שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

מופז לא ממהר לפרוש: "ייתן לנתניהו עוד זמן"

למרות ההשפלות שספג מנתניהו, יו"ר קדימה לא שש לפרק את ממשלת האחדות. "לא שוברים את הכלים, מתוך רצון אמיתי לבצע כאן מהלך היסטורי", אמרו בסביבתו שעות ספורות אחרי שתקף בחריפות את הודעת נתניהו על גיבוש חוק גיוס חדש

פירוק ועדת פלסנר הוביל למשבר עמוק בין בנימין נתניהו ובין שאול מופז, אבל נראה שיו"ר קדימה לא ממהר לפרוש מהקואליציה. בסביבתו של מופז אמרו אמש (ד') כי "בינתיים, לא שוברים את הכלים, מתוך רצון אמיתי לבצע כאן מהלך היסטורי".

 

חברי כנסת המקורבים למופז ציינו כי "נראה שנתניהו יעביר חוק מרוכך יחד עם החרדים, אנחנו נפרוש והבחירות יוקדמו". בסביבת היו"ר הטרי מדגישים: "למרות שהתקשורת רוצה כותרות והחלטות חדות וחד-משמעיות, יש פה משחק פוליטי הרבה יותר מורכב. מופז ונתניהו נמצאים כרגע במשחק של כיפופי ידיים הדדיים, וצריך לראות מה יהיה סופו".

 

משבר הגיוס - דיווחים קודמים ב-ynet:

בלי מילה על סנקציות: רה"מ מבטיח גיוס לכול

תוכנית ש"ס: "נקבל הדו"ח ונהפוך לטרכטנברג 2"

לפיד נגד החרדים: כולם צריכים להתגייס בגיל 18

 

לעת עתה, לא ברור אם ומתי תפרוש קדימה מן הממשלה. "קשה לצפות את מופז בסוגיה הזאת. האגו אומר לו עכשיו, אבל כולם לוחצים עליו לתת לביבי צ'אנס, ולכן אני מעריך שזה יקרה רק כאשר ביבי יציג את החוק שלו וייסתם הגולל על דו"ח פלסנר", אמר חבר כנסת.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
  

אנשיו של יו"ר קדימה סיפרו כי בשעות הערב לא התנהלו מגעים עם לשכת ראש הממשלה לקביעת פגישה בין שני האישים. במערכת הפוליטית, שהתעוררה לפני כחודשיים באמצע הלילה עם ממשלת אחדות לאומית, היו מי שהתלוצצו אמש על חשבון נתניהו ומופז ואמרו כי "ככל שהם מוציאים הודעות חריפות יותר זה נגד זה, כך גדל הסיכוי שהם יושבים בחשאיות ומגבשים הסכם כפי שעשו כשהקימו את הממשלה".

 

"הכי קל זה לפרוש" 

הדעות בקדימה לגבי הדרך שבה יש לפעול אמנם חלוקות, אבל לפי שעה נראה שלמופז יש רוב של חברי כנסת שמוכנים להמתין ולא ממהרים לפרוש מהממשלה. בקדימה חוששים כי פרישת המפלגה בטרם ימוצו כל המהלכים מול נתניהו לא תועיל. "הכי קל זה לפרוש", אומר גורם המקורב למופז, "יכולנו לעשות את זה כבר ביום שני אחרי הזובור של נתניהו".

 

"משחק פוליטי מורכב" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"משחק פוליטי מורכב"(צילום: גיל יוחנן)

 

ויש גם מי שמאמין כי הסערה סביב דו"ח פלסנר מעוררת עניין מחודש בקדימה, שעשוי להשפיע על התמיכה הציבורית במפלגה. "נתניהו פועל תמיד מתוך לחץ, וכך הוא מקבל את ההחלטות שלו", אמר בכיר בקדימה, "צריך לחכות ולראות מה יגידו הסקרים, וכיצד זה משפיע על דעת הקהל. אם הוא יראה שהציבור תומך במסקנות, לא מן הנמנע כי הוא ישנה גישה. הוא זה שצריך לקבל הכרעות".

 

בכירים בקואליציה העריכו כי מופז בוחן ביומיים האחרונים את "גבולות הגזרה שלו". לדברי שר בכיר, "הוא בוחן כעת את המצב שלו בתוך קדימה. הוא רוצה לראות מי איתו ומי נגדו, ועד כמה הוא יכול למתוח את החבל. יש כרגע כמה קבוצות בקדימה, והוא בודק אותן".

 

ש"ס: מופז איש מפתח 

בש"ס, בינתיים, ממתינים לתזוזה ממשית בין נתניהו למופז. "לא ניתן שיחסלו 80 אחוז מהכוללים בתוך ארבע שנים, כפי שמציע יוחנן פלסנר", אמרו במפלגה, "אנחנו לא נוכל לתת יד לזה. אנחנו גם לא נסכים לכך שהסנקציה הכלכלית על מי שלא מתגייס תעמוד על 90 אלף שקל. אין מציאות כזו". עם זאת, בש"ס חזרו והדגישו כי "אנחנו מבינים שדברים צריכים להשתנות, ואנחנו רוצים להגיע לפתרון. צריך לראות מה מופז רוצה לעשות. הוא איש מפתח בסיפור הזה".

 

המלצות פלסנר (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
המלצות פלסנר(צילום: Gettyimages)

 

מוקדם יותר אתמול, אמר נתניהו לאנשיו כי הוא נחוש לפתור את משבר הגיוס באמצעות חוק חדש וציין בהקשר זה כי "המצב שהיה לא יכול להימשך. החרדים חייבים להשתלב בשירות הצבאי, והם וערביי ישראל חייבים להשתלב גם בשירות האזרחי". 

 

מופז הגיב בזלזול להצהרות ופרסם הודעה חריפה שבה תקף את נתניהו וקבע כי "זו השעה למעשים ולא לדיבורים,

להכרעות ולא למריחות". לדבריו, מדובר ב"הודעה שנמנעת מקבלת עקרונות הוועדה לשוויון בנטל ומאמירות ברורות של שירות לכול. שילובם של אזרחי ישראל הערבים בשירות האזרחי צריך להיעשות על פי המלצות דו"ח הוועדה".

 

מופז הוסיף כי "הודעת ראש הממשלה מתחמקת מהאתגר העליון של תיקון האי-חוקיות והאי-צדק שבמתן פטור גורף לאוכלוסייה החרדית. אזרחי ישראל ציפו לאמירות ברורות מראש הממשלה. המשרתים והמשרתות ציפו להכרעה מנהיגותית וצדק היסטורי ואפקטיבי – ועלול להסתמן שלא כך".

 

נתניהו אמר מוקדם יותר לאנשיו בהתייחס להמלצות ועדת פלסנר כי "ההמלצות שנמסרו היום כוללות עקרונות חשובים

בכיוון הזה. דרושה התייחסות יותר יסודית לשילוב הערבים בשירות האזרחי. הכוונה שלי היא להביא הצעת חוק משולבת לערבים ולחרדים כאחד שתזכה לרוב בכנסת, ושניתן יהיה ליישם אותה בפועל".

 

ראש הממשלה הבהיר כי הוא "נחוש להביא לגידול דרמטי באחוז ההשתתפות בנטל של חרדים וערבים כאחד. לא נאפשר עוד מצב שלאלה שאינם משרתים יהיה מעמד זהה לאלה שמשרתים. המשתמט לא יקבל כמו המשרת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ומופז, בזמנים טובים יותר
צילום: AP
מומלצים