שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

ה"פראייר" בקדימה: עובדים עליכם. מופז לא פורש

שאול מופז כינס את הסיעה בעקבות המשבר בדיונים על החלופה לחוק טל. אחד ממובילי המאבק הוכנס לישיבה והטיח בח"כים: "אתם צריכים לפרוש ולאלתר". מופז, שייפגש הערב עם נתניהו, הבהיר כי קדימה לא פורשת, אך הדגיש: לא נישאר בלי החלטה "היסטורית". מקורביו בסיעה תקפו: "זה משבר מזויף, פארסה"

יו"ר קדימה השר שאול מופז כינס הערב (יום ד') את סיעת קדימה ואמר כי לפי שעה המפלגה אינה פורשת מהממשלה. עם זאת, הוא הבהיר כי חברי הסיעה הסמיכו אותו להמשיך לנהל את המשא ומתן עם הליכוד "ולהחליט לכאן או לכאן". הוא הוסיף כי אם לא יימצא פתרון למשבר שפרץ בין הליכוד לקדימה על החלופה לחוק טל, תפרוש קדימה מהממשלה. "אם לא נביא הצעת חוק לישיבת הממשלה, לא נוכל להמשיך בשותפות הזו", אמר מופז, שצפוי להיפגש הערב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם ח"כ יוחנן פלסנר והשר משה (בוגי) יעלון צפויים לשוב ולהיפגש. 

 

משבר השוויון בנטל - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

מופז ופלסנר, היום בישיבת הסיעה (צילום: חיים צח "ידיעות אחרונות") (צילום: חיים צח
מופז ופלסנר, היום בישיבת הסיעה(צילום: חיים צח "ידיעות אחרונות")
 

"בלי הצעת מחליטים שתעשה היסטוריה לא נישאר בממשלה", הדגיש מופז בפני חברי סיעתו בכנסת. "אנחנו נמצאים במשבר, אך גם בהזדמנות, ויש לנו לוח זמנים מצומצם". מופז הוסיף כי בקדימה מעוניינים שהצעת המחליטים, ההצעה שאמורה להגיע לממשלה וגובשה במשרד רה"מ על בסיס דו"ח פלסנר, תהיה זהה להצעת החוק שתוגש לכנסת. "לא נקבל הצעת חוק בכאילו, בלי אמצעי אכיפה שמגובים על ידי הצעת מחליטים".

 

בתום ישיבת הסיעה ביקש מופז מחברי הסיעה להסמיך אותו להודיע על פרישה, אם המשא ומתן עם הליכוד ייקלע למבוי סתום, מבלי להביא זאת שוב לדיון בסיעה. בקשתו אושרה ברוב של 17 תומכים, לעומת שלושה מתנגדים: אבי דיכטר, נינו אבסדזה ויואל חסון.

 

 (צילום: שירן גרנות, חיים צח) (צילום: שירן גרנות, חיים צח)
(צילום: שירן גרנות, חיים צח)

 

ח"כ רוחמה אברהם דרשה להציב לוח זמנים קצר וברור: "אנחנו צריכים לקבוע זמנים. עד מחר בצהריים אם לא יגובש חוק ולא יושגו הסכמות, צריך לכנס את הסיעה ולהודיע על פרישה".

 

"תתעוררו, ראש הממשלה עובד עליכם"

במהלך ישיבת הסיעה הוכנס אליה בועז נול, ממובילי המאבק לשוויון בנטל, והוא הטיח בחברי קדימה: "תתעוררו, ראש הממשלה עובד עליכם ועל כולנו. הטעות שלי הייתה שהאמנתי לראש הממשלה. אתם צריכים לפרוש ולאלתר".

 

בועז נול (משמאל) ושאול מופז לפני הישיבה בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בועז נול (משמאל) ושאול מופז לפני הישיבה בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

בה בעת, שיגר מופז את מקורבו, ח"כ יובל צלנר, למסע שכנועים אצל פעילי "מאהל הפראיירים" על מנת לגרום לכך שלא יתקיפו את קדימה, אם תובא הצעת חוק שאינה מבוססת על דו"ח פלסנר. צלנר, שבימים האחרונים הביע עמדה נחרצת כי אם מתווה פלסנר לא יאומץ קדימה לא תתמוך בחוק, נפגש עם גורמים שונים. בכוונתו להיפגש עם אישי ציבור וקובעי דעת קהל במסגרת מסע השכנועים.

 

ביקורת בסיעה: "לא ברור מדוע מופז יצר את המשבר"

בינתיים, מופז מותקף מתוך שורות הסיעה. ח"כים המקורבים למופז בקדימה מתחו עליו ביקורת חריפה על "יצירת המשבר המזויף והפארסה שהייתה". לדברי הח"כים, "זה בושה מה שקרה כאן. לא ברור מדוע מופז כינס את הישיבה הזו, ומדוע יצר את המשבר הזה. אפשר היה פשוט להמשיך את ניהול המשא ומתן, מבלי לכנס את חברי הכנסת לישיבה שבה לא קרה דבר - חוץ מזה ששמענו שאנחנו נשארים בממשלה".

 

המשבר בין הצדדים פרץ בעקבות מחלוקת על סעיפי הצעת החוק, לאחר שלטענת קדימה נתניהו חזר בו מסיכומים קודמים. בין היתר קיימים פערים בין הצדדים בנוגע לסנקציות שיוטלו על מי שישתמט מגיוס. ח"כ פלסנר מקדימה דורש סנקציות פליליות וקנס למי שלא מתגייס, אך נתניהו מסרב. ראש הממשלה מוכן לשלילת הטבות, אבל לא לקנס או לסנקציה פלילית, כלומר מאסר בפועל.

 

פלסנר רוצה סנקציות אישיות, יעלון הציע - בלי כלא (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
פלסנר רוצה סנקציות אישיות, יעלון הציע - בלי כלא(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

חרף טענות קדימה, השר משה (בוגי) יעלון אמר ל-ynet כי הפערים בין הצדדים הצטמצמו דווקא. לדבריו, עם או בלי קדימה, הממשלה מתכוונת לקדם את המתווה שהוצע בדיונים, לפיו לא יוטלו סנקציות אישיות ולא ייקבעו מכסות לגיוס כפי שדרשה קדימה. במקום זאת, הממשלה תגדיר יעדי גיוס לחרדים ולערבים בהדרגה, ותעניק הטבות ותמריצים למתגייסים, ככל שיחלו לשרת מוקדם יותר.

 

יעלון הדגיש כי גם אם קדימה לא תסכים למתווה המתגבש, הממשלה תקדם אותו בלעדיה, ומאחד באוגוסט, אז יפוג תוקפו של חוק טל, ייכנסו לתוקפן הוראות מעבר שמשרד הביטחון יוביל עד שיחוקק חוק חדש. המשמעות היא, שרק אחרי הקיץ תגיע הסוגיה לפתרון.

 

הפעילים לנתניהו: מספיק להפחיד אותנו

יאיר לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד", אמר בתגובה כי "דחיית הפתרון לסוגיית השירות היא החמצה היסטורית. נתניהו לא התכוון מלכתחילה להביא לשירות שווה לכולם ולשוויון בחלוקת הנטל, אלא עסק במריחת זמן ובניסיונות לרקוח תרגילים פוליטיים מהסוג הישן והרע".

 

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, תקף את ראש הממשלה, ואמר כי הוא מתחמק ברגע המכריע. "אין לו אומץ לקבל את ההחלטה הנכונה. הסטודנטים ממש מסוחררים מכל פניות הפרסה שהוא עשה בשבוע האחרון. עוד ועדה ועוד צוות ותת-ועדה וצוות נוסף, הכול כדי להתחמק". ממטה המאבק בחוק טל נמסר בתגובה כי "דחיית חוק שירות לכולם תביא על נתניהו קיץ של כיכרות מלאים בציבור ישראלי ציוני,

אשר ההפגנה במוצ"ש האחרון תיראה רק כחזרה ראשונה".

 

הפעילים הציעו לראש הממשלה נתניהו "להפסיק ולהפחיד אותנו עם מה יקרה באחד באוגוסט. כבר בשנת 98' בג"ץ אסר על שחרור מוחלט של החרדים מכל שירות שהוא. אנחנו, שעדיין לא תומכים במסקנות פלסנר, נעתור באופן מיידי לבג"ץ על כל סוג של פטור מוחלט". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוח זמנים מצומצם. שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים