שתף קטע נבחר

כמה אתה מרוויח? מותר לך לגלות לקולגות

האם ידעתם שבמקום ללא הסכם קיבוצי לא יכול המעסיק לדרוש מכם לשמור את השכר שלכם בסודיות? תשובה לכך ולשאלות נוספות נענו בקהילת כסף וקריירה של ynet

האם במקום עבודה לא מאורגן (שאין בו ועד עובדים) מעסיק רשאי לאסור על עובדים, לפי האמור בחוזה העבודה שלהם, לדבר על שכר עם הקולגות שלהם במקום העבודה? מסתבר שלא.

 

לידיעות נוספות במדור קריירה

סטאז' בפסיכולוגיה או ילדים?

השי לחג יקטן השנה ב-10%

הבוס שוב צועק עליכם?

 

שאלה זו ורבות אחרות עלו בקהילת כסף וקריירה, בה התארח ד"ר עמית גורביץ', עו"ד. אספנו עבורכם מספר שאלות ותשובות שהעלו הגולשים ואת תשובותיו של ד"ר גורביץ'.

 

שאלה: האם במקום עבודה לא מאורגן (שאין בו וועד עובדים) מעסיק רשאי לאסור על עובדים, לפי האמור בחוזה העבודה שלהם, לדבר על שכר עם הקולגות שלהם במקום העבודה? האם לא ניתן לטעון שהמטרה של תניה שכזו היא למנוע התארגנות של עובדים ולפיכך מדובר בתניה שאינה חוקית ?

 

תשובה: אכן, ספק אם דרישת מעסיק לשמור בסוד את נתוני השכר ו/או שלא לדבר על כך עם עובדים וקולגות, הינה אכיפה ו/או חוקית. ניראה כי מדובר בדרישה בעייתית, בין היתר לאור חופש הביטוי וזכות ההתארגנות הניגזרת ממנה, ובהעדר מקור משפטי כלשהו לדרישת המעסיק.

 

שאלה: אני עובד בארגון תקשורתי וכפוף לשני ממונים. מכיוון שאני חושד שהממונה עלי מסלף את שיחותי איתו בפני הממונה הראשי של הארגון, ביקשתי ממנו שכל חילופי דברים בינינו שנוגעים לעבודה יהיו באמצעות אימייל או הודעות אסאםאס בכדי למנוע כל עיוות וסילוף של דבריי. האם מותר לי לעשות כך?

 

תשובה: אתה רשאי לבקש זאת, אולם "פרוגטיבת" (זכות היתר הניהולית) הקובעת לפרוצדורת העסקתך ואופני העסקתך - נתונה בידי המעסיק. לפיכך, ככל שהמעסיק הממונה יבחר לתקשר איתך באופן אחר (בישיבות, שיחות בע"פ , שיחות טלפון וכו') - הוא רשאי לעשות כן, ויהא עליך להיעתר לפנייתו.

 

שאלה: אני וחברות שלי מתכתבות באאוטלוק של העבודה במהלך היום. שטויות, דברים שלא קשורים לעבודה (אנחנו לא עובדות באותו מקום). מותר להנהלה לעקוב אחרי מיילים באאוטלוק? הם יכולים לעמת אותנו עם המיילים (בקטע של אתן לא עובדות אלא מתכתבות...)?

 

תשובה: לא - המעסיק אינו רשאי לעקוב את תכני התקשרותכם. עם זאת, יש לבחון את כלל הנסיבות. ראשית, האם מדובר במיילים מהדוא"ל של העבודה? או מדוא"ל מעורב? או ממייל פרטי שלך שנפתח לך במחשב המעסיק? או מהמייל הפרטי לחלוטין שלך? נא פרטי. בכל מקרה, אם מדובר במייל פרטי לחלוטין שלך - המעסיק אינו יכול לקרוא או לעקוב אחר האמור בו.

 

שנית, האם המעסיק הודיע לכם מראש וביקש הסכמתכם לעיון בתכתובות שלהם? אם לא - אין הוא רשאי לעשות כן.

שלישית, האם המעסיק קבע איסורים ו/או תקנון התנהגות בעניין זה, למשל לעניין עצם הגלישה, זמן הגלישה וכו'? האם עשוי לקרוא את תכני ההודעות או רק את קבצי התקשורת?

 

יש לבחון את כלל הנסיבות, אולם ככלל, מכח הלכת טלי ענבר-איסקוב, אין המעסיק רשאי לעקוב אחר המיילים או תוכנם או לעשות בהם כל שימוש, ודאי אם לא הודיע להם אחרת.

 

שאלה: האם אי קבלה לעבודה בגלל ליקויי למידה נחשבת אפלייה. נגשתי לשלושה ראיונות במקום בראיון השלישי אמרתי שאני סובל מדיסלקציה ואחר יום קבלתי תשובה שאני לא מתאים. האם זאת אפלייה?

 

תשובה: ראשית, יש לבחון את מידת ההפרעה של ליקויי למידתך למשרה או לתפקיד הספציפיים המוצעים. ככל שמיגבלתך אכן רלוונטית לתיאור התפקיד או המשרה, ניראה שאין לך קייס. שנית, בכל מקרה קיים קושי של נטל ההוכחה, שכן אינך יודע בוודאות שזו סיבת אי קבלתך לעבודה, ויהא עליך להוכיח זאת ולו בראשית ראיה.

 

  • אם החלטת לפעול על בסיס מידע שנתקבל בקבוצות הדיון, חלה עליך האחריות המלאה והבלעדית לפעולתך ותוצאותיה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים