שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סודן: ארגונים ציוניים אחראים להפגנות במדינה
  חרטום טוענת כי בידיה ראיות לכך ש"מוסדות ציוניים בארה"ב ובמקומות נוספים" משתפים פעולה עם דרום סודן ועם מורדים בדרפור נגד הממשל. בשבועיים האחרונים נערכו הפגנות במדינה, במחאה על המצב הכלכלי, ועל פי פעילים, אלף נעצרו
  לאחר שבועיים של הפגנות שהעלו תהיות בנוגע ל"אביב ערבי" בסודן , מפנה המדינה האפריקנית אצבע מאשימה לעבר ישראל וארה"ב. חרטום האשימה היום (יום א') כי "מוסדות ציוניים" עומדים מאחורי המחאה נגד משטרו של הנשיא עומר אל-באשיר. פעילים במדינה מדווחים כי אלף בני אדם נעצרו עד כה.

   

  "מוסדות ציוניים בארה"ב ובמקומות אחרים מנצלים לרעה את ההחלטות הכלכליות האחרונות כדי לערער את היציבות ואת המצב הפוליטי", אמר יועץ הנשיא נפיע עלי נפיע, על פי "מרכז התקשורת הסודני", כלי התקשורת הממסדי.

   

  מפגינים הבעירו צמיגים בחרטום (צילום: AP) (צילום: AP)
  מפגינים הבעירו צמיגים בחרטום(צילום: AP)

   

  סודן איבדה שלושה רבעים מהכנסותיה מנפט בעקבות עצמאותה של דרום סודן. המהלך אילץ את הממשלה לבצע קיצוצים שפגעו באזרחים המתמודדים גם כך עם אינפלציה גואה ומטבע חלש. בשבועיים האחרונים יצאו תושבים להפגנות שמנו כמה מאות בכל פעם, ומחו נגד הממשל.

   

  חלקם אימצו את הסיסמה שנשמעה בהפגנות במצרים ובתוניסיה – "העם רוצה להפיל את המשטר". ביום שישי השתמשה המשטרה בגז מדמיע כדי לפזר מפגינים בחרטום. "הארגון להגנה על זכויות וחירויות" הפועל במדינה דיווח כי אלף בני אדם נעצרו עד כה, וכי חלקם נלקחו לבתי כלא שמקומם לא ידוע, ונקראו בפי אנשיו "בתי רפאים".

   

  מפגינים ניפצו חלונות. ביום שישי האחרון פוזרה ההפגנה בגז מדמיע (צילום: AP) (צילום: AP)
  מפגינים ניפצו חלונות. ביום שישי האחרון פוזרה ההפגנה בגז מדמיע(צילום: AP)

   

  חרטום האשימה את המפגינים בהתפרעות שמטרתה לפגוע ביציבות במדינה,
  המתמודדת עם מצב כלכלי מחמיר, מלחמה בדרפור ומשבר פוליטי מחריף עם דרום סודן. נפיע אמר כי לממשל ראיות לשיתוף פעולה בין מוסדות ציוניים, קבוצות מורדים בדרפור ופוליטיקאים בדרום סודן, שמטרתו להרוס את סודן. הוא לא הציג את אותן ראיות.

   

  נשיא המדינה אל-באשיר מבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בעוון פשעי מלחמה בדרפור. באופן חריג, לא נחגג אתמול יום השנה ה-23 לעלייתו לשלטון בהפיכה. במקום זאת הוא חנך מרכז קניות חדש במרכז חרטום. התקשורת בסודן דיווחה כי הממשלה תתרום 20% מהכנסות המקום לעניים.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנה בחרטום, לפני שבוע
  צילום: AP
  אל-באשיר. בצעד חריג, לא חגג את ההפיכה
  צילום: AFP
  מומלצים