שתף קטע נבחר

צילום: EPA

ארונו של שמיר בכנסת. ריבלין: היית סלע איתן

יו"ר הכנסת ספד לראש הממשלה השביעי של ישראל: "סלע יצוק היית, יצחק, בלתי ניתן לשבירה. נושא על כתפיך את משא העם הזה, את עברו ואת עתידו"

ארונו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, שהלך לעולמו במוצאי שבת כשהוא בן 96, הוצב הבוקר (יום ב') ברחבת הכנסת. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, נשא דברים לזכרו והניח זר לכבודו. לאחר מכן עברו על פני הארון עשרות אזרחים. 

 

ריבלין אמר בטקס: "היכל הדמוקרטיה התכבד בך, כיושב ראש הכנסת, כראש הממשלה כראש האופוזיציה, כמנהיג נטוע בעמו. סלע יצוק היית, יצחק, בלתי ניתן לשבירה. נושא על כתפיך את משא העם הזה, את עברו ואת עתידו. זוכר בדם לבך את אפר המשרפות ואת תקוות הגאולה. דבר לא הצליח להסיט אותך מדרכך. כלי ברזל וכלי משחית לא יכלו לך, לא איימו עליך. מתק לשון, דברי שוחד ושפת חלקלקות - לא היו על לשונך, לא שוחחו בשפתך. רק חולשה קטנה אחת כרסמה בך ללא רחמים. רק חולשה קטנה אחת הצליחה לבקוע את הסלע האיתן לחצוב את אבניו, ולהקים מהם יסודות לבניין מלכות ישראל. הייתה זו האהבה: אהבתך לעם הנרדף הזה; אהבתך למולדת אבות, לארץ הנצח; אהבתך לילדיך, לביתך; אהבתך לשולמית שלך".   

 
 
בהתייחס למורשתו הפוליטית של שמיר אמר יו"ר הכנסת: "אהבותיך היו עקרונותיך ורק למענם היית מוכן להתפשר. לא חיפשת לעשות לביתך. גם התנועה או המפלגה לא עמדו בראש מעייניך. אם ראית שטובת המולדת דורשת ויתור - ויתרת. אם ראית שהבטחת קיומו של העם בישראל דורשת הבלגה - הבלגת. אם ראית שמלכות ישראל תובעת אחדות רחבה - איחדת. רק האהבה יכלה לכרסם בך, איש הסלע, וחלקך בכינון ממלכתיות ישראלית יישאר לנצח, חרוט בעט שמיר".

  

יו"ר הכנסת סיים את דבריו ואמר: "אדוני, מפקד לוחמי חירות ישראל, אישי, יושב ראש כנסת ישראל, מכובדי, ראש ממשלת ישראל וחייל אלמוני נצחי. בשמי, בשם חבריך ופקודיך; בשמה של כנסת ישראל; בשמם של חיילים אלמוניים, בשירות המדינה ובמחתרות; בשמה של מדינת ישראל כולה, אנו מרכינים בפניך את ראשנו. היית מגויס לעם כל חייך, וכעת, 'משורה משחרר רק המוות'. בעוד כמה שעות ניפרד ממך, כאשר תיטמן בעפרה של ירושלים, באדמת הארץ הטובה הזאת, למענה חיית ולחמת".
 

אולמרט: שמיר לא אהב עניינים שמעסיקים פוליטיקאים

בין העוברים על פני ארונו של שמיר היה גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. לתקשורת אמר: "אני חושב שהוא היה משכמו ומעלה, מנהיג יצוק מפלדה. הייתי איתו בפגישות עם מנהיגי עולם, הייתי גם עם ראשי ממשלה אחרים והייתי בעצמי. מעולם לא ראיתי כושר עמידה, כושר איפוק ויכולת להתעקש על הדברים שהוא האמין שהם חיוניים למדינת ישראל. הוא לא היה שייך לפוליטיקה, הוא היה מדינאי".
 
אולמרט ברחבת הכנסת. שמיר המדינאי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אולמרט ברחבת הכנסת. שמיר המדינאי(צילום: אוהד צויגנברג)
 
אולמרט הוסיף: "הוא לא הבין, לא אהב, לא התעסק, בכל העניינים השוטפים שמעסיקים פוליטיקאי. הוא אף פעם לא היה עסקן מפלגתי, הוא היה אדם שבא עם תודעה של שליחות, חדור הכרה של שליחות. זה מה שהניע אותו כל חייו".
 
הוא סיפר כי היה עד לכך שכששמיר נשאל אם הוא מפחד, אחרי שראה יהודי בטלית רועד מול בית כנסת שהותקף בידי מחבלים, ודם זרם לידו, הוא אמר: לא. יש מדינת ישראל. "הוא היה נסער כי זה הזכיר לו דברים שאבא שלו אמר לפני שנרצח על ידי בני כפרו - 'הבן שלי בארץ ישראל ישיב להם כגמולם'. ובזה הוא ראה את שליחותו, להגן על עם ישראל ועל ארץ ישראל ולא חשוב כרגע אם הדעה שלו היתה כזאת שהיינו מסכימים לה היום או לא".
 
דרכו האחרונה. ארונו של יצחק שמיר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דרכו האחרונה. ארונו של יצחק שמיר(צילום: אוהד צויגנברג)
 
על פערי העמדות ביניהם סיפר: "היו לנו ויכוחים איתו גם אז, לא מעטים, אבל הוא היה ישר כסרגל עם אמונתו ועם דרכו. ולא היה מוכן לשום פשרה, גם כזו שהייתה יכולה להביא לו תועלת פוליטית".

 

הקדיש עצמו לישראל

שמיר, שכיהן כראש ממשלת ישראל השביעי בשנים 1983-1984 ו-1986-1992, שהה בשנים האחרונות במוסד סיעודי בתל אביב, בשל מצבו הבריאותי. לפני כשנה איבד את אשתו, שולמית, שהייתה בת 88 במותה. בני הזוג הותירו אחריהם שני ילדים וחמישה נכדים. 

 
בכירים רבים במדינה ומחוצה לה הביעו צער עם פרסום הידיעה על פטירתו. "יצחק שמיר שייך לדור הנפילים שהקימו את מדינת ישראל ונלחמו על חירותו של העם היהודי בארצו", ספד לו ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הוא היה מופת לנאמנות לארץ ישראל ולערכי הנצח של העם היהודי".
 
בתו גלעדה סיפרה ל-ynet: "אבא היה איש מדהים, איש משפחה במלוא מובן המילה, אדם שהקדיש את עצמו למדינת ישראל אבל לא שכח ולו לרגע אחד את בני משפחתו". לדבריה, "הוא שייך לדור אחר לגמרי של מנהיגים, אנשים עם ערכים ואמונה, ואני מקווה שיהיו לנו עוד אנשים כמותו גם בעתיד". 
 
הערב יובא שמיר למנוחות בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בנוכחות נשיא המדינה וראש הממשלה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק שמיר
צילום: סער יעקב , לע"מ
ארונו של ראש הממשלה השביעי
צילום: ערוץ הכנסת, ערוץ 99
חולקים כבוד בכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים