שתף קטע נבחר

חשד בגרמניה: ניאו נאצים ניסו להקים ארגון חדש

שבוע לאחר התפטרות ראש המודיעין הפנימי הגרמני בשל כשלון ארגונו בחשיפת תא ניאו-נאצי, משטרת גרמניה לא לוקחת סיכון. ה"דר שפיגל" מדווח כי שוטרים פשטו בסוף השבוע על בתי חשודים בהקמת ארגון ימין קיצוני חמוש

משטרת גרמניה פשטה על בתיהם של חשודים כניאו-נאצים בשלוש מדינות מחוז במדינה וגורמים רשמיים חושדים כי הם עסקו ביצירת ארגון ימין קיצוני חדש וחמוש. כך דיווח היום (יום ב') ה"דר-שפיגל" באנגלית. הפרשה החדשה נחשפת חודשים ספורים לאחר הסערה שעורר גילוי מחתרת ניאו-נאצית רצחנית ושבוע לאחר התפטרותו של ראש המודיעין הפנימי הגרמני בשל כך.   

 

החשד התעורר לראשונה בסוף מארס, כששוטרים נקראו לחדר מלון בכפר הרצברג, כ-60 קילומטרים צפונית-מזרחית לברלין ומצאו שם גבר שמת מהתקף לב. בחדרו של המת נמצא תרמיל צבאי ובו כלי נשק. האיש היה יורג לנג, פעיל ימין קיצוני שהיה מוכר למשטרה.

 

במשך שלושה חודשים חקרה המשטרה כיצד הגיע הנשק ללנג ואם באזור פועל תא נאו-נאצי חדש, רק חודשים ספורים לאחר גילוי התא הקודם, שאנשיו רצחו על פי החשד עשרה בני אדם. בסוף השבוע פשטו עשרות שוטרים על בתים במדינות המחוז ברנדנבורג, ברלין וצפון ריין-וסטפליה. במבצע הוחרמו מחשבים, מסמכים ורובה אוויר, אך לא נמצאו כלי נשק מסוכנים מאוד.

 

העיתון הגרמני דיווח כי תושבי הרצברג, הכפר שבו נמצאה גופתו של לנג, סיפרו כי קיצונים ימניים ביקשו להקים מרכז פעילות במלון שבו התגלתה הגופה. אשה ששמה לא פורסם שכרה את המקום ואמרה לבעלים כי ברצונה לקיים שם שיעורי מחשב וסמינרים על אורח חיים אלטרנטיבי.

 

היה "נאצי נאמן"

חברה של האשה הוא מיינולף שונבורן, פעיל ידוע בסצנה הניאו-נאצית בגרמניה שהיה אחד החשודים שבהם התמקדה המשטרה בסוף השבוע. הוא מנהל עסק למוצרים ניאו-נאציים – חומר תעמולה, ביגוד וכלי נשק מעוטרים בסמלים נאציים. חלק מחומרי התעמולה נושאים את שמו של יורג לנג. שונבורן גם פרסם הספד ללנג, שבו הוא מהלל אותו כ"נאצי נאמן" ומותו מתואר כ"עיכוב" למיזם המרכז בהרצברג.

 

הדיווח מסכם ומספר כי לאחר שזהות השוכרים וכוונותיהם נודעו לבעלי המלון בהרצברג, הם ביטלו את החוזה עמם והעמידו את המקום למכירה.

 

רק בשבוע שעבר התפטר מתפקידו היינץ פרום, ראש סוכנות המודיעין הפנימי בגרמניה, לאחר שארגונו כשל בחשיפת תא הטרור הניאו-נאצי, "המחתרת הנציונל סוציאליסטית" שפעלה במדינה במשך שנים ורצחה מהגרים מטורקיה וגרמניה ממוצא יווני. לפני כן התגלה כי אחד מעובדי ארגונו של פרום השמיד קלסרים שהכילו סודי הקשור לפרשה.

 

בכנופיית הטרור היו חברים שלושה בני אדם לפחות. היחידה שנותרה בחיים היא ביאטה צ'אפה (36),

שפוצצה בנובמבר אשתקד את הדירה שבה גרה השלישייה, כנראה לאחר ששמעה כי שני חבריה לתא - אווה מונדלוס (38) ואווה בונהארדט (34) - התאבדו בעקבות שוד בנק כושל בעיר וארטבורג. המשטרה במדינת המחוז סקסוניה רדפה אחרי השניים לקרוון ששכרו כדי להימלט, והם הציתו את הרכב והתאבדו.

 

חשיפת זהותם של הרוצחים גרמה תדהמה בגרמניה, במיוחד לאור העובדה שחברי הכנופיה היו מבוקשים על-ידי המשטרה כבר מ-1998, לאחר שהואשמו בהכנת מטעני חבלה. השלושה העבירו יותר מתריסר שנים במחתרת, תוך כדי שהם שודדים בנקים, רוצחים וממשיכים להיות פעילים בסצנת הימין הקיצוני המשגשגת של מזרח גרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנת גלוחי ראש בגרמניה
צילום: רויטרס
מומלצים