שתף קטע נבחר

המשקיעים חוזרים: עלייה של 17% בביקוש לדירות

בקרוב שוב התייקרויות? על פי נתוני האוצר לחודש מאי, למרות הבנייה והמחאה שוק הדירות שוב מבעבע. עלייה של 17% נרשמה ברכישת דירות לעומת מאי 2011, ושל 48% לעומת אפריל 2012. מספר הדירות יד שנייה שנמכרו גדל ב-50%

האם כל מאמצי הממשלה והמחאות החברתיות היו לשווא? מנתוני חודש מאי 2012 של משרד האוצר עולה, כי המשקיעים חוזרים לשוק הנדל"ן והביקוש לדירות שוב מזנק. בשלב זה, לא נרשמה עלייה במחירי הדירות, על פי נתוני האוצר, אך הלחצים על מלאי הדירות עשויים לתת בקרוב את אותותיהם.

 

כתבות אחרונות על שוק הדיור בערוץ הנדל"ן :

 

על פי נתוני האוצר, בחודש מאי האחרון נמכרו כ-9.4 אלף דירות, הרמה הגבוהה ביותר מאז מרס אשתקד. מדובר בעלייה של 17% לעומת מאי 2011 ושל 48% לעומת אפריל 2012, שהיה חודש דל במכירות בשל חג הפסח. ביחס לחודש שעבר, חלה עלייה של יותר מ-50% ברכישת דירות יד שנייה.

 

בפילוח גיאוגרפי בולט אזור טבריה עם עליה בשיעור של 130% במספר העסקאות (בהשוואה לחודש מאי אשתקד), כתוצאה מגידול חד ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים באזור זה. עוד בולטים אזור ירושלים ואזור השפלה עם עליה בשיעור של כ-20% במספר העסקאות. 

 

אך את עיקר העלייה במכירות מייחסים באוצר לחזרתם של המשקיעים לשוק. בחודש מאי חלה עלייה של 15% ברכישת דירות על ידי משקיעים. ניתן לייחס עלייה זו לציפיות שהיו להורדת ריבית על ידי בנק ישראל, הורדה שאכן בוצעה בסוף חודש מאי.

 

כמו כן, חולשת הבורסה והחשש ממיתון קרב בשל המשבר באירופה משפיעים על המשקיעים להזרים את הכסף שלהם לנדל"ן, שנחשב בישראל לאפיק השקעה יציב ושמרני.

 

83 אלף דירות בבנייה פעילה

במשרד השיכון התייחסו הבוקר לנתוני האוצר ואמרו ל-ynet כי מגמת הירידה במחירי הדירות החדשות מושפעת ישירות משיווקי משרד הבינוי והשיכון, שהביאו להתחלות בנייה של למעלה מ-45 אלף יחידות דיור בשנת 2011 - המספר הגבוה ביותר זה למעלה מעשור. מספר הדירות הנמצא בבנייה פעילה בשלבים שונים עומד על כ-83 אלף יחידות דיור - הגבוה ביותר מאז יוני 1999 (13 שנים).

 

"ההחלטה של שר האוצר שהתפרסמה אתמול, לקבל את המלצת שר השיכון, אריאל אטיאס, להקלה במתן הערבות הבנקאית שמעמידות חברות הבנייה לשם קבלת הלוואות לפרויקטי מגורים, צפויה להביא לשחרור אשראי בגובה מיליארדי שקלים - עובדה שתאפשר המשך קצב גבוה של התחלות בנייה", הוסיפו במשרד השיכון.

 

בחברות הנדל"ן התייחסו לעלייה במכירת דירות למשקיעים. רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, אמר ל-ynet כי "בחודשים האחרונים אנחנו רואים עלייה ניכרת בעסקאות לרכישת דירות גם על ידי זוגות צעירים, גם על ידי משפרי דיור וגם על ידי משקיעים".

 

לדבריו, "הסיבות לעלייה ברכישת דירות על ידי משקיעים מגוונות: המשקיעים רואים שמחירי הדירות לא יורדים, לכך יש להוסיף את סביבת הריבית הנמוכה שמקלה על מימון ההשקעה בדירות ואת התנודתיות בשוקי ההון שגורמת למשקיעים לחפש השקעות בטוחות יותר. אני חושב שרכישת דירות על ידי משקיעים רק תטיב עם הצעירים שנאלצים להתמודד היום עם עלייה בדמי השכירות בשל היצע נמוך".

 

עידן אלקבץ, מנכ"ל משותף בחברת עתיד ניהול משכנתאות, אמר כי "את מה שמגלים לנו נתוני האוצר היום, יודעים הבנקים למשכנתאות לא מאתמול. אנו רואים גם אצלנו גידול במשכנתאות מנוהלות של רוכשי דירות להשקעה. הרי איזו ברירה יש לאנשים שרוצים לשמור את ערך החסכונות שבידיהם? הבורסה מאוד תנודתית ומסוכנת והמשבר הכלכלי באירופה עלול לגרום לאובדן חסכונות המשקיעים, כשעל פיקדונות בבנקים מקבלים ריבית שלא מכסה את שיעור האינפלציה".

 

לדבריו, "האופציה שנותרת למשקיעים היא רק של רכישת נדל"ן, המחוסן יחסית מפני ירידת ערך ואף מסוגל להניב תשואה נאה של יותר מ-5% אם יוצאים מגבולות המרכז". עוד הוסיף כי "בחודשיים האחרונים לקוחות רבים העידו שהמבצעים השונים בהם נקטו הקבלנים כדי לעורר את השוק תרמו להחלטתם לרכוש דירות להשקעה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה הילה ציאון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חם בטבריה. זינוק של 130% ברכישת דירות
צילום: חגי אהרון
מומלצים