל-קבס" הכוויתי דיווח לאחרונה כי גם בביירות העסקים אינם כרגיל, וכי כוחות הביטחון מנסים למנוע כל ניסיון לחסום כבישים ובפרט מפקחים על הכבישים המובילים לנמל התעופה.

 

חוסמים את הכביש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חוסמים את הכביש(צילום: EPA)
 

 

חוסמות את הכביש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חוסמות את הכביש(צילום: EPA)

 

התמיכה העממית בשייח מוגבלת וכך גם התמיכה הפוליטית בו, אפילו מצד אלה שמסכימים עם עמדתו, מתנועת "אל-מוסתקבל" של סעד חרירי, כמו ראש ממשלת לבנון לשעבר, פואד א-סניורה, שאמר שחסימת כבישים היא לא הדרך.

 

גם בצידון נשמעות כבר קריאות לשייח לפתוח את הכביש. המופתי של העיר הדרומית ביקש ממנו להעביר את שביתת השבת למקום וגם מושל המחוז הדרומי ומפקד האזור הדרומי בכוחות הביטחון הגיעו לאוהל המחאה כדי לשכנע את השייח הסוני לרדת מהכביש.

 

אבל השייח בשלו. "אני אשאר כאן עד המוות", אמר, "אנחנו לא נחזור לבתינו לפני שנחוש שיש פתרון רציני לסוגיית הנשק של חיזבאללה אשר גזל מאיתנו את כבודנו".

 

ומה אומרים בחיזבאללה? העיתון הלבנוני אל-ג'מוהריה מסר אתמול כי הארגון ממשיך לשמור על שתיקתו באשר למהלכיו של אל-אסיר, כדי לא להיגרר למלחמת אחים, שהיא, לטענתו, המטרה של כל הפעולות האלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-אסיר. "כאן עד המוות"
צילום: רוירטס
הנשיא סולימאן. "עבריינים"
צילום: AP
נסראללה. חיזבאללה שומר על שתיקה
צילום: רויטרס
מומלצים