שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

ישראל ביתנו: "יחימוביץ' רוצה את קולות החרדים"

הניסיון של קדימה והליכוד לקדם חוק משותף לשוויון בנטל קידם זירת התגוששות בין יו"ר העבודה למפלגתו של ליברמן. ח"כ קירשנבאום: "יחימוביץ' נעלמה מתחת לפני השטח כדי לשחק משחק כפול. היא אריה מנייר"

המשא ומתן בין הליכוד לקדימה על יצירת חוק שיאפשר שוויון בנטל יוצר חיכוכים בכל רובדי המערכת הפוליטית. יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) שנמנעה מלהביע בשבועיים האחרונים את דעתה בנושא, התייחסה היום (ב') לסוגיה וגררה תגובות נזעמות.

 

סערת השוויון בנטל - דיווחים קודמים ב-ynet:

הפראיירים לנתניהו: אל תתחמק, גיוס בגיל 18

יעלון ופלסנר בדיון הראשון: "הזדמנות היסטורית"

אושרו עקרונות פלסנר. הפראיירים: נחכה למעשים

 

בהודעה לתקשורת ציינה יחימוביץ' כי "המערכת הפוליטית עסוקה בספינים פוליטיים והבערת אש". ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) אמרה בתגובה לדברים כי "יחימוביץ' היא אריה מנייר. איפה היא הייתה בשבועיים האחרונים כשכל המערכת סערה וכל סיעה הציגה מתווה משלה לחוק? היא מתנהגת כמו עיתונאית שמפזרת ביקורת על כולם, אבל לא מציגה מתווה ענייני משלה לנושאים".

 

קירנשבאום אף אמרה כי "הקו הרופס שיחימוביץ' מציגה כיום נועד לגזור קולות מהערבים ודילים עם החרדים. היא הייתה יכולה להביע את עמדתה, אבל היא נעלמה מתחת לפני השטח כדי לשחק משחק כפול. היא בונה על קולות מהציבור הערבי ורוצה לעשות דילים עם הציבור החרדי כדי אולי להיות יום אחד ראש ממשלה. אין לה שום הצעה עניינית".

 

"המסלול הטבעי הוא גיוס בין גיל 18 ל-21" (אילוסטרציה) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"המסלול הטבעי הוא גיוס בין גיל 18 ל-21" (אילוסטרציה)(צילום: רויטרס)

 

בישראל ביתנו ממשיכים להתנגד לעקרונות שעליהם סוכם בוועדת פלסנר, בעיקר בכל הקשור לכוונה לאפשר דחיית גיוס עד גיל 23. לדברי קירשנבאום, "מה יש בעקרונות פלסנר? הורדנו קצת את הגיל של הגיוס מ-28 ל-23, אבל מישהו מסוגל לתאר לעצמו מצב שהמדינה תתחיל לממן את כל מי שמתגייסים בגיל הזה ובבית יש להם כבר אשה וילדים? המדינה תצטרך לשלם 5,000 משכורות? המסלול הטבעי הוא גיוס בין גיל 18 ל-21".

 

בהתייחסה לסוגיית גיוס הערבים אמרה ח"כ קירשנבאום כי "אנחנו מתעקשים שהגיוס יהיה למגזר הערבי. בכל מדינה, האוכלוסייה נאמנה למדינה שבה היא חיה. גם בנושא החרדים וגם בנושא של הערבים יש פער בין ההנהגה לבין מה שמשדר הרחוב. מנהיגי החרדים והערבים רוצים לסגור

את הציבור שלהם בכלוב ובמסגרת נוקשות ואילו הציבור בעצמו מוכן ורוצה לשרת".

 

על התנהלות המגעים בין הליכוד לקדימה, אמרה ח"כ קירשנבאום כי מדובר ב"מריחת זמן". לדבריה, "אם לא מצביעים עד סוף החודש, הופכים את כל מי שלא מתגייסים לעריקים. לכן מזדרזים פה להביא איזו מריחה בחקיקה כדי לעצור את שעון הזמן. אנחנו לא יכולים לעמוד מאחורי דבר כל-כך לא ברור. זה לא ב-DNA שלנו".

 

יו"ר סיעת העבודה ח"כ יצחק הרצוג אמר בתגובה לדבריה של ח"כ קירשנבאום כי "בישראל ביתנו ממשיכים במסע הסתה ושנאה כלפי קבוצות בחברה והפעם על גבה של מפלגת העבודה. סיעת העבודה הניחה הצעת חוק מפורטת, שפויה ואחראית העוסקת בחוק הגיוס ולפיו יגוייסו מחצית מבני הציבור החרדי בחמש השנים הקרובות ואף יגן על הבנות המשרתות. לגבי הציבור הערבי, ההתקפה של ליברמן ואנשיו תפגע במגמה המבורכת הקיימת בשירות לאומי ואזרחי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ספינים פוליטיים". יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
זועמת. ח"כ קירשנבאום
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים