שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לוב: הליברלים מובילים על פני האיסלאמיסטים

  המפלגה המאגדת תחתיה 65 קבוצות ליברליות הודיע כי היא המובילה בבחירות הראשונות מאז הפלת קדאפי. אף כי אין הכרזה רשמית, המפלגות האיסלאמיסטיות היריבות אישרו זאת. העומד בראשה כיהן כראש הממשלה הזמני של המורדים

  לוב בחרה בדרך חדשה? המפלגה המייצגת את הארגונים הליברליים במדינה הודיעה היום (יום א') כי על פי נתונים לא רשמיים שבידה, היא המובילה בבחירות הפרלמנטריות, הראשונות מאז הפלתו של מועמר קדאפי. גורמים רשמיים בשתי מפלגות יריבות – "מפלגת הצדק והבנייה" של האחים המוסלמים ומפלגת אל-וטן האיסלאמיסטית – אישרו כי האיחוד הליברלי הוא המנצח. עדיין אין הודעה רשמית על כך ולא ידוע מתי תימסר.

   

  מצביעה בבנגזי. 63% הצביעו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מצביעה בבנגזי. 63% הצביעו(צילום: רויטרס)

   

  העומד בראש "איחוד הכוחות הלאומיים", המאגד תחתיו 65 מפלגות ליברליות, הוא מחמוד ג'יבריל, מי ששימש כראש ממשלה זמני של המורדים בזמן ההתקוממות נגד קדאפי. ג'יבריל החזיק בתפקיד כלכלי בכיר בממשלתו של קדאפי עד שהחליף צדדים והצטרף למורדים. הוא עצמו לא יתמודד בבחירות בשל החוק האוסר זאת על חברי הממשלה הזמנית.

   

  אזרחי לוב יצאו אתמול בהמוניהם להצביע בבחירות ההיסטוריות שיקבעו מי ייצג אותם בפרלמנט בן 200 המושבים. 80 מהמושבים שמורים לנציגי מפלגות ואילו האחרים יאוישו בידי עצמאים. בשל כך, גם אם "האיחוד" יזכה במרב מושבי המפלגות, הוא עדיין לא יהיה הכוח הדומיננטי ביותר בפרלמנט. הפרלמנט ימנה ראש ממשלה וממשלה, ויניח את היסודות לעריכת בחירות מלאות לפרלמנט בשנה הבאה, תחת חוקה חדשה.

   

  מצביע בטריפולי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מצביע בטריפולי(צילום: AFP)

   

  ועדת הבחירות מסרה כי כ-63% מבעלי זכות ההצבעה התייצבו בקלפיות כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. חלק מתושבי מזרח המדינה החרימו את ההצבעה במחאה על כך שלנציגיהם המזרח הוקצו 60 מושבים בלבד בהשוואה ל-102 שהוקצו למערב, אולם ככלל, יום הבוחר התאפיין במפגני שמחה. לאחר סגירת הקלפיות האירו זיקוקי די-נור את שמי טריפולי, החנויות נותרו פתוחות ונהגים צפרו לאות שמחה.

   

  נשיא ארה"ב ברק אובמה בירך את העם הלובי לרגל הבחירות וכינה אותן "עוד ציון דרך במעברו יוצא הדופן לדמוקרטיה". מורדים לשעבר שהוצבו כשומרים ברחבי הבירה כדי למנוע התפרצויות אלימות קראו "לוב חופשית"

  ונופפו באצבעותיהם המוכתמות בדיו המעידה על כך שהצביעו.

   

  במרכז טריפולי, צעקה גדולה של "אללה אכבר" עלתה מתוך תחנת קלפי בעת שהאשה הראשונה הצביעה בתוך בית הספר וברקע נשמעו שיחותיהם של אנשים רבים אחרים שעמדו בתור. "אינני יכולה להסביר את התחושה. שילמנו מחיר, יש לי שני חללים במשפחה שלי. אני בטוחה שהעתיד יהיה טוב ולוב תצליח", סיפרה זיינאב מסרי, מורה בת 50, על חוויית ההצבעה הראשונה שלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מצביע בטריפולי
  צילום: AFP
  ג'יבריל. לא התמודד
  צילום: AP
  מומלצים