שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

המשנה ליועמ"ש: ייתכן ש"הולילנד" ייבחן מחדש

לאחר קריסת התיק שנבנה נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, אומר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי כי הוא משוכנע שמי שעוסק בתיק הולילנד יבחן אם יש השלכות בהכרעת הדין מאתמול. נזרי מתעקש שההליך בעניינו של אולמרט היה תקין

הפרקליטות הובילה להפלת ראש ממשלה מכהן בגלל עד בעייתי ובלתי אמין בדמותו של משה טלנסקי. אחרי קריסת התיק הזה, עומדת לפתחה השאלה מה לעשות בתיק הולילנד, המבוסס על עד המדינה ש"ד. הבוקר (יום ד') כבר נשמעים קולות מתוך המערכת הקוראים לבחון את התיק מחדש.

 

רעידת אדמה פוליטית-משפטית - סיקור מיוחד ב-ynet

 

הזיכוי הדרמטי של אולמרט - דיווחים קודמים ב-ynet:

מתייצבים לצד לדור: "אין מקום לעריפת ראשים"

לדור לא מתפטר: אסור לראות בזיכוי כשל

אולמרט מגיב: יש שופטים בירושלים, כואב על זקן

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי אמר כי הוא "משוכנע שמי שעוסק בתיק הולילנד יבחן אם בפסק הדין שניתן אתמול יש השלכות לגבי פרשת הולילנד ואם יש - כך ייעשה". את הדברים אמר עו"ד נזרי בשיחה בתוכנית "בוקר טוב ישראל" עם גולן יוכפז בגלי צה"ל. נזרי הוסיף כי "זו חובתנו ביחס לכל תיק ותיק ובוודאי בתיק שעוסק בפרשת הולילנד ובכל תיק שעוסק בראש הממשלה לשעבר".

  

אמש, בשיחה עם ynet, אמר נזרי כי ההליך בעניינו של אהוד אולמרט היה תקין. "אנחנו לא במדינת עולם שלישי, מדינה שבה התובע, השופט והתליין מתאמים את אותה עמדה. כל גוף מחליט על החלטותיו, כך אין מאה אחוז על הרשעה במדינה דמוקרטית. כמי שהיה בדיונים שבהם התקבלו החלטות כיצד לנהוג בפרשה, אני יכול לומר שלא הייתה רדיפה דווקא אחרי אולמרט. עובדה שתיקים אחרים כמו 'כרמיה', 'בל"ל' ו'העטים' נסגרו באותה מערכת ועל ידי אותם אנשים".

 

תיק הולילנד ייבחן? אולמרט בצאתו מביתו, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תיק הולילנד ייבחן? אולמרט בצאתו מביתו, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

 

לא מתפטר. פרקליט המדינה לדור יוצא מביתו, הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
לא מתפטר. פרקליט המדינה לדור יוצא מביתו, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
(צילום: עומר מירון)

 

על השאלה אם דמיון בין טלנסקי לבין ש"ד - עד המדינה בפרשת הולילנד שבה מואשם אולמרט בקבלת שוחד - תוביל לבחינה מחדש של האישום בפרשת בניית פרויקט היוקרה בירושלים, הדגיש נזרי כי אינו מעורב בתיק זה, אך ציין עם זאת כי "הגישה הייתה לקחת רק מה שיש לו חיזוקים. העדים לא תמיד טלית שכולה תכלת. גם בתיק בניזרי היה עניין דומה, אך הייתה שם הרשעה".

 

בית המשפט המחוזי בירושלים החליט אתמול לזכות את אולמרט בשתי הפרשות המרכזיות שבהן הואשם, "מעטפות הכסף" ו-"ראשונטורס". מנגד, הוא הורשע בהפרת אמונים בפרשת "מרכז ההשקעות". בנוגע להרשעה קבעו השופטים כי מערכת היחסים ההדוקה של אולמרט עם עו"ד אורי מסר העמידה אותו בניגוד עניינים בין מחויבותו לציבור לבין מחויבותו לעו"ד אורי מסר, ובשל ניגוד עניינים זה אסור היה לאולמרט לעסוק בענייני מסר. "הנאשם הפר איסור זה בארבעה נושאים", הם קבעו.

 

לאחר החלטת בית המשפט התייחס אולמרט לזיכויו ואמר כי "לא היו מעטפות כסף, אין מעטפות כסף, בית המשפט קבע בצורה הברורה ביותר שלא היו מעטפות כסף, לא היה ולא נברא". אולמרט גם ציטט מדברי ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין, "יש שופטים בירושלים" ואמר שהוא כואב את הרשעתה של ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן.

 

אחרי המשפט שנמשך 4 שנים, אמר אולמרט בהתרגשות: "לא הולכתי שולל מוסד אחד, לא את יד ושם, לא את הלב, לא את הוועד למען החייל. לא היה מעולם שום איש ציבור

 ישראלי שגייס למען הארגונים האלה מאות אלפי דולרים כפי שאני עשיתי במשך 30 שנה".

 

הזיכוי של אולמרט משתי הפרשות המרכזיות שבהן הואשם גרר ביקורת נוקבת על פרקליט המדינה משה לדור והיו כאלה שאף דרשו ממנו להתפטר. כמה שעות לאחר הכרעת הדין במשפט אולמרט, כינס לדור מסיבת עיתונאים ואמר כי חובת הפרקליטות להגיש כתב אישום במקרה שיש די ראיות לכך. "כתב האישום מול אולמרט היה צריך להיות מוגש", אמר לדור והדגיש כי אין בכוונתו לפרוש מתפקידו.

 

לדור, שהיה די נסער ונרגש מול המצלמות, אמר במסיבת העיתונאים כי שלושת השופטים בבית המשפט המחוזי בירושלים לא מתחו ביקורת על התביעה בהכרעת הדין. "אנו עדים להודעה חוטאת למציאות. ממש לא כך", הוא אמר. "הפרקליטות מילאה את חובתה ותפקידה. אסור שהדבר ישפיע על החלטות הפרקליטות". לדבריו, "אסור לראות בזיכוי בפרשת טלנסקי וראשונטורס כשל בפני עצמו או תקלה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוכה באישומים המרכזיים. אולמרט
צילום: רויטרס
"זו חובתנו ביחס לכל תיק ותיק". עו"ד נזרי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים