שתף קטע נבחר

"אש-אש-אש". צפו באימון צה"ל בכפר פלסטיני

כוחות צבא נכנסו לשטח הכפר אל-עקבה ופתחו באימון שבן נעו חיילים בין הבתים. בכל אותה עת, שהו התושבים בבתיהם וזכו להכחשה צבאית על עצם קיום האימון. דובר צה"ל: זה שטח צבאי סגור, הכפר נבנה שלא כחוק. לא נורתה אש חיה

ירי בין סמטאות הבתים, שיגור זיקוקים בסמוך מסגד, תנועת כוחות ברחובות וקריאות קרב של חיילים בפתח הדלת. אימוני הלוחמה בשטח בנוי של צה"ל, שמתקיימים באופן תדיר במתחמים ייעודיים של הצבא, חלקם אף הוקמו מלכתחילה בתצורת כפר פלסטיני - משפיעים בשבועיים האחרונים באופן אינטנסיבי על תושבי הכפר הפלסטיני אל-עקבה, מזרחית לעיירה טובאס בצפון בקעת הירדן.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הפלסטינים לאו"ם: תנו לדון כמדינה בסחר בנשק

הזנחה בבסיס: בלי מים, גמלים מסתובבים חופשי

מיט רומני יבקר בישראל בסוף החודש

 

האימון נערך בכפוף למדיניות הצבא, שחזר להתאמן בשנה האחרונה בשטחי האש שבבקעה, לרבות באזורים שבהם ממוקמות נקודות התיישבות בדואיות ופלסטיניות. צה"ל נוהג להודיע מראש על קיום התרגילים לתושבי האזורים שסמוכים לקו האש, ואלו, מצדם, נדרשים לעזוב את בתיהם, מטעמי בטיחות, למשך מספר שעות.

 

צה"ל: "לא השתמשנו באש חיה" ()
צה"ל: "לא השתמשנו באש חיה"
 

בשבוע שעבר, עם זאת, נכנסו בשעות הערב כוחות צבא לתוך הכפר ושעות ספורות לאחר מכן החלו באימון שכלל ירי רב ושיגור נורים בין בתי הכפר. לידי ynet הגיע תיעוד של האימון, במהלכו ניתן להבחין ולשמוע קולות ורשף ירי, זיקוק שנורה לאוויר, וקריאות חיילים שצועקים "אש, אש" - כל זה שעה שהתושבים עצמם סגורים בבתיהם.

 

"הצבא התחיל להתאמן בין הבתים בתוך הכפר והיה רעש חזק של ירי. הילדים שלנו שישנו באותה שעה התעוררו בבהלה", סיפר ל-ynet חאג' סאמי, אחד מראשי הכפר. לדבריו, הירי החל בסביבות השעה 22:00 ונמשך שעות ארוכות, לצד צעקות החיילים. "שאלנו אותם מדוע הם נכנסו לכפר והחלו לירות והם השיבו שהם עושים קצת תרגילים".

 

הכפר אחרי התרגיל ()
הכפר אחרי התרגיל

 

לדבריו, מיד כשהחלו היריות, התקשרה הנהגת הכפר למפקדת התיאום והקישור, אך שם נאמר להם כי החיילים מתאמנים ליד הכפר ולא בתוכו. למחרת בבוקר, צילמו התושבים את תרמילי הכדורים שנשארו ברחובות הכפר, לטענתם, וכן אוכל

ושתייה שהושארו שם לכאורה על ידי הכוחות שהתאמנו.

 

בשנת 1999 פנתה האגודה לזכויות האזרח לצה"ל בדרישה לבחון את המשך האימונים באזור. בדיון שבוצע בפיקוד מרכז בעקבות הפנייה הוחלט כי אל-עקבה יוגדר כשטח אימונים יבש, כלומר, ללא שימוש באש חיה באימונים. בנוסף, נקבע כי חל איסור על הכוחות המתאמנים לנוע בין הבתים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר בשטח אש המוכרז כשטח צבאי סגור שבו הוקם כפר פלסטיני בבנייה בלתי חוקית. במסגרת האימון לא היה שימוש באש חיה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים