שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הניאו-נאצים שרצחו בגרמניה: בכיר מודיעין פוטר
  אשתקד נחשף שתא ניאו-נאצי רצח 10 בני אדם, רובם טורקים, וחמק מידי כוחות הביטחון יותר מעשור. אתמול הודיע ראש סוכנות מודיעין הפנים של גרמניה על פרישתו, היום נמסר כי ראש סוכנות המודיעין של מדינת המחוז שבה הוקם התא - פוטר

  ראש סוכנות המודיעין של מדינת המחוז תורינגיה בגרמניה, תומס סיפל, פוטר מתפקידו בעקבות הטיפול הקלוקל בחקירתן של עשר רציחות שאירעו בגרמניה בשנים האחרונות, ושאשתקד התברר כי העומדת מאחוריהן היא כנופיית ניאו-נאצים. שר הפנים של מדינת המחוז, יורג גייברג, אמר כי סיפל אינו זוכה עוד לאמון בית המחוקקים של המדינה ויישלח לפרישה מוקדמת. כך דיווחה הערב (יום ג') סוכנות הידיעות הגרמנית dapd.

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  הצעד בא יום אחד בלבד אחרי שהיינץ פרום, ראש סוכנות מודיעין הפנים של גרמניה, "המשרד הפדרלי לשמירה על החוקה", התפטר בעקבות הביקורת על האופן שבו חקרה הסוכנות שבראשה עמד את פעילותה של קבוצת הימין הקיצוני. הוא עמד בראש הסוכנות מאז שנת 2000, אז החלו מעשי הרצח, וביקש לצאת לפרישה מוקדמת.

   

  הבית שבו התאכסנו הניאו-נאצים ושפוצץ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הבית שבו התאכסנו הניאו-נאצים ושפוצץ(צילום: AFP)

   

  כנופיית הניאו-נאצים, שהוקמה במדינת תורינגיה, שמה לה למטרה לפגוע בעיקר במהגרים ובבני מהגרים, ולראיה

  תשעה מקורבנותיה נמנו עם הקהילה הזו - שמונה טורקים ויווני. הנרצחת העשירית הייתה שוטרת, שנרצחה ב-2007.

   

  בכנופיית הטרור היו חברים שלושה בני אדם לפחות. היחידה שנותרה בחיים היא ביאטה צ'אפה (36), שפוצצה בנובמבר אשתקד את הדירה שבה גרה השלישייה, כנראה לאחר ששמעה כי שני חבריה לתא - אווה מונדלוס (38) ואווה בונהארדט (34) - התאבדו בעקבות שוד בנק כושל בעיר וארטבורג. המשטרה במדינת המחוז סקסוניה רדפה אחרי השניים לקרוון ששכרו כדי להימלט, והם הציתו את הרכב והתאבדו.

   

  בהריסות הדירה ההיא נמצאו אקדח ששימש לרצח השוטרת וסרט וידאו שבו נוטלת החבורה - שקראה לעצמה "המחתרת הניאו-נאצית (NSU)" - אחריות לרצח תשעת המהגרים. עותקים של הסרט היו ארוזים ומוכנים למשלוח לסניפים של מפלגות שמאל בגרמניה, וכן למרכזים איסלאמיים ברחבי המדינה.

   

  שמונה מקורבנות הכנופיה הניאו-נאצית (צילום: AFP, HO POLICE) (צילום: AFP, HO POLICE)
  שמונה מקורבנות הכנופיה הניאו-נאצית(צילום: AFP, HO POLICE)

   

  חשיפת זהותם של הרוצחים גרמה תדהמה בגרמניה, במיוחד לאור העובדה שחברי הכנופיה היו מבוקשים על-ידי

  המשטרה כבר מ-1998, לאחר שהואשמו בהכנת מטעני חבלה. השלושה העבירו יותר מתריסר שנים במחתרת, תוך כדי שהם שודדים בנקים, רוצחים וממשיכים להיות פעילים בסצנת הימין הקיצוני המשגשגת של מזרח גרמניה.

   

  באופן פרדוקסלי, חלוקתה של גרמניה למדינות-מחוז, שתוכננה על ידי בעלות הברית אחרי מלחמת העולם השנייה כדי

  למנוע צמיחה מחדש של שלטון מרכזי חזק בברלין, נמצאת בעוכריו של המאבק בניאו-נאציזם, בשל קיומם של 16 סניפים כמעט-עצמאיים של המשרד הפדרלי להגנת החוקה - אחד בכל אחת מהמדינות המרכיבות את הרפובליקה

  הגרמנית.

   

  משרדים אלה פועלים ללא תיאום הדוק, ולפעמים אינם יכולים לחלוק מודיעין. כמו כן ציינו אשתקד בגרמניה כי החוקים הנוקשים בגרמניה נגד האזנות סתר - סימן היכר של הדיקטטורה המזרח-גרמנית לשעבר - ונגד שיתוף מידע ברמה הפדרלית עלולים היו לפגוע בניסיון לעצור את החבורה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבית השרוף של הכנופיה הניאו-נאצית
  צילום: AFP
  מומלצים