שתף קטע נבחר

נסיכה בבעיה: בעלי מסעדת "דיאנא" בקשיים

לצד ההצלחה של מסעדת דיאנא, הידועה בקבב המיתולוגי, השף הנצרתי דוחול ספדי ממשיך להיאבק בחובות ובבקשה להכריז עליו כעל פושט רגל. ספדי: "אינני אשם בחוב, רואה החשבון שלי גנב ממני"

"עשו לי עוקץ. רואה החשבון שלי גנב ממני צ'קים בחצי מיליון שקל‭."‬ כך אומר ל"ממון" השף הנצרתי דוחול ספדי, בתגובה לבקשתה של טארק פארם, חברת שירותים פיננסיים, להכריז עליו כעל פושט רגל.

 

עוד בערוץ האוכל:

גן בוואריה: הכל על מוסד הביר גארדן

לונדון קולינג: פיש אנד צ'יפס: המדריך

מקרם ברולה ועד קלאפוטי: לכל הכתבות של יפה מפריז

 

שלוש שנים אחרי שסגר את מסעדת דיאנא הוותיקה וצימצם צוותים בדיאנא החדשה שנפתחה מעט קודם לכן, בתקופת מבצע עופרת יצוקה, נראה היה שעסקיו של ספדי מתאוששים. דיאנה החדשה פורחת, ולאחרונה הוא אף הקים, יחד עם השף צחי בוקששתר ואיש העסקים איציק אדרי, רשת אוכל ערבי מהיר, "דיאנא בעיר‭,"‬ לה סניפים בחיפה, ביקנעם ובקניון עזריאלי בתל-אביב, ובקרוב גם בראשון-לציון ובכפר-סבא.

 

דוחול ספאדי וצחי בוקששתר (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
דוחול ספאדי וצחי בוקששתר(צילום: צביקה טישלר)

 

אלא שלאחרונה התגנבו לסיפורו של ספדי, אבי הקבב המיתולוגי, ניחוחות פחות ריחניים. חברת טארק פארם, המעניקה הלוואות לעסקים בקשיים, הגישה תביעה נגד השף, בני משפחתו והחברות המנהלות את המסעדה, וביקשה להכריז עליו כעל פושט רגל. לטענתה, באמצעות עו"ד דרור חייק, בשנים הקשות נזקקה החברה של ספדי - מסעדות דיאנא בע"מ - להלוואות, ולוותה ממנה מיליוני שקלים. את רובם החזירה, אך נותרה חייבת מאות אלפי שקלים, והצ'קים שהעבירה חזרו.

 

כשראו אנשי טארק פארם את הצלחת המסעדה מול החוב שלא הוחזר, שכרו חוקר שיבדוק מה קורה בחברה של ספדי. אז גילו, לטענתם, כי הוא הקים עם משפחתו חברה חדשה - א.ד דיאנא מסעדות - ורשם את אימו הקשישה כבעליה. נטען שמדובר בחברת קש, שדרכה ביקשו ספדי ומשפחתו לחמוק מחובות החברה הישנה.

 

"שתי החברות אחת הן, ושני העסקים באותה בעלות‭,"‬ אומר חייק. "אף שבני משפחתו של ספדי רשומים כבעלי המסעדה, הוא המנהל והבעלים בפועל. כל תכלית הקמת המסעדה - שבבעלות אחיותיו של ספדי ובניהול אימו, כולן חסרות מושג במסעדנות - היא הונאת נושים. לרשום את אימך כבעלת מניות ולגלגל עליה את האחריות? האם כל האמצעים כשרים להבריח נכסים‭."?‬ הילד שטיגן פלאפל

 

ספדי ‭(45)‬ הוא דור שני למסעדנים. כילד הסתובב במטבחו של אביו, מחמוד ספדי, וספג שם את אהבת הבישול. האב היה סדרן בקולנוע דיאנא בנצרת, ונהג למכור שיפודים לצופים שבאו לסרט. המקום הקטן הפך לפופולרי ודוחול, הבן הבכור, עזר לאביו, מילא פיתות וטיגן פלאפל. כשבגר, החל דוחול להפעיל את מסעדת דיאנא בעצמו. אחרי כמה כתבות מפרגנות על הקבב האגדי והסלטים המצוינים, החלו לעמוד אצלו בתור.

 

דוחול ספאדי והמטעמים - הקולגות אומרים שהוא גאון (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
דוחול ספאדי והמטעמים - הקולגות אומרים שהוא גאון(צילום: צביקה טישלר)

 

ספדי הכריז לא פעם שהוא רואה במטבח הערבי גורמה לכל דבר. קולגות מעידים עליו שהוא שף גאון, עם כישורי בישול יוצאי דופן, המחובר בכל נימיו למטבח הערבי האותנטי, ומסוגל להפוך את פשטות הבשר, הירקות והעשבים למטבח עילי. אך בעסקים, הם אומרים, גאונותו נעלמת. הוא עושה טעויות פיננסיות, אין לו מושג בענייני כספים והוא מאפשר למשפחתו להשתלט על עסקיו.

 

ב‭2010-‬ תבעה טארק פארם חצי מיליון שקל מספדי וממשפחתו; ב‭2011-‬ הושגה פשרה, בה ישלם ספדי לנושיו 300 אלף שקל, אך לדברי החברה, 246 אלף שקל לא שולמו. לאחרונה פנה חייק לבית המשפט כדי שימציא התראת פשיטת רגל נגד ספדי וימנה לו כונס נכסים. לדברי חייק, ספדי "מצפצף על החוק. איך זה שהמסעדה שלו מפוצצת והוא נוסע ברכב מפואר, אך לא טורח לשלם חובות? השלב הבא יהיה שבית המשפט יחרים את נכסיו, ימכור אותם ויכריז עליו פושט רגל‭."‬ "בטוח שנגיע להסדר"

 

ספדי עצמו טוען שב‭2009-‬ הוא נפל קורבן לתרגיל עוקץ של רואה החשבון שלו, שלטענתו גנב ממנו צ'קים ומכר אותם לטארק פארם. "לקח לי זמן לעלות על התרמית, אבל אז הגשתי נגדו תלונה במשטרה, והיום מתנהל נגדו משפט‭,"‬ אומר ספדי. "שילמתי המון כסף בגלל הגניבה הזו. זה חוב שנכפה עליי, ואינני אשם בו.

 

"נכון שהגענו להסכם עם טארק פארם על 300 אלף שקל, אבל ביקשתי מהם להקטין את הסכום החודשי, מ‭12-‬ אלף שקל ל‭.6,000-‬ אני חלילה לא מצפצף עליהם, ובטוח שנגיע להסדר. עד 5 ביולי, אני יכול להגיש התנגדות להליך פשיטת הרגל, ואני מקווה שעד אז, נגיע איתם לפשרה‭."‬ למה פתחת חברה חדשה ורשמת את בני משפחתך כבעלי המסעדה?

 

"אחרי תרגיל העוקץ, נאלצנו לסגור את המסעדה הישנה ואת החברה. צ'קים שלנו הסתובבו בחוץ בלי שליטה, והיה צורך לסגור את חשבון הבנק ולהקים חברה חדשה. הייתי במצב קשה, ובני משפחתי הזרימו כסף למסעדה. זה כסף שהם הביאו מהבית, ולכן הם רשומים כבעלי החברה החדשה. בלי עזרתם, המסעדה לא הייתה קיימת היום‭."‬

 

אתמול קיים עורך דינו של דוחול מגעים קדחתניים עם חברת טארק פארם, אך עד לשעות הערב לא הושג הסדר חוב בין הצדדים.

 

בוקששתר, שותפו של ספדי למיזם "דיאנא בעיר‭,"‬ אמר אאתמול ל‭-"‬ממון" כי "מבחינה עסקית, אין לנו קשר לעסקיו של דוחול בנצרת. אני מעריץ אותו בתור שף, שמבשל אוכל נפלא, וב'דיאנא בעיר' הוא מעניק לנו ביד רחבה מהכישרון הזה. אנחנו אוהבים אותו מאוד, ומקווים שיצליח לסדר את ענייניו הכספיים, ולא ייאלץ להגיע לכונס נכסים".

 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בסכנה? קבבים
צילום: ירון ברנר
צילום: צביקה טישלר
נאבק. ספאדי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים