שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

השר מיכאל איתן: "בינתיים הכול ועדות ודיבורים"

נתניהו הצהיר על "היסטוריה", השר מהליכוד יודע שכלום עוד לא קרה. "אסור לחוקק חוקים שיביעו משאלות לב ויהפכו לאות מתה". יעלון ופלסנר ינסחו את הצעת החוק, במטה מאבק "הפראיירים" מבטיחים עוד הפגנה גדולה: "אין יותר זמן לצוותים, מריחות וספינים"

ראש הממשלה מתהדר בקבלת עקרונות ועדת פלסנר לשוויון בנטל, אבל גם שר בכיר ממפלגתו יודע שאישורן בסיעת הליכוד לא מבטיח יישום בשטח. בתום ישיבת הסיעה הבוקר (יום א') אמר השר מיכאל איתן: "בינתיים הכול ועדות ודיבורים. מה שייקבע בסופו של דבר היא לשון החוק ויכולת האכיפה שלו".

 

עוד על ועדת פלסנר וגיוס חרדים:

אושרו עקרונות פלסנר. הפראיירים: נחכה למעשים

הסיקור החרדי: הפגנה? אנשים עברו שם במקרה

שיא המאבק: "קרה משהו, כדאי שנתניהו יתעורר"

לבני הפגינה "כאזרחית וכאם": "מגיע לנו יותר"

 

השר איתן הוסיף לפני כינוס ישיבת הממשלה השבועית, כי צריכים להיות ריאליים וזהירים. "אסור לחוקק חוקים שיביעו משאלות לב ויהפכו לאות מתה, ומצד שני אסור לוותר על העקרונות של שיוויון בנטל המוטל על אזרחי ישראל", הוא אמר.

 

הוא הוסיף כי גם בהחלטת סיעת הליכוד היום, שאימצה את מסקנות ועדת פלסנר, יש עקרונות ראויים, אבל גם הם מחייבים זהירות ביישומם בחקיקה. "לדוגמה, החלת עיקרון שירות לכול, על כל אזרח ישראלי - גם מנסחי העיקרון לא מתכוונים, לפחות בעתיד הנראה לעין, ליישם את השירות לכול, כחובה על נשים חרדיות או ערביות", הוא אמר. "האם הן אינן נחשבות כאזרח ישראלי? ברור שכן, אלא שבשלב זה, חקיקה שתחייב את יציאתן לשירות לאומי-אזרחי - לא תיושם".

 

השר איתן אמר כי "עדיפה חקיקה ברת אכיפה, שמשנה את המגמה ומקטינה את אי השיוויון - מאשר חקיקה שתבטא ב-100 אחוז את מיצוי כל העקרונות החשובים של השוויון בנטל, אבל תהפוך לאות מתה".

 

"מה שהיה לא יהיה". נתניהו בישיבת הממשלה, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"מה שהיה לא יהיה". נתניהו בישיבת הממשלה, היום(צילום: EPA)

 

לאחר ישיבת סיעת הליכוד סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והמשנה לראש הממשלה שאול מופז על הקמתו של צוות ניסוח לחוק השוויון בנטל, במטרה להביא את הצעת החוק לדיון בישיבת הממשלה הבאה. בצוות ישתתפו המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים משה בוגי יעלון וח"כ יוחנן פלסנר - האיש שחתום על מסקנות הוועדה שאותה פירק נתניהו. בדיוני הצוות ישתתפו בהתאם לצורך נציגי משרד הביטחון, האוצר, המשפטים וכן נציגים של השירות האזרחי. לא ישתתפו בה נציגים חרדים או ערבים.

 

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "אמרתי שאביא לכנסת חוק שירות לכולם ושמה שהיה לא יהיה. בנושא של חלוקת הנטל אין אפשרות להמשיך בדרך הנוכחית". ראש הממשלה הוסיף כי הוא מבין את הדרישה של המשרתים ובני משפחותיהם. "אני מאמין שרבים מאזרחי ישראל מבינים שצריך לבוא שינוי. אנו מתכוונים לתת תמריצים למשרתים ותמריצים שליליים ללא משרתים. אנחנו ניצבים בפני מהלך דרמטי".

 

אחרי ההפגנה, אמש בתל-אביב (צילום: חזי הולצמן) (צילום: חזי הולצמן)
אחרי ההפגנה, אמש בתל-אביב(צילום: חזי הולצמן)

 

ההפגנה בעד גיוס חרדים, אמש (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ההפגנה בעד גיוס חרדים, אמש(צילום: ירון ברנר)

 

נתניהו אמר כי כדי שההשתלבות תצליח צריך לבצע אותה בהדרגה  ובאופן שלא יביא לקרע בעם. "סיכמתי עם השר מופז על הקמת צוות לניסוח החוק. נעשה שינוי היסטורי בחלוקת הנטל ונשמור על האחדות בעם", הוא אמר.

 

"לא התרגשנו"

במטה המאבק המשותף לשיוויון בנטל אמרו בעקבות הודעת נתניהו על הצוות החדש כי "ראינו את הכותרת היומית של נתניהו וממש לא התרגשנו - זוהי אותה תבנית של התנהלות כפי שהייתה כל החודשים האחרונים. לוח הזמנים לפקיעתו של חוק טל הולך ומסתיים - אין יותר זמן לצוותים, מריחות וספינים.

 

מפגשי רשאי המחאה, הבוקר בתל-אביב (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
מפגשי רשאי המחאה, הבוקר בתל-אביב(צילום: בני דויטש)

 

"אנחנו מחכים לראות הצעת חוק עם 4 עקרונות: כולנו משרתים בגיל 18-בשירות צבאי או אזרחי; תלמידי הישיבות יקבלו מכסה מיוחדת של 1,000 עילויי תורה; נגד כל משתמט ינקטו סנקציות משמעותיות ולעומת זאת יהיה תגמול מאסיבי נוסף למשרתים". במטה

 הבטיחו ש"אם הצעת החוק שתעלה הממשלה תסטה מעקרונות אלו - נקיים בעוד שבועיים עצרת נוספת, גדולה הרבה יותר, שבה עוד עשרות אלפים יצאו לרחובות נגד ההתנהלות המגוחכת של נתניהו ומופז בנושא".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

דברים דומים אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי. ״אנחנו כבר מסוחררים מהזיגזוגים של ראש הממשלה. קבלת העקרונות של ועדת פלסנר היא צעד חיובי, אבל אחרי קיץ 2011 אנחנו יותר מפוכחים ולא נסתפק הפעם בהצהרות ומילים גדולות שאין מאחוריהן דבר", הוא אמר. "הכוונות האמיתיות של ראש הממשלה יתבטאו בהצעת החוק שיניח, ובכל מקרה אנו מתכוונים להמשיך בלחץ הציבורי ובפעולות המחאה כדי שהוא יקבל את ההכרעה הנכונה לטובת ציבור הנושאים בנטל".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר מיכאל איתן
צילום: אוהד צויגנברג
שמולי. יותר מפוכחים
צילום: בני דויטש
מומלצים