שתף קטע נבחר

אושר בכנסת: תספורות יחוייבו פיקוח בית משפט

המליאה אישרה סופית את "חוק התספורות" שיחייב הצמדת מומחה מטעם בית המשפט להסדרים הכוללים "תספורת" על חובות חברות במשק, כדי להגן על אינטרס הציבור. עד עתה ההסדרים נערכו מחוץ לבתי המשפט ופגעו בחוסכים בקופות הגמל וקרנות הפנסיה. החוק לא יחול על הסדרים קיימים

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את "חוק התספורות ", שיחייב למנות מומחה מטעם בית משפט על הסדר חוב של חברות במשק, הכולל תספורת , במטרה להבטיח הגנה על אינטרס הציבור. החוק, שהוא למעשה תיקון לחוק החברות, יחול רק על הסדרים שיחולו 45 יום מכניסת החוק לתוקף ולא על הסדרים קיימים.

 

התיקון אושר לפי נוסח משולב של הצעות הממשלה והח"כים זהבה גלאון (מרצ) ויצחק וקנין (ש"ס) בתמיכת 32 ח"כים, ללא מתנגדים.

 

כתבות נוספות אודות תופעת ה"תספורות ":

  

התיקון קובע כי מהרגע שבו החל משא ומתן לגיבוש הסדר חוב בין החברה מנפיקת האג"ח למשקיעים בעלי החוב - וההסדר משנה לרעה באופן מהותי את תנאי הפירעון - חלה חובת מינוי מומחה מקצועי מלווה של ההסדר מטעם בית משפט שיהיה בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית וניסיון מתאימים. זאת, למעט במקרים שבית המשפט סבור כי המינוי אינו נדרש לשם הגנה על עניינם של בעלי אגרות החוב.

 

עם זאת, כשניתן לעכב את הדיווח על קיום המשא ומתן על הסדר החוב לפי כללי רשות ניירות ערך, והדבר מוצדק לגיבוש ההסדר, ניתן יהיה לעכב את הפנייה לבית המשפט. התיקון קובע כי לא ימונה כמומחה אדם שעלול להימצא בניגוד עניינים עם מילוי תפקידו כמומחה. ככלל, לא ימונה מומחה אם מונה לחברה בעל תפקיד, שנועד בין היתר לגבש הסדר בין החברה לבין נושיה.

 

המומחה יסייע למחזיקי איגרות החוב במשא ומתן ויכין חוות דעת לעניין כדאיות הסדר החוב. בית המשפט לא יורה על כינוס אסיפות לאישור הסדר החוב טרם קיבל את חוות דעת המומחה. שכר המומחה ייקבע על ידי בית המשפט ובדרך כלל יוטל על החברה מנפיקת אגרות החוב.

 

גלאון: "נגמר הבזאר הטורקי" 

גלאון, בין יוזמי החוק, אמרה במליאה: "זהו ניצחון של הציבור על השיטה ועל בעלי ההון שהפכו את התספורות על כספי הפנסיה שלנו להשקעה הטובה ביותר במשק. מהיום אנחנו אומרים ליצחק תשובה, שרק השבוע ביקש תספורת של 60% בדלק נדל"ן, ולחבריו הטייקונים: נגמרה החגיגה, ונגמר הבזאר הטורקי של הסדרי החוב. החוק שלנו מחזיר לציבור סוף כל סוף את השליטה בחסכונותיו.

 

"אישור חוק התספורות גם שם קץ להונאה הממוסדת של החוסכים לפנסיה על ידי בעלי ההון במשק. בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בהיקף תופעת הסדרי החוב בשוק ההון ואלה מסתכמים בהיקפים של מעל 15 מיליארד שקל ב-3 השנים האחרונות. ההסדרים הכוללים תספורות עמוקות למחזיקי האג"ח נערכים במגעים המתקיימים מחוץ לבתי המשפט ומאושרים על ידם בדיעבד.

 

"הסדרים אלה פוגעים בראש ובראשונה בציבור החוסכים, שכספו מנוהל על ידי הגופים המוסדיים. אותו ציבור התרגל להשקיע את כספו בטייקונים ממונפים ששוב ושוב מתגלים כחסרי יכולת לעמוד בהחזר חובותיהם. למרות זאת, המוסדיים מאשרים כמעט תמיד את הבקשות להסדרי חוב, מועלים באמונם של החוסכים, ומאפשרים לבעלי השליטה לגלגל את חובותיהם על חשבון כספם של החוסכים".

 

גלאון הוסיפה: "החוק החדש יחייב את המוסדיים להפעיל את סמכויותיהם ולהעניש את אותם בעלי הון שכושלים שוב ושוב בהחזר חובותיהם. המפקח יוכל לקבוע שהסדר החוב אינו משרת את הציבור, להורות על ביטולו, ובכך יאלץ את המוסדיים לפעול לפירוק החברה שלא עמדה בהחזר חובותיה".

 

"שוק האג"ח יהפוך מבזאר טורקי שבו כולם קושרים יחדיו כדי להכשיר מינופים ספקולטיביים, למקום שבו כספי הציבור מוגנים", סיכמה גלאון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יצחק תשובה. במו"מ על תספורת משלו
צילום: גיל יוחנן
אילן בן דב. גם הוא ביקש תספורת
צילום: צביקה טישלר
ח"כ זהבה גלאון. מיוזמי החוק
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
ח"כ יצחק וקנין. מיוזמי החוק
צילום: דודי ועקנין
מומלצים