שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

רמון מקים מפלגה: "מופז בחר בחרפה ובתבוסה"

על רקע פירוק ועדת פלסנר ואיומי קדימה בפרישה, מנסה אחד ממייסדי המפלגה להקים מפלגת מרכז חדשה, בין היתר עבור ציפי לבני. "היה ברור שלא ייצא כלום בנוגע לגיוס החרדים. קדימה תיעלם, חובה ליצור אלטרנטיבה חדשה"

חיים רמון, אחד ממייסדי קדימה שפרש לאחר בחירת שאול מופז ליו"ר המפלגה, מנסה להקים מפלגת מרכז חדשה. על רקע ההתפתחויות האחרונות בנושא חוק טל, החליט רמון להגביר את המאמצים להקמת המפלגה ותקף את הגוף שאותו ייסד בעבר. "כשקדימה הצטרפה לממשלה היא ויתרה על תפקידיה וחדלה להיות אלטרנטיבה", אמר הבוקר (יום ג') ל-ynet.  

 

"קדימה תיעלם בצורה כזו או אחרת. אמרתי בעבר שאם מופז ייבחר, קדימה תתרסק. הם ויתרו על התפקיד של קדימה להיות או מפלגת שלטון או אלטרנטיבה לשלטון", אמר רמון. "היה ברור שלא ייצא כלום בנוגע לגיוס החרדים. אם נתניהו היה מאמץ את הצעות פלסנר, הוא היה מוותר על החרדים, וזה לא יקרה אף פעם".

 

עוד חדשות על חוק טל:

מופז הושפל ומחזיר: אין טעם לפגישה עם נתניהו

קדימה: נתניהו הבטיח לחכות, ורץ לפרסם הודעה

מטה המאבק: שאול מופז, תתפטר

מופז מאיים על נתניהו: או מסקנות או שנפרוש

 

רמון קורא לקדימה לפרוש לאלתר מהממשלה. לדבריו, "אם נותר בקדימה טיפת כבוד, אם נותר איזשהו שמץ של כבוד - הם לא יכולים להישאר יום אחד נוסף בקואליציה". הוא תקף את התנהלתו של יו"ר המפלגה: "קדימה, בראשות מופז, לא יכולה להיות יותר מפלגה שהיא אלטרנטיבה. מי שתמך בכניסה לממשלה מתוך אמונה שמשהו יקרה - הפסיד. לכן, חובה להקים אלטרנטיבה שתירש את קדימה. יש 30 מנדטים במרכז. יאיר לפיד יכול לקחת חלק, אבל את הרוב המכריע הוא לא יכול. לכן חובה להקים קדימה חדשה".

 

ציפי לבני וחיים רמון ב-2009 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ציפי לבני וחיים רמון ב-2009(צילום: גיל יוחנן)

 

רמון אישר כי הוא עוסק בהקמת מפלגה חדשה, בין היתר עבור יו"ר המפלגה לשעבר, ציפי לבני, ומעריך שתוך זמן קצר קדימה תתפלג. "מהיום שבו פרשתי מקדימה וקבעתי שהיא אינה יותר אלטרנטיבה, אני עוסק בזה, ואני אעסוק בזה. אני אזרח, הקדשתי חלק גדול מחיי לפעילות ציבורית, ומי שלא עוסק בהקמת מפלגה חדשה, הוא במידה מסוימת אדם לא חכם". הוא אמר כי קדימה תתפרק להערכתו בקרוב. "זה לא מחר בבוקר, אבל זה צריך לקרות בתקופה הקרובה", אמר רמון. 

 

הוא מתח ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "אחרי שהתברר מה שהתברר, ואחרי שברור לגמרי שראש הממשלה לא מחויב לרוב המכריע שנושא בעיקר הנטל - יש סיכויים יותר גדולים למהלך הזה. יש לא מעט אנשים ראויים. ציפי לבני ראויה מאוד, ויש עוד אנשים. מי שדרכי עבודתו נחשפו בדו"ח המרמרה ובדו"ח הכרמל, ובתהליך המדיני - יש לו 20 אלטרנטיבות טובות יותר. לא ייתכן שלראש ממשלה כושל כל כך אין אלטרנטיבה".

 

"נתניהו מעדיף את החרדים והמתנחלים"

רמון סבור כי ראש הממשלה לא יוותר על שותפיו ה"טבעיים" - החרדים והמתנחלים. על מופז הוא רומז: "הוא רוצה שיתעתעו בו". רמון: "במשך שלוש שנים גרוני ניחר כדי להסביר לציבור ולתקשורת, שבעלי הברית הטבעיים שעליהם נתניהו לא יוותר הם המתנחלים והחרדים", הוא הסביר. "נתניהו הוא בעל בריתם כדי לא לעשות תהליך מדיני, וכדי לא לעשות תהליך מדיני, הוא ימכור את כל הערכים - גם כאלה שהוא מאמין בהם - לחרדים".

 

הוא המשיך במתקפה החריפה על נתניהו. "בישראל עומד ראש ממשלה שמשקר ומתעתע בציבור, ומתעתע במפלגות", אמר רמון. "רק מי שרוצה שיתעתעו בו נופל קורבן שוב ושוב לתעלולי נתניהו. לכן, צריך שהציבור יבין, ואנשים שהם קובעי דעת הקהל שיבינו, שנתניהו שייך לימין הקיצוני, וכל המסכות שהוא עוטה וכל הדיבורים בסופו של דבר הנאמנות שלו היא לארץ ישראל השלמה, לקיפאון מדיני, לכך שישראל לא תהיה דמוקרטית. דווקא האירועים סביב חוק טל יבהירו סופית גם לאחרוני המשלים עצמם, שצריך אלטרנטיבה כדי להחליף את שלטון נתניהו והחרדים".

 

על מופז הוא אמר: "אני לא שופט אף אחד. מופז בחר את הדרך שלו. הוא האמין בה. אני לא האמנתי בה. בירכתי אותו בהצלחה. הוא חזר לביתו ההיסטורי, והוא גילה ששום דבר לא השתנה. על טעויות משלמים". הוא המשיך במתקפה: "הוא בחר גם בחרפה וגם בתבוסה. אם הבחירה של החרפה הייתה מונעת תבוסה

 ומביאה הישגים - אז ניחא. הייתי אומר היה שווה, אך לי היה ברור שזה מה שיקרה. אחד הח"כים אמר לי: 'הוויכוח שלנו הוא על העיתוי'. יש לי הערכה למופז, יש לו ביוגרפיה מפוארת, אבל הוא הלך לכיוונים שהם שגויים לחלוטין וגמר את האלטרנטיבה".

 

הוא אמר כי להתנהלות מופז יש מחיר ולכן צריך להתחיל מהתחלה. "חובה ליצור את האלטרנטיבה. אני פונה לאנשים. אני מאמין שיש מספיק אנשים טובים בישראל, שיכולים ליצור אלטרנטיבה כדי להקים קדימה חדשה, שגם תהיה נקייה מהשגיאות שקדימה שגתה במהלך שנות קיומה. כולם צריכים להסיק מסקנות. למדנו את השגיאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר לשעבר חיים רמון
צילום: מתי אלמליח
מומלצים