שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

שיא המאבק: "קרה משהו, כדאי שנתניהו יתעורר"

מובילי המאבק לשוויון בנטל הופתעו מכמות המפגינים שהגיעו למחות בת"א, וקראו לנתניהו - שידון הבוקר עם סיעת הליכוד במסקנות ועדת פלסנר - להפסיק עם "המריחות והקומבינות" ולהבין ש"קרה פה משהו". החרדים לא התרגשו. "התקשורת התגייסה ופמפמה, ובסוף מי בכלל בא לשם?", תהה ח"כ גפני

אחרי המחאה - הכדור חוזר למגרש הפוליטי. עשרות אלפי המפגינים שמחו אמש (שבת) בתל אביב נגד חלוקת הנטל הקיימת יוכלו לצפות כבר בשעות הבוקר בתוצאות מאבקם ובהשלכותיו על המערכת הפוליטית, כאשר סיעת הליכוד תדון במסקנות ועדת פלסנר. כמות המשתתפים הרבה, שהפתיעה את המארגנים, לא הותירה רושם רב על מובילי הקהל ובכירי המגזר החרדי. "התקשורת התגייסה ופמפמה את העצרת הזו, ובסוף מי בכלל בא לשם?", תהה ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

 

בין בג"ץ לבקו"ם - כותרות אחרונות ב-ynet:

"זה שסע שקורע את העם שלנו". קולות המפגינים

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו - שספג ביקורת קשה מנואמי העצרת ומקהל המשתתפים הרב - הודיע במהלך סוף השבוע על כינוס מוקדם של סיעתו לדיון במסקנות ועדת פלסנר, אך מארגני המחאה סבורים כי כל דיון נוסף רק יוציא את העוקץ מדרישות "רוב העם", כהגדרתם. "נתניהו יודע מה הוא צריך לעשות, זו הייתה העצרת הגדולה ביותר אי פעם בנושא ערך השירות", אמרו לאחר ההפגנה.

 

"לא פראיירים", הערב בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"לא פראיירים", הערב בתל אביב(צילום: ירון ברנר)
  

גבי אשכנזי ורעייתו, הערב בתל אביב (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
גבי אשכנזי ורעייתו, הערב בתל אביב(צילום: עופר עמרם)
 

דיסקין, הערב בתל אביב. "עומד כאן ומתרגש" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
דיסקין, הערב בתל אביב. "עומד כאן ומתרגש"(צילום: ירון ברנר)
 

שאול מופז בהפגנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שאול מופז בהפגנה(צילום: מוטי קמחי)
 

"אנחנו בהלם מכמות האנשים. לא ציפינו לכמות כזו", הודה בועז נול, ממובילי המאבק. "נמצא פה הרוב הישראלי הברור מכל המינים, הגוונים והצבעים. לקחנו את רחבת המוזיאון כי ציפינו ל-5,000 איש בלבד. אם ראש הממשלה

עדיין לא הבין את הקול הברור שנשמע פה, כדאי שיתעשת ויתעורר".

 

עידן מילר, שנאם בהפגנה, הוסיף כי "ראש הממשלה מכנס מחר ועדה. הוא צריך להבין שהערב קרה פה משהו. אם הוא יאמץ את מסקנות הוועדה כלשונן, ללא אף שינוי, אנחנו נתמוך. אבל אם הוא יעשה את השינוי הכי קל, ימשיך עם המריחות והקומבינות, אנחנו נמשיך להזכיר לו שהציבור התעורר והוא ימשיך לשמוע את קולו".

 

על פי הערכות בכירים בסיעת הליכוד, הדיון על מסקנות הוועדה אינו אלא במה עבור הצגת עמדתו של ראש הממשלה עצמו. "כל מה שהוא ירצה, זה מה שיהיה. עדיין לא ברור איזה נוסח של החלטה יביא נתניהו לסיעה", הדגישו. לדבריהם, אם תושג הסכמה על עקרונות הדו"ח, נתניהו ייפגש עם מופז כדי לדון בהקמת צוות שינסח את הצעת החוק. השניים שוחחו מספר פעמים במהלך סוף השבוע, אך מקורבי מופז שמרו על זהירות ואמרו כי הודעת נתניהו היא "צעד בכיוון הנכון. צריך לשפוט את המהלך הזה על פי התוצאה, ולא על פי התהליך".

 

בשיחה עם ynet אחרי העצרת, אמר ח"כ גפני: "זו שעת מבחן לנתניהו ולליכוד. האם בשעת האמת הוא נוטש את השותפים ההיסטוריים שלו ואת הלויאליות החברית כלפינו, בגלל הפגנה של איזה 5,000 איש. יכול להיות שהם כבר קיבלו את ההחלטה שלהם, אבל אני יהודי שלא מאבד תקווה, ואוי ואבוי יהיה כשאאבד אותה".

 

לדבריו, "גם אצלנו בציבור יש זעקה - נגד אלה שלא לומדים ולא משרתים. גם אנחנו רוצים שוויון בנטל. כשעם ישראל בסכנה, צריך שילמדו תורה וצריך שישרתו בצבא. שני הדברים חשובים. אבל לא ראיתי שגם משתמטים שלא לומדים רוצים לשלול זכויות אזרחיות בסיסיות".

 

הפתרון, על פי גפני, כבר מתחולל בחברה החרדית. "יותר ויותר חרדים יוצאים לעבודה, רוכשים מקצוע ומשרתים בצבא, וזה נעשה בהסכמה. אם ישללו עכשיו זכויות אזרחיות מתלמידי הישיבות - לא רק שזה לא יעזור אלא שהתהליך הזה ייעצר".

 

צועדים לעצרת. מבט מלמעלה (צילום: אלעד) (צילום: אלעד)
צועדים לעצרת. מבט מלמעלה(צילום: אלעד)

 

דן חלוץ בעצרת (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
דן חלוץ בעצרת(צילום: עופר עמרם)

 

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ הרב ישראל אייכלר, טען, עם זאת, כי "מארגני ההפגנה מוכיחים באיבתם לחרדים כי המטרה איננה ביטחון אלא כור היתוך לחינוך מחדש של ילדי החרדים", כהגדרתו. "הציבור החרדי מבין היטב

כי המשטר החילוני רואה בילדי תלמודי התורה והישיבות את 'הסכנה האמיתית' למדינה. כל תוכניות 'הגיוס והשילוב' מטרתן לחסל את החינוך החרדי ולבטל תורה מישראל. מי שרוצה שוויון בנטל, שיבטל את גיוס החובה לצבא", קרא.

 

על רקע ההפגנה, קרא הרב עובדיה יוסף לבטל את חופשות הקיץ בישיבות. "השנה לא יהיה חופש", אמר הרב בדרשתו השבועית, "צריך ללמוד תורה ולהתחזק בתורה". כמו כן, הוא קרא לציבור היהודי בארץ ובעולם לשאת תפילות מיוחדות בעניין.

 

"אנחנו עכשיו נמצאים בצרה גדולה", אמר מנהיגה הרוחני של ש"ס, "יש שחושבים למעט את כבוד התורה, למעט את לומדי התורה, והרי ישראל לא קיימים אלא בזכות התורה. אנחנו מוקפים בשונאים - יש איראן, חיזבאללה, ויש פלסטינים צוררים לעם ישראל. מי יציל אותנו מידם? התורה! אם לא הייתה תורה - לא היה נברא העולם בכלל".

 

בהכנת הידיעה השתתפו שחר חי, בועז פיילר, קובי נחשוני ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרגות "פראייר"
צילום: ירון ברנר
גבי אשכנזי
צילום: ירון ברנר
צילום: מוטי קמחי
"משחור לירוק"
צילום: מוטי קמחי
מפגינים נגד חלוקת הנטל
צילום: ירון ברנר
צילום: עופר עמרם
יובל דיסקין
צילום: עופר עמרם
ח"כ גפני. לא נבהל מהמחאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים