שתף קטע נבחר

מטה המאבק: שאול מופז, תתפטר

מטה המאבק לשינוי חוק טל שיגר מכתב חריף למופז: "האמנו לך ונתנו לך צ'אנס. היום ברור ששום דבר רציני לא יהיה ושנתניהו יביא חוק טל 2". נציג הציבור בוועדה שמע מהתקשורת: "זו פוליטיקה נמוכה". מופז מצדו איים בפרישה מן הממשלה

לכבוד: המשנה לראש הממשלה, רא"ל (מיל') שאול מופז.

הנדון: תתפטר.

 

זו כותרתו של מכתב חריף ששלח מטה המאבק לשינוי חוק טל לשר מופז בעקבות הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על התפרקותה של ועדת פלסנר. "מכובדנו, בחודשים האחרונים ניצבת לידינו במאבק למען הפסקת ההשתמטות ולמען פתרון צודק שיביא לשינוי חלוקת הנטל בחברה הישראלית. חזרת ואמרת שערך השירות הוא מהערכים שאתה הכי מאמין בהם ושישראל חייבת שוויון בנטל. כשהצטרפת לממשלה, ורוב הציבור תקף אותך, בירכנו אותך ואמרנו שאם זה יביא לפתרון אחר - אז אנחנו נתמוך".

 

פירוק ועדת פלסנר - דיווחים קודמים ב-ynet:

מופז מאיים על נתניהו: או מסקנות או שנפרוש

ממשלה במשבר: נתניהו פירק את ועדת פלסנר

מטה המאבק: "נתניהו ומופז בחרו בחרדים"

 

בשבועות הראשונים, מציינים במטה המאבק, "הייתה הרגשה אופטימית באוויר ונראה היה שח"כ פלסנר מוביל עבודת מטה רצינית לחוק שיביא לישראל אחרת. גם בשבוע האחרון, כשהתחילו השמועות על כניעה נוספת למפלגות החרדיות, התייצבת אצלנו והתחייבת שלא תוותר, שתעמוד על הרגליים האחוריות - למען קיום ההתחייבות שלך. עכשיו, כאשר ברור שראש הממשלה נתניהו היתל בציבור ובמערכת הפוליטית, וברגע האמת בחר לתמוך במשתמטים על חשבון המשרתים - הגיע הזמן לעמוד על עקרונותיך".

 

"רב אלוף מופז, מתחילת הדרך האווירה הציבורית הייתה שמה שהיה הוא שיהיה, שאתם תוותרו ברגע האמת ושהחרדים ימשיכו לעשות ככל העולה על רוחם. אנחנו, שמשמשים פה לציבור הגדול הדורש שוויון, האמנו לך ונתנו לך צ'אנס. היום ברור ששום דבר רציני לא יהיה ושנתניהו יביא חוק טל 2. אנחנו לא נשלים עם כך ונחריף את המאבק הציבורי. אנחנו נקיים עצרת המונים במוצ"ש הקרוב. הגיע הזמן שלך להוכיח מנהיגות - להתפטר מן הממשלה ולהוביל את ישראל לבחירות שנושא חלוקת הנטל יהיה הנושא המרכזי שלהן. אז, הציבור הישראלי ישפוט מי ממנהיגיו באמת מחויב לעתיד צה"ל, לעתיד החברה הישראלית. אם תישאר בקואליציה המשתמטת הזאת, לעומת זאת, תוכתם גם אתה באות הקלון שנתניהו המיט עליה היום".

 

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

נתניהו תיאם עם ש"ס, לא הודיע לטייס במיל'

ראש הממשלה תיאם את המהלך כולו עם ש"ס, אך לא טרח להודיע על כך לנציג הציבור בוועדת פלסנר, הטייס במילואים יואב קיש, ששמע על כך מהתקשורת: "במקום לנצל את ההזדמנות ההיסטורית הזו שנוצרה עם הממשלה הרחבה לעשות שינוי אמיתי שיעשה צדק עם כולם, הפוליטיקאים ממסמסים את ההזדמנות", אמר קיש ל-ynet.

 

לדבריו, "כל המגזרים ייפגעו מכך: המגזר הערבי ייפגע, כך גם החרדי וגם ציבור המשרתים והנושאים בנטל. זה שלא נתנו לוועדה להשלים את עבודתה והפוליטיקאים התערבו במסקנותיה בצורה כה ברוטלית, זו פוליטיקה נמוכה. זה מאוד מאכזב לאחר שהקדשנו כל כך הרבה זמן למען המטרה. חשבתי שאנחנו עושים משהו רציני, עם תהליך שכלל גם חוסר הסכמות, אבל ניצלו את הנאיביות שלי. בואו להפגין נגד הפוליטיקאים, כדי שהפוליטיקאים יתחילו לספור אותנו".

 

מופז, שהבטיח שנכנס לממשלה כדי לטפל בבעיית הגיוס לכולם, איים מוקדם יותר בפרישה מהממשלה. יושב ראש קדימה קרא לפרסם בכל זאת את מסקנות הוועדה ואמר כי "אם ראש הממשלה בוחר שלא לפנות לכיוון הנדרש הזה, תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה".

 

מופז הוסיף: "אני דוחה את הודעת ראש הממשלה ומעניק גיבוי מלא לוועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ פלסנר. הוועדה לשוויון בנטל הוקמה מתוקף הסכם משותף לקדימה ולליכוד, ועל כן פירוקה החד-צדדי על-ידי ראש הממשלה אינו מחייב את קדימה שתמשיך לעמוד בהתחייבותה הציבורית ותעשה לכך שמסקנות הוועדה יפורסמו כנדרש וכמתוכנן ביום רביעי הקרוב. הודעה ברוח זו נמסרה לראש הממשלה הבוקר על ידי יו"ר קדימה".

 

"לא ניתן לאיש שחושש מהמסקנות למנוע פרסומן". פלסנר, הערב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"לא ניתן לאיש שחושש מהמסקנות למנוע פרסומן". פלסנר, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

 

פלסנר: המסקנות יפורסמו

יו"ר הוועדה המפורקת, ח"כ יוחנן פלסנר, כינס מסיבת עיתונאים ואמר כי מסקנות הוועדה יפורסמו ביום רביעי. פלסנר אמר: "הדו"ח כתוב, המסקנות כתובות, החוק מנוסח. נשייף את הניסוחים. נראה שיש מי שבורח או חושש מבשורה, לא ניתן לאיש שחושש מהמסקנות למנוע פרסומן. יש רוב גדול בכנסת בקרב הסיעות הציוניות להעביר את החוק ולמצות הזדמנות היסטורית. יש חברים רבים בישראל ביתנו, בקדימה

ובעצמאות שלא יוותרו על ההזדמנות הזו".

 

פלסנר אמר עוד כי "לא סביר שבעקבות המשבר, בעוד חודש מהיום יהיו עשרות אברכים עריקים, צריך פתרון מושכל ולא מתלהם, וכן מידתי שיקודם כתוצאה מאימוץ המסקנות. מי שישפוט זה הציבור וחברי הכנסת. כל הסדר עתידי יצטרך לעמוד במבחן בג"ץ. אני לא רוצה לגרור דרמות מיותרות, הכדור עובר למגרש הפוליטי, ושם מאז ומתמיד התקבלו ההחלטות. ההמלצות הללו הן הפתרון היחידי בעיר".

 

בנוגע לאפשרות שנתניהו מייתר בהחלטתו את הגשת המסקנות, אמר פלסנר כי "זה יוצר משבר פוליטי וחוקתי, בהיבט הפוליטי לראש הממשלה אין רוב פוליטי". על העובדה שההחלטה על פירוק הוועדה גרמה למבוכה גדולה בקדימה, אמר פלסנר כי "לא נגרמה לנו מבוכה, היינו מודעים למהלך, היה לנו מודיעין משלנו. אנו לא במועדון חברים, אנו ניאבק על מימוש בשוויון הנטל, לא הובכנו מזה. אם היעד לא יושג אין טעם לממשלת האחדות הזו. הכדור בידיים של נתניהו".

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתפטר? שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים