שתף קטע נבחר

אסף הרופא: אחות מסרה תינוקת לאמא הלא נכונה

מחדל בבית החולים אסף הרופא: אחות מסרה תינוקת ליולדת שאיננה האם. הטעות התגלתה כאשר האם האמיתית הגיעה לתינוקיה ומצאה שאישה אחרת מניקה את בתה. "היא לא יכלה לנשום כשהיא ראתה את זה. היא פשוט רצתה לתלוש אותה ממנה" אומרת ל-ynet אמה של היולדת. ביה"ח: האחות טעתה

מחדל בתינוקיה של מלונית בית החולים אסף הרופא: יולדת שאושפזה במקום גילתה לחרדתה כי אישה אחרת מניקה את התינוקת שלה. הטעות התרחשה לאחר שאחות התינוקיה מסרה את התינוקת לאישה אחרת, ולא בדקה את ההתאמה בין זהותן של השתיים. "זה עוול איום ונורא", אומרת עדן מילר, אמה של היולדת, שהעניקה לבתה את השהות במלונית במתנה. "היא אמרה לי שהיא לא יכלה לנשום כשהיא ראתה את זה. היא פשוט רצתה לתלוש אותה ממנה".

 

"היא צעקה לאחיות שיקחו את התינוקת"  

המקרה אירע בסוף השבוע האחרון. לאחר לידה לא פשוטה, שארכה 24 שעות,

החליטה מילר, אמה של היולדת, יחד עם בן-זוגה איזק רוזנבאום, להעניק לה במתנה שהות של מספר ימים במלונית של בית החולים. "מדובר במקום מקסים ומפנק ברמות והחלטנו לתת לה כמה ימים כדי שהיא תתאושש", מספרת האם ל-ynet. "היא שהתה שם את הלילה הראשון ובבוקר קראו לה להניק את התינוקת. היא הגיעה לתינוקיה ולחרדתה לא מצאה אותה בעריסה".

 

לדברי מילר בשלב הזה בתה הייתה מודאגת, אך חשבה כי מישהו מהצוות מטפל בתינוקת. "היא התחילה לשאול את שתי האחיות שהיו במקום איפה התינוקת והן לא ידעו לענות לה. בשלב הה היא התחילה להילחץ והתחילה לחפש את התינוקת, כשפתאום הי והאחיות קולטות שהיא בזרועותיה של אמא אחרת שמניקה אותה. הבת שלי פשוט חטפה שוק. ישר היא צעקה לאחיות שיקחו את התינוקת".

 

חשוב לציין כי ישנן מחלות רבות שעלולות לעבור בהנקה, כשאחת המסוכנות שבהן היא HIV. לדברי מילר הצוות הרפואי, שהיה מודע לסכנה, ערך בדיקות ועד עתה הראו הממצאים כי התינוקת בריאה. "אמרו לנו שהבדיקות בסדר, אבל יש עוד בדיקות שעשו ועליהן לא קיבלנו תשובה. אני מקווה שהכל יהיה בסדר".

 

-מה מצבה של הבת שלך בעקבות המקרה? היא עדיין נסערת?

"גם היא וגם בן זגה היו בהלם. אנחנו מאוד השתדלנו להרגיע אותה, וניסינו לעשות מכל העניין צחוקים כדי שהיא לא תיכנס להיסטריה, אבל הבנו מיד עד כמה העניין חמור ועשינו הכל כדי לנער את הצוות הרפואי במקום. דיברנו אפילו עם מנהל בית החולים והוא הודה בכל ואפילו אמר לנו שהדלת במקום לא היתה תקינה ושרק

אתמול, בדיוק כשבתי השתחרה מבית החולים, התקינו דלת חדשה. הם פיצו אותה בימים נוספים של אירוח במלונית, שבהם היא פשוט לא עזבה את התינוקת מרוב חשש.

 

מאתמול הם בבית ואנחנו כל הזמן מרגיעים אותה. זה לא רק החשש לשלומה של התינוקת, אלא גם טראומה של ממש לראות את התינוקת שלך כשאישה אחרת מניקה אותה בלי שיש צורך, בלי שרצית. זו טראומה אמיתית".

 

-לא היה במלונית מאבטח בכניסה לתינוקיה או איש צוות שפיקח על התינוקות?

"בתינוקיה של בית החולים היה מאבטח והכל שם היה מאוד בטיחותי. לא נתנו לאף אחד להיכנס ובדקו את ההורים. אבל בתינוקיה של המלונית לא היה כלום וזה מחדל בעיני. אף אחד לא שאל ולא בדק. אנחנו לא מתכוונים לתבוע אותם או משהו כזה, אבל חשוב לי להעביר מסר לאמהות שישימו לב שהן לוקחות את התינוק שלהן, שיבדקו בעצמן. מה שקרה זה עוול איום ונורא. אני רעדתי כולי כשהיא סיפרה לי את זה ולכן חשוב לי שכולם ידעו על זה".

 

מבית החולים אסף הרופא נמסר: "בתאריך 30.6.12 בשעה 8:30 אוישה התינוקייה במלונית על ידי שתי אחיות, איוש מלא על פי הנהלים. אחת היולדות מהמלונית נקראה להניק את התינוקת שלה על ידי האחות. האחות הנ"ל חיתלה את התינוקת וכשסיימה פנתה להחזיר אותה לעריסתה. באותה העת עמדה ליד העריסה יולדת. האחות טעתה לחשוב שהיולדת היא האם שנקראה להניק ומסרה לה את התינוקת להנקה בחדר ההנקה שבתינוקיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
"היא פשוט רצתה לתלוש אותה ממנה" (צילום אילוסטרציה)
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים