שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

מופז מגיב לנתניהו: אתה מתחמק, די למריחות

יו"ר קדימה לא מתרגש מהבטחתו של ראש הממשלה לקדם חוק שיגדיל דרמטית את גיוסם של החרדים והערבים. "אתה נמנע מאמירות ברורות", אמר שאול מופז, "המשרתים והמשרתות ציפו להכרעה מנהיגותית וצדק היסטורי ועלול להסתמן שלא כך"

המשנה לראש הממשלה ויו"ר קדימה שאול מופז לא מתרגש במיוחד מההצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיהן בכוונתו להעביר חוק שיבטיח גיוס לכול. מופז פרסם הערב (יום ד') הודעה חריפה שבה תקף את נתניהו וקבע כי "זו השעה למעשים ולא לדיבורים, להכרעות ולא למריחות".

 

משבר הגיוס - דיווחים קודמים ב-ynet:

בלי מילה על סנקציות: רה"מ מבטיח גיוס לכול

תוכנית ש"ס: "נקבל הדו"ח ונהפוך לטרכטנברג 2"

לפיד נגד החרדים: כולם צריכים להתגייס בגיל 18

 

מוקדם יותר הערב אמר נתניהו לאנשיו כי הוא נחוש לפתור את משבר הגיוס וציין בהקשר זה כי "המצב שהיה לא יכול להימשך. החרדים חייבים להשתלב בשירות הצבאי, והם וערביי ישראל חייבים להשתלב גם בשירות האזרחי".

 

מופז לא התרשם כאמור מדבריו של נתניהו ואמר בתגובה כי מדובר ב"הודעה שנמנעת מקבלת עקרונות הוועדה לשוויון בנטל ומאמירות ברורות של שירות לכול. שילובם של אזרחי ישראל הערבים בשירות האזרחי צריך להיעשות על פי המלצות דו"ח הוועדה".

 

מופז הוסיף כי "הודעת ראש הממשלה מתחמקת מהאתגר העליון של תיקון האי-חוקיות והאי-צדק שבמתן פטור גורף לאוכלוסייה החרדית. אזרחי ישראל ציפו לאמירות ברורות מראש הממשלה. המשרתים והמשרתות ציפו להכרעה מנהיגותית וצדק היסטורי ואפקטיבי – ועלול להסתמן שלא כך".

 

נתניהו אמר מוקדם יותר לאנשיו בהתייחס להמלצות ועדת פלסנר כי "ההמלצות שנמסרו היום כוללות עקרונות חשובים בכיוון הזה. דרושה התייחסות יותר יסודית לשילוב הערבים בשירות האזרחי. הכוונה שלי היא להביא הצעת חוק משולבת לערבים ולחרדים כאחד שתזכה לרוב בכנסת, ושניתן יהיה ליישם אותה בפועל".

 

"נחוש להביא לגידול דרמטי" 

ראש הממשלה הבהיר כי הוא "נחוש להביא לגידול דרמטי באחוז ההשתתפות בנטל של חרדים וערבים כאחד. לא נאפשר עוד מצב שלאלה שאינם משרתים יהיה מעמד זהה לאלה שמשרתים. המשתמט לא יקבל כמו המשרת".

 

עוד לפני התגובה החריפה של מופז, אמרו גורמים בקדימה בתגובה לדבריו של נתניהו כי מדובר במתווה בלתי ישים. "אין פה כלום, אין פה שום דבר. בנוסח הזה ניתן להעביר כל מתווה: של אלקין, של אטיאס, של כל אחד", אמרו הגורמים. "אין פה שום דבר, וזה שיש עקרונות מעניינים בדו"ח זה בסדר, אבל אולי הוא מתכוון לרקע ההיסטורי בדו"ח. יש פה רק ניסיון לעשות ספין לתקשורת. אם זו אינדיקציה לעמדת ראש הממשלה - אז אין פה שום דבר. הפערים בין העמדות כה גדולים, שהדברים שאומר נתניהו הם כלום כרגע".

 

מנגד, השר וחבר הכנסת לשעבר ואיש קדימה צחי הנגבי סבור כי יש לבחון צעדים אחרים. הנגבי אמר לחברי סיעת קדימה כי "אני נגד פרישה מן הממשלה. אני מתרשם שיש נכונות להגיע להבנות. נצטרך להתפשר על חלק מהדברים בדו"ח פלסנר".

 

גם במטה המאבק נגד חוק טל, הגיבו בתרעומת לדברי נתניהו. מהמטה נמסר כי "ראש הממשלה ממשיך בספינים, מה הבעיה לדבר ברור? אם אתה מתכוון להציל את עתיד צבא ההגנה לישראל, אז תצא בראש חוצות ותאמר - כל החרדים משרתים בשירות צבאי או אזרחי למעט 1,000 עילויים בתורה - בלי דחיית שירות בגיל, בלי קומבינות ובלי הנחות. התגובה לספין של נתניהו תבוא במוצאי שבת בעצרת המשרתים שתיערך במוזיאון תל אביב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים