שתף קטע נבחר

הסיקור החרדי: הפגנה? אנשים עברו שם במקרה

רבבות ישראלים הפגינו בת"א, אבל בעיתונות החרדית היו רק כמה אלפים ב"הפגנה דיאטטית ואכזבה למארגנים". צום י"ז בתמוז גויס למאבק בגיוס - "שונאי התורה" מסוכנים גם היום

עשרות האלפים שיצאו אמש להפגין בתל-אביב למען חלוקה שוויונית בנטל הצליחו אולי - וגם זה לא בטוח - לשנות משהו מעמדת ראש הממשלה, אבל לא להרשים את החרדים. כלי התקשורת במגזר לא יצאו הבוקר (יום א') מגדרם בסיקור העצרת, שהוגדרה על ידם לכל היותר כ"הפגנה דיאטטית". בינתיים, בזירה הפוליטית החרים סגן השר יעקב ליצמן את ישיבת הממשלה, וביהדות התורה אישרו כי מדובר בהיעדרות הפגנתית המסמנת את תחילת המשבר הקואליציוני בין החרדים לנתניהו - אך נראה שלא מדובר ב"שבירת כלים".

 

ה"רבבות" שהוזכרו בעמוד השער של "יתד נאמן", ביטאון הפלג הליטאי ביהדות התורה, היו רק אלה שצפויים להשתתף ב"חגיגה המרכזית של סיום הש"ס העולמי בירושלים" (אירוע סיום קריאת התלמוד, המתרחש פעם בכשבע שנים), וה"עצרת" - כינוס התעוררות לנשים בירושלים. על הפגנת ה"פראיירים" נכתבו רק שלושה משפטים בעמוד 3, וגם זאת באזכור אגבי לדיון על דו"ח פלסנר בסיעת הליכוד. "הפגנת הסתה", היא כונתה.

 

במאמר המערכת קשרו ב"יתד" בין חורבן ירושלים, שהיום - צום י"ז בתמוז - מתחילים ימי האבלות בעטיו, לבין הנושאים האקטואליים הבוערים, כאשר מודגש כי גם עתה, כמו בכל התקופות בהיסטוריה של עם ישראל, "הקיום החומרי, הגשמי, תלוי כל כולו ביסוד הרוחני".

 

בעיתון הזכירו כי תמיד "עמדו יהודים מאמינים בני מאמינים כחומה בצורה מול האיומים ומול הפיתויים" ולא התרגשו מ"גזירות השמד", והקישו לימינו: "מי שחושב בלבו כי ניתן להפחיד אותנו בגזירות הרעבה או לפתות אותנו ב'נזיד עדשים' - הוא יגלה את הנחישות, את עוז הרוח, כמו גם את הזלזול המופגן באלו ששמו עצמם פטרונים על העם היהודי".

 

"הפגנת שנאה בתל אביב"

"המבשר" החסידי דיווח על אלפים שהשתתפו ב"הפגנת שנאה בתל אביב", וביקר את נתניהו שהודיע על הדיון במסקנות ועדת פלסנר "בעיצומה של השבת". בטור פרשנות שפרסם בעיתון מנחם ברגמן נטען כי העיר שאירחה את העצרת היא "בירת המשתמטים של מדינת ישראל" וקיום האירוע בה היא כמו "לקרוא לצדק חברתי ביום ולפרוץ לסניפי בנק בלילה".

 

לטענת הפרשן, נתון אבסורדי זה וההתמקדות בגיוס חרדים מבלי להתייחס לערבים הם הוכחה לכך ש"המפגינים או מפעיליהם רוצים לגרום לשסע חברתי ולהרבות שנאה שתהפוך ביום הבוחר לקולות בקלפי" וזהו "עוד פרק בסדרה אחת ארוכה של צביעות שמטרתה היא הפלת הממשלה והזזת נתניהו מהשלטון".

 

"הציבור חש בזיוף ומצביע ברגליים", כתב ברגמן, "ההפגנה אמש הייתה דיאטטית למדי. 15 אלף איש זה בערך כמות האנשים שעוברים באופן אקראי בשלוש שעות ברחבת המוזיאון בתל אביב". עוד טען כי הפקקים באזור "גרמו לאנשים להשתתף בעל כורחם בהפגנה", ולכן גם מספר זה איננו משקף את תמיכת הציבור בה.

 

כמו ב"יתד נאמן", גם במאמר המערכת של "המבשר" גייסו את צום י"ז בתמוז למאבק בגיוס החרדים, והזכירו את אפוסטמוס הרשע ששרף את התורה ואת הרשעים שהכניסו צלם לבית המקדש וחיללו את המקום. "עדיין שונאי התורה עומדים במרים", נכתב, "תאוותם הגדולה היא 'ככל הגויים יהיה בית ישראל' וזוהי שאיפתם ותכלית שנאתם".

 

"ההפגנה שנערכה אמש בתל אביב הוציאה לרחובות את כל אלו אשר לצערנו ולהוותנו אין להם כל שמץ של מושג בתורה, ביהדות, במצוות ובשאר דברים אשר הנשמה היהודית תלויה ועומדת בהם".

 

גם אתרי האינטרנט במגזר דיווחו באופן דומה. ב"בחדרי חרדים" כתבו: "אכזבה להפגנת 'הפראיירים' בתל-אביב: ההמונים נשארו בבית... רק כמה אלפים בודדים השתתפו בהפגנה לגיוס בני הישיבות... לפי ההערכות השתתפו בהפגנה לא יותר מכמה אלפי איש - מספר נמוך מהרבה מהציפיות הראשונות של המארגנים".

 

"כיכר השבת" דיווח בביקורתיות כי "המארגנים טענו כי המחאה קוראת לשוויון בנטל גם של ערבים, אולם בפועל כל הנואמים תקפו את הציבור החרדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בהפגנה בת"א אמש
צילום: ירון ברנר
מומלצים