שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

תוכנית ש"ס: "נקבל הדו"ח ונהפוך לטרכטנברג 2"

גורמים בתנועה, שעשתה מאמצים רבים להוריד מסדר היום את מסקנות הוועדה לשוויון בנטל, אמרו כי יסכימו לקבלתן על ידי ראש הממשלה כדי "לפתור את המשבר הפוליטי", אך אז יפעלו "להוציא ממנו את האוויר ולרכך את הסנקציות האישיות"

מסמוס פוליטי: זמן קצר לאחר שקעקעה את מאמצי קדימה לקידום המלצות ועדת פלסנר, אמרו הערב (יום ד') גורמים בש"ס כי התנועה צפויה להסכים לקבלתן על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. המהלך, עם זאת, אינו מבשר שינוי קיצוני בעמדת ש"ס, אלא בעיקר תמרון פוליטי, שיוביל, בסופו של תהליך, ל"קבורת" הדו"ח כולו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

"זו הדרך היחידה לפתור את המשבר הפוליטי הקיים ולקיים משא ומתן עם שאול מופז וקדימה", אמרו הגורמים. "אחרי שיחל המשא ומתן, דו"ח פלסנר יהפוך לטרכטנברג 2 - כל האוויר ייצא ממנו תוך כדי משא ומתן, ולפני החוק והיישום, נרכך משמעותית את סעיף הסנקציות האישיות".

 

דו"ח הוועדה לקידום השילוב בשירות והשוויון בנטל, שאותו הגדיר היו"ר, ח"כ יוחנן פלסנר, כ"פריצת דרך היסטורית", נותר חסר תוקף מעשי נוכח הודעתו של ראש הממשלה על פירוק הוועדה. למרות זאת, פרסם פלסנר את הדו"ח, והדגיש: "נחשפתי למנהיגות למופת וכרגע אני סומך על ראש הממשלה ועל יתר חברי הממשלה שיוכלו לעמוד במסקנות הדו"ח".

 

על פי הדו"ח, "המסקנות הכתובות בו אינן מבקשות לרמוס ציבור כזה או אחר או להכניע מגזרים בחברה הישראלית. מטרתו להוביל שינוי היסטורי וליצור חברה מלוכדת ומאוחדת".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לעת עתה, נמשך הנתק בין לשכות נתניהו ומופז, אולם בקדימה ובליכוד גוברת ההערכה כי ראש הממשלה ויו"ר קדימה ייפגשו בימים הקרובים ויחלו לדון בדרכים למצוא נוסחת פשרה שתהווה את הבסיס לחוק גיוס חדש. למרות ששני האישים לא מתקשרים באופן אישי, מאחורי הקלעים נמשכים המגעים השקטים בין אנשיהם, בניסיון להרגיע את הרוחות ולקבוע פגישה. במובן זה, צפויות התבטאויות הגורמים בש"ס לקדם את הדיאלוג בין השניים.

 

השר אריאל אטיאס רמז בעמוד הפייסבוק שלו כי החרדים יהיו מוכנים להתפשר לקראת פתיחת משא ומתן, כשכתב: "אם משנים את החלקים הקיצוניים בדו"ח פלסנר, ניתן עדיין להגיע לפתרון שישנה את המצב באופן משמעותי מחוק טל המקורי".

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

 

מוקדם יותר היום, תקפה ש"ס בחריפות את יו"ר קדימה, שאול מופז. הרב משה שפיר, אחד מאנשי ההסברה של התנועה, טען כי "שאול וחבריו מחבלים בעצם בתפרים העדינים המחזיקים את העם היהודי, כורת את הענף עליו כולנו יושבים, ובעצם מנסה להשמיד את לאומיותנו הבנויה על תורתנו הנצחית".

 

לדברי שפיר, שפרסם מאמר באתר האינטרנט של המפלגה, "אחמדינג'אד וחבריו מבסוטים מהיהודון שעושה להם כאן את העבודה. גם חומייני לא היה עושה זאת טוב יותר".

 

בקדימה עצמה, נשמעים עדיין קולות מעורבים. בעוד ח"כ נחמן שי הצהיר כי "ברור שפרישה מהממשלה כבר לא על השולחן בשלב זה", איים ח"כ יובל צלנר כי "אם ראש הממשלה לא יאמץ את דו"ח פלסנר, אין מקום להמשיך השותפות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסנר מציג את הדו"ח
צילום: גיל יוחנן
הפגנת חרדים נגד גיוס
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים