שתף קטע נבחר

בקרוב בלונדון: "תיבת נח" הולנדית על התמזה

המבקרים באולימפיאדת לונדון יזכו לצפות במחזה נדיר: בעל חברת שיפוצים מהולנד השקיע שלוש שנים ויותר ממיליון ליש"ט כדי לבנות ספינת עץ על פי הסיפור המקראי. הסיבה לאובססיה: סיוט שבו מבול מציף את עיר מגוריו

אובססיה תנ"כית: יוהאן היוברס, בעל חברת שיפוצים מהולנד, קרוב להשלמת העתק בגודל מלא של תיבת נח, שאותה בנה על פי המידות המפורטות בסיפור המקראי. את ספינת העץ הענקית הזאת בנה היוברס במשך כשלוש שנים והשקיע בה יותר מ-1.03 מיליון ליש"ט. הספינה תיחשף לקהל כבר מחר (ב'), ועל פי ה"דיילי מייל" הבריטי, היוברס מתכוון לסיים את העבודה בשבועות הקרובים, כדי שיוכל להשיט אותה בנהר התמזה במהלך אולימפיאדת לונדון 2012 שתיפתח ב-27 ביולי.

 

יוהאן היוברס. היה לו חלום     (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יוהאן היוברס. היה לו חלום (צילום: EPA)

 

300 אמה אורכה. עם קצת עזרה מחברים     (צילום: EPA) (צילום: EPA)
300 אמה אורכה. עם קצת עזרה מחברים (צילום: EPA)

 

הוא לא נושך. דגמי הפלסטיק בספינה  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הוא לא נושך. דגמי הפלסטיק בספינה (צילום: EPA)

 

לדברי היוברס, המתגורר בעיר דורדרכט, ההשראה לבנות את התיבה בהתאם למידותיה התנ"כיות נבעה מחלום שחלם לפני 20 שנה, ובו הוצף האזור שבו הוא גר בעקבות מבול מהסוג שמתואר בספר בראשית. ייתכן שהחלום קשור לסערה קשה שפגעה בדורדרכט במאה ה-15 וכונתה "שיטפון סנט אליזבת'", ובמהלכה נספו כעשרת אלפים בני אדם.

 

כתבות נוספות מהעולם ב-ynet:

 

מאז הוא פיתח אובססיה ליישם את החלום במציאות, וב-2004 כבר בנה דגם בקנה מידה קטן יותר והשיט אותו בתעלות בהולנד. בהמשך הגיעו תיירים כדי לצפות בדגם המוקטן,

ואת ההכנסות שגבה מהם הוא השקיע ישירות בעבודה על בניית תיבה בגודל מלא.

 

על פי הסיפור התנ"כי, אורך התיבה היה 300 אמה, רוחבה 50 אמה וגובהה 30 אמה. היוברס המיר את המידות העתיקות וקבע כי אורך התיבה שלו יהיה כ-137 מטר. התיבה בנויה מעץ אורן שבדי והיא מחוזקת בפלדה, ומשקלה מוערך בכ-3,000 טון.

 

בשיט בלונדון לא יעלו עליה זוגות בעלי חיים אמיתיים (למעט כמה תרנגולות), אך היא תכלול דגמי פלסטיק של חיות ובנוסף יהיה עליה מקום לכ-1,500 בני אדם. בינתיים עוגנת הספינה בדורדרכט, שם בנה אותה היוברס עם כמה חברים ועם שניים מבניו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיבת נח ההולנדית. 3,000 טון ומקום ל-1,500 בני אדם
צילום: EPA
מומלצים