שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

החרדים שמחים לאיד: "מופז הפך לבדיחה"

פרשנים במגזר הבליטו בעיתונים את המבוכה שנגרמה ליו"ר קדימה ולא חסכו ביקורת מנתניהו, אף שהוא יישר איתם קו: "הוועדה שהייתה אמורה להצילו רק תאיץ את ההליכה לקלפיות"

פירוק ועדת פלסנר הוכתר כהישג לחרדים, אך במגזר מסרבים לקחת את הקרדיט. גורמים בולטים בציבור הליטאי-חרדי דחו היום (יום ג') את הטענות כי החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו תואמה עם החרדים, והבהירו מעל דפי העיתון "יתד נאמן": אם ראש הממשלה לא יפרק את המוקש עד תחילת אוגוסט, ייגרם "משבר חמור מאוד בעם היהודי בארץ ובעולם".

 

פירוק ועדת פלסנר - דיווחים קודמים ב-ynet:

פרסום ראשון: יחימוביץ' מציעה לפזר את הכנסת

הסטודנטים הולכים למחאה: ביבי ויתר על החיילים

ח"כים בקדימה מורדים: נתניהו רמס כבוד המפלגה

מופז הושפל ומחזיר: אין טעם לפגישה עם נתניהו

 

החרדים הם המרוויחים הגדולים מפירוק הוועדה לקידום השוויון בנטל שהוקמה במטרה למצוא חלופות לחוק טל. עם זאת, בעיתון המשמש אחד השופרות הרשמיים של מפלגת "יהדות התורה", ממשיכים לתקוף את ראש הממשלה. "הצהרתו של נתניהו אתמול כי אם לא יעבור חוק חדש בכנסת, כשיפקע החוק הנוכחי בעוד חודש יהיו בני הישיבות חייבים בגיוס - היא הצהרה חמורה ביותר", נכתב במאמר המערכת.

 

מופז ונתניהו. ההודעה על הפירוק - סטירת לחי ליו"ר קדימה (צילום: AP) (צילום: AP)
מופז ונתניהו. ההודעה על הפירוק - סטירת לחי ליו"ר קדימה(צילום: AP)

 

במאמר הבהירו החרדים פעם נוספת שוב כי שום תרחיש לא יגרום לתלמידי הישיבות לסגור את הגמרא. "יש לקוות כי נתניהו התבטא מבלי לחשוב על משמעות דבריו", ציינו בעיתון. "רגע האמת הגיע, ואם נתניהו אינו רוצה לגרום לקרע חמור בעם ישראל, קרע בלתי ניתן לאיחוי, עליו למצוא בזמן הקצר שנותר את הנוסחה שתאפשר לכל מי שחפץ ללמוד להמשיך ללמוד באין מפריע".

 

ב"יתד נאמן" ניצלו גם את ההזדמנות לשמוח לאידו של יו"ר קדימה שאול מופז, שהושפל לאחר שנתניהו התחייב לכאורה לדחות את הודעת הפירוק לשעות הערב ואז הכריז על כך דקות לאחר שמופז פיאר את הישגי הוועדה. אריה זיסמן, פרשן בכיר ב"יתד נאמן", שהתייחס להודעת נתניהו, כתב כי אחרי שראש הממשלה חלק כבוד אחרון ליצחק שמיר המנוח, הוא פנה לחלוק כבוד פוליטי אחרון לשותפו הקואליציוני.

 

"מקווים שנתניהו התבטא מבלי לחשוב על משמעות דבריו" (צילום: AP) (צילום: AP)
"מקווים שנתניהו התבטא מבלי לחשוב על משמעות דבריו"(צילום: AP)

 

"מדובר בסטירת לחי למופז", טען זיסמן, "מופז הפך לבדיחה. שוב התברר עד כמה האיש שהיה רמטכ"ל מצליח נחשב לפוליטיקאי גרוע". על הוועדה שהתפרקה כתב: "היה ברור שאין בה קשב. המטרות סומנו מראש, הכול היה מכור. החצים שוגרו ועכשיו היה צריך רק לשרטט את העיגול". לטענת זיסמן, ברור כי "סופה של קדימה וסופו הפוליטי של מופז קרובים". הוא התייחס גם לטענות שהמהלך תואם עם החרדים, והדגיש: "ההאשמה מופרכת".

 

"איומים כלכליים לא יפחידו איש"

בעמוד השער של "יתד נאמן" פורסם גם מכתב של הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, שבו הביע שוב עמדתו לפיה לא ניתן לוותר על שום בן ישיבה ואין מקום לפשרה בנוגע לכך. המנהיג החרדי קבע כי "בנפשנו הדבר", וקרא לעזרה מ"כל מי שבידו לפעול".

 

במדור הדעות של העיתון, כתב גם י. יצחקי כי ההצעה להטיל סנקציות אישיות נגד חרדים שלא יתגייסו הינה "חמורה, דרקונית ואכזרית". הוא הביע מחאה על כך ש"במדינה יהודית כביכול, שכל זכות קיומה אלו לומדי התורה, מועלית הצעה חסרת תקדים מעין זו", וטען כי אם היא תתקבל - "ירעש העולם היהודי כולו", שכן "ישראל תהיה המדינה היחידה על פני הגלובוס שתטיל קנס על מי שיחפוץ ללמוד תורה".

 

עמוד השער של "המבשר", היום. "הגולם קם על יוצרו" ()
עמוד השער של "המבשר", היום. "הגולם קם על יוצרו"

 

הכותב יצחקי ציין עוד כי "איומים כלכליים לא יפחידו איש" בכל הנוגע לסוגיית הגיוס, שהרי "כבר היום כל בן ישיבה המקדיש עצמו ללימוד תורה משלם 'מס כלכלי' כבד – רבים מבני התורה חיים בקשיים כלכליים, כאשר הדביקות בתורה היא זו המעניקה להם את האושר והסיפוק בחיים". הוא קרא לנתניהו "לא לחזור על השגיאה שעשה בעת שכיהן כשר האוצר וגזר גזירות הרעבה על חסרי היכולת".

 

גם מאמר המערכת של העיתון החסידי "המבשר" – אף הוא מהביטאונים הרשמיים של יהדות התורה – הוקדש לוועדת פלסנר ולניסיון לגייס חרדים. במאמר נכתב כי "הגולם קם על יוצרו", שכן "הוועדה שהייתה אמורה להציל את נתניהו מפגעי מסע הבחירות תהיה זו שתאיץ ככל הנראה את ההליכה לקלפיות".

 

"נתניהו הביא את המצב הנוכחי על עצמו", נטען בעיתון, "הכרזותיו החוזרות

 ונשנות על אי הארכת חוק טל, הן אלו שאותתו לבג"ץ לקבל את החלטתו החמורה. במצח נחושה הוא התנער טוטאלית מהתחייבותו המפורשת להמשיך את ההסדר הקיים מאז הקמת המדינה בדחיית גיוסם של בני הישיבות. כזכור, רק על בסיס הבנה זו המליצה בשעתו סיעת יהדות התורה בפני הנשיא להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה".

 

מחר עתידה הוועדה לפרסם את מסקנותיה חרף פירוקה, אבל ב"המבשר" הבהירו כי המהלך לא יישנה דבר, יהיו המסקנות מה שיהיו. "השירות בצבא מנוגד להוראתם של מורי דרכנו ואינו עולה בקנה אחד עם שאיפתו של החפץ לשקוע בימה של תורה", צוין במאמר המערכת, "התורה והישיבות ימשיך גם הלאה לעסוק בתורת חיים, ללא כל קשר להחלטה שמתקבלת או שלא מתקבלת בגוף שלטוני כזה או אחר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד גיוס חרדים. ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים