שתף קטע נבחר

אשם או זכאי: יום הדין של אהוד אולמרט

ב-9:00 בבוקר יתייצב ראש הממשלה לשעבר בבית המשפט המחוזי בירושלים וישמע את הכרעת הדין בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו"מרכז ההשקעות". בתביעה סבורים כי הצליחו להוכיח האשמות, בהגנה אומרים: הוא זכאי. יחד איתו תשמע גם שולה זקן את הכרעת הדין. ynet יעביר שידור חי

קצת פחות מארבע שנים לאחר שנאלץ להתפטר מתפקידו כראש הממשלה, בשל החקירות שהתנהלו אז נגדו, יתייצב אהוד אולמרט ב-9:00 בבוקר (יום ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים - שם ישמע אם השופטים מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל מזכים אותו מכל אשמה או מרשיעים אותו בכול או בחלק מהעבירות בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו"מרכז ההשקעות". יחד איתו נאשמת בפרשות גם מי שהייתה ראש לשכתו, שולה זקןynet יעביר שידור חי משעות הבוקר מבית המשפט.

 

בסוף חודש אוגוסט 2009 הוגש לראשונה בתולדות המדינה אישום פלילי נגד ראש ממשלה לשעבר. אולמרט הואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה - בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו-"מרכז ההשקעות". נגד זקן הוגש כתב אישום בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף", וכן בגין האזנות סתר לכאורה לבוס שלה. היא מואשמת בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים והאזנת סתר שלא כדין. 

 

בחודש פברואר 2010 נפתח שלב ההוכחות במשפט, לאחר שאולמרט וזקן כפרו בהאשמות כמה חודשים קודם לכן. פרקליט מחוז ירושלים דאז, עו"ד אלי אברבנאל, הסביר בנאום הפתיחה כי רבים מעדי התביעה המרכזיים - בהם משה טלנסקי, מקורבו של אולמרט עו"ד אורי מסר והעוזרת רייצ'ל רז-ריסבי - הפלילו את אולמרט אף שהם חבריו.

 

הסנגור הראשי, עו"ד אלי זהר, הצהיר מנגד: "מכאן ואילך, רק הראיות ידברו". הוא הוסיף כי הראיות "דלות, דלות מאוד". הוא טען כי אולמרט פעל בתום לב בפרשות השונות והבטיח כי "ההיסטוריה תלמד שכל מה שייוותר מפרשה זו הוא עדות מוקדמת, שהביאה להדחתו של ראש ממשלה". אולמרט מצדו אמר עם פתיחת המשפט: "הגעתי לכאן כאדם חף מכל עבירה, ואני מאמין שאצא מכאן אדם חף מכל עבירה".

 

הפרשות

בפרשת "ראשונטורס" הואשם אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה. לפי כתב האישום, הוא קיבל מגופים ציבוריים ומהמדינה מימון כפול ומשולש בסכום של כ-90 אלף דולר לנסיעותיו לחו"ל. הפרקליטות טענה במהלך המשפט כי אולמרט פעל בשיטתיות בקבלת המימון הכפול, והשתמש בסכום שהתקבל למימון נסיעות פרטיות של בני משפחה ושדרוגים למחלקה ראשונה.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

התיק נחשב לכאורה למבוסס ביותר מבין פרשות כתב האישום. התביעה הציגה מסמכים שונים, ובהם תכתובות עם אולמרט ואנשי לשכתו בנוגע למימון הנסיעות. העדה המרכזית בפרשה, מתאמת קשרי החוץ של לשכת אולמרט דאז רייצ'ל רז-ריסבי, הוכרזה כעדה עוינת במהלך המשפט, ואף הוגש נגדה כתב אישום נפרד על חלקה בפרשה. המשפט בעניינה טרם החל.

 

מנגד טען אולמרט באמצעות פרקליטיו כי לא הייתה כל שיטה וגם אם היו אי-סדרים - מדובר ברשלנות או בטעות. צוות ההגנה טען כי אולמרט לא היה מעורב בנושא מימון הנסיעות, וכי הפרקליטות בחרה להתייחס רק לכמה נסיעות מבין עשרות נסיעות שהיו בתקופה הרלוונטית, ושחשבון הנסיעות הציבוריות ב"ראשונטורס" של אולמרט היה בגירעון לאורך שנים, וכי כמו שנעשו טעויות בתום לב לצד אחד, כך גם היו טעויות שיצרו חסרים לצד שני, לחובת אולמרט.

 

הפרשה השנייה היא פרשת מעטפות הכסף (פרשת טלנסקי). לפי כתב האישום, אולמרט קידם קשרים שהניבו עבורו טובות הנאה. כך הוא קיבל בסתר מזומנים וכספים בהעברות בנקאיות ממקורבו משה טלנסקי בשווי כולל של יותר מ-600 אלף דולר. לטענת הפרקליטות, במקביל קידם אולמרט את עסקי המיני-ברים של טלנסקי. הפרקליטות טענה כי הכספים הוחזקו בקופה סודית בניהולו של עו"ד מסר. באופן תקדימי נערכה עדות מוקדמת לעד המרכזי טלנסקי, בעקבות חששה של הפרקליטות שזה יעזוב את הארץ ולא ישוב. לאחר עדות זו, שניתנה עוד בטרם הוגש כתב האישום, התפטר אולמרט מתפקידו כראש ממשלה.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

לגבי פרשה זו טענתו של אולמרט ופרקליטיו הייתה שמדובר בכספים "פוליטיים", שהתקבלו כדין בתקופה שאינה תקופת בחירות, ולא הייתה חובת דיווח עליהם. צוות ההגנה טען כי עדותו של טלנסקי לא שווה כלום, וכי הוא שיקר בחקירותיו במשטרה ובעדותו המוקדמת והמציא גרסאות רבות.

 

הפרשה השלישית היא פרשת מרכז ההשקעות, במסגרתה לפי כתב האישום פעל אולמרט כשר התמ"ת בניגוד עניינים, בהחלטות הנוגעות לחברות שייצג מקורבו עו"ד מסר. לגבי פרשה זו טענו בצוות ההגנה כי לכל אורך כתב האישום אין ולו מקום אחד שבו הפרקליטות אומרת שההחלטות שקיבל אולמרט כשר התמ"ת היו לא ראויות.

 

פרשות טלנסקי ומרכז ההשקעות נחשבות לאחת בכתב האישום, כך מואשם אולמרט בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים עבור כל פרשה, ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בנוגע לפרשת טלנסקי, עקב כך שהונה את מבקר המדינה בדיווחיו על אודות אותם כספים.

 

העטים של אולמרט, ההאזנות של זקן

לצד שלוש הפרשות המרכזיות הואשם אולמרט גם כי הונה את מבקר המדינה בהצהרותיו על אודות כספים שקיבל מאיש העסקים יוסף (ג'ו) אלמליח, וכן על כך שהצהיר כי שווי אוסף עטים שבו החזיק הוא 140,000 אלף שקלים בעוד שוויו האמיתי עמד על כ-1.3 מיליון שקלים. בגין עבירות אלה הואשם אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

אולמרט ושולה זקן בבית המשפט בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט ושולה זקן בבית המשפט בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

זקן, ששימשה במהלך כל התקופה כראש לשכתו של אולמרט, הואשמה כי עשתה עמו יד אחת בשתי פרשות. בנוסף הואשמה זקן בפרשה משלה, "האזנות הסתר", במסגרתה נהגה לכאורה להאזין באופן שיטתי, בעצמה ותוך הפעלת הפקידות שהיו תחת מרותה, האזנות סתר לשיחות רבות של אולמרט, בלי ידיעתו או ידיעת המשוחחים עמו.

 

זקן, באמצעות עו"ד מיכה פטמן, טענה כי מדובר היה בהאזנות שאולמרט היה מודע להן, ונעשו לצורכי ייעול עבודה. זקן הואשמה במסגרת מעורבותה בפרשות השונות בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים ובהאזנות סתר שלא כדין.

 

כ-300 עדים במשפט

לאחר שלב הוכחות שנמשך כשנתיים ושבו עלו כ-300 איש על דוכן העדים, מאמינים שני הצדדים כי הוכיחו את עמדתם. בתביעה משוכנעים שעשו את העבודה בצורה הטובה, וכי העמדה שהציגו בפתיחת המשפט רק התחזקה במהלכו. בתביעה, שנוהלה על-ידי עורך דין אורי קורב, מאמינים כי בסיכום הכולל התיק מחייב הרשעה.

 

מנגד גם בהגנה משדרים תחושות דומות. עו"ד זהר, העומד בראש צוות פרקליטיו של אולמרט במשפט, אמר ל-ynet לקראת הכרעת הדין כי הוא "מביע תקווה שכמו שאהוד אולמרט נכנס להליך הזה חף מפשע כך הוא יצא ממנו". זוהר הוסיף כי צוות ההגנה עשה "כל מה שניתן לעשות כדי שאולמרט אכן יצא כך".

 

עו"ד נוית נגב, שמייצגת את אולמרט בפרשת ראשונטורס, הביעה גם היא אופטימיות ערב הכרעת הדין. "ניהלנו בפני בית המשפט הליך ארוך, מעמיק ופרטני של בירור האמת", היא אמרה. "היוצרות התהפכו במשפט, במובן זה שלא הסתפקנו בלעורר ספק. לקחנו על עצמנו לברר ולהוכיח מה התרחש בפועל. מתוך חומר הראיות וההעמקה בו, גילינו עובדות השוללות את טענות התביעה. מה שהוצג כשיטה וכמרמה התברר כאי סדר וחוסר ארגון". הסנגורית הוסיפה כי היא "מאמינה ומקווה שבית המשפט יקבל את הטענות ויזכה את אולמרט".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 09/07/2012 23:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט
צילום: גיל יוחנן
שולה זקן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים