שתף קטע נבחר

מבקר המדינה: המחאה החברתית מבשרת טובות

עם השבעתו לתפקיד הסביר יוסף שפירא: "הקריאה לצדק חברתי מוכיחה שהציבור מתכוון לתבוע מנבחריו לבצע את המוטל עליהם". ברומזו ללינדנשטראוס הזהיר: "עלינו לנהוג בענווה. לעסוק במהות הביקורת ולא להיגרר אחר התלהמות רגעית"

"המחאה החברתית היא אות מבשר טובות". כך אמר השופט בדימוס יוסף שפירא, מבקר המדינה הנכנס, עם השבעתו לתפקיד היום (ד') במשכן הכנסת. לדבריו, "הקריאה לצדק חברתי היא הוכחה לְכך שהציבור בישראל איננו אדיש ושהוא מתכוון בצדק לתבוע מנבחריו בַּכנסת וּבממשלה לבצע את המוטל עליהם כשליחיו של הציבור. עם זאת הכול חייבים בכיבוד חוקי הכנסת, הן רשויות השלטון והן האזרח, כאחד".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

תוכנית לבני: גיוס ושירות אזרחי לכולם מגיל 18

שירות בתי הסוהר מוציא את יגאל עמיר מהבידוד

דו"ח המריבה: 80% גיוס חרדים עד 2016

 

המבקר הנכנס התריע מפני "תופעת החדלות ממעש". לדבריו, "אין אדם חף מטעויות. אולם אם מורא הביקורת מביא לתופעה של 'ראש קטן' או 'אי עשייה', הרי שהיא מחמיצה את שליחותה, פוגעת בשירות הניתן לציבור, ואולי אף מגבירה שחיתות". הוא הבטיח לפיכך להיאבק בלא מורא "בנגע שפשט בשנים האחרונות במקומות שונים בשירות הציבורי, בְכל הדרגים, החל מהדרג המיניסטריאלי ועד הדרג המבצע, של הימנעות מקבלת החלטות בשל חשש ממורא הביקורת". הוא הדגיש: "לדידי, אי קבלת החלטות כמוה כמעילה באמון הציבור, ואין לנו דבר חשוב יותר מאמונו של הציבור".

 

את חזונו כמבקר סיכם: "תפקידו של נושא משרה ברשות המבצעת המזהה כשל אינו מתמצה בלהתריע על כשל זה, אלא עליו לפעול ללא לאות לתיקונו. זוהי שליחותו הציבורית".

 

נשבע אמונים בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נשבע אמונים בכנסת(צילום: גיל יוחנן)
 

שפירא הזהיר מפני הכוח הניתן בידיו: "מבקר המדינה הינו גוף ייחודי אשר כפועל יוצא מדו"חותיו, חירותו של אדם אמנם לא נשללת, אולם שמו הטוב עלול להיפגע. אין משמעות הדברים שהחשש מפגיעה בשמו הטוב של משרת הציבור צריך לרפות את ידינו. ההיפך הוא הנכון, אולם יש לבחון 'בשבע עיניים' כל מקרה לגופו".

 

ברכה והוקרה לאזרחים הערבים

ברומזו להתנהלותו הציבורית של קודמו בתפקיד, הזהיר שפירא: "דווקא בשל העוצמה הנתונה בידנו עלינו לנהוג בענווה. להצניע לכת. לעסוק במהות הביקורת ולא להיגרר אחר התלהמות רגעית אשר בינה לבין ביקורת אמיתית השואפת לשינוי ותיקון - אין דבר וחצי דבר".

 

המבקר הנכנס הדגיש עד כמה חשוב שהציבור יידע שניתן לפנות אליו, ואף דיבר בערבית כשאמר: "אני פונה אליכם, האזרחים הערבים, בברכה ובהוקרה, ומבקש מכם לפנות למבקר המדינה בכל אי-צדק שאתם חשים, בתקווה כי השלום ישרור בתוכנו, ובמזרח שלנו ובכל העולם. הבה נעבוד, יד ביד, לתיקון העיוותים, ויהי שלום עליכם".

 

הוא התחייב למלא את תפקידו "בנאמנות, מיומנות ובתקווה שיעמדו לעזרי המורשת והערכים שהנחילו לי הוריי המנוחים", ואף ציטט את תפילתו של התוקע בשופר בראש השנה, "המבקש מריבונו של עולם, רגע לפני שהתקיעות ממלאות את בית הכנסת: 'ידעתי כי לא תביישני, כי לתקן שלחוני ולא לקלקל'". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יוסף שפירא. הושבע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים