שתף קטע נבחר

לנדאו: יש משבר, הציבור חייב לחסוך

חשש מבצורת חשמל: שר האנרגיה קרא לציבור להתגייס ולהתמודד עם המשבר כדי למנוע הפסקות חשמל יזומות, במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה על רקע הערכות לגל החום. אחת האפשרויות - הפעלת תחנת הכוח רידינג בדלק מזהם

"משק האנרגיה נמצא היום במשבר עמוק וזה לא חדש. המטרה היא לבקש את גיוסו של הציבור והשתתפתו בהתמודדות עם המשבר". כך אמר שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, במסיבת עיתונאים שנערכת בחדר הפיקוח של מחוז דן בחברת החשמל בתל אביב בנוגע להתארגנות משק החשמל לקיץ 2012 לקראת גל החום הנוכחי. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

עוד על המחסור בחשמל - בכלכלה ירוקה :

 

לנדאו ציין כי גל החום צפוי להגיע לעיצומו בתחילת השבוע הבא והתייחס לאפשרות כי חברת החשמל תבצע בימים הקרובים הפסקות חשמל יזומות, עקב העומס הרב. "אנחנו פועלים להגביר את ייצור החשמל עם האמצעים שלרשותנו, ומהצד השני הפחתת הביקושים ותמריצים לחיסכון בחשמל".  

 

לדבריו, הבעיה תהיה פחות חמורה בשנה הבאה, בעקבות כניסתם של יצרנים פרטיים למשק. "היום ומחר ובמהלך הקיץ הקרוב יש לנו בעיה", אמר. "אנחנו זקוקים להתגייסות הציבור בחיסכון בחשמל אצל פרטיים ומוסדות ציבור". 

 

מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן, ציין כי הקיץ הזה יהיה הרבה יותר חם מהשנה שעברה וכי הביקושים צפויים להגיע ל-11,500 מגהוואט. הוא הוסיף כי הציבור נענה אתמול לקריאה למצמם את צריכת החשמל בשעות השיא, שקטנה ב-200 עד 300 מגה וואט.

 

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, ציין כי "אם שיתוף הפעולה עם הצרכנים הביתיים והגדולים יגדל, אנו נעבור את הקיץ בשלום". רון-טל התייחס גם להחלטה להסב את תחנת הכוח ברידינג להפעלה באמצעות הדלק המזהם מזוט, במקום בגז טבעי, וציין כי הם מחכים לאישור כיבוי אש כדי להפעילה. "אולי יש מישהו שלא רוצה לאשר את זה", אמר, "אני מקווה שזה יוכשר בקרוב. אם כן, אפשר להפעיל אותה מחר".

 

מנכ"ל משרד האנרגיה והמים שאול צמח, ציין כי "אנחנו מגיעים לקיץ הזה ברזרבה נמוכה מאוד... בתנאים אלו כל תקלה יכולה להביא לחוסר עמידה זמני או מעבר, במקום מסוים. צריך להבין שיכול להיות כשל טכני. אם יהיה צורך חברת החשמל יודעת להגיב ולתת את המענה הנכון כדי לקצר את זמן התגובה". הוא הוסיף כי "יחד עם הענות הציבור, נוכל לעבור את הקיץ ללא הפסקות חשמל ועם הפרעה קטנה בלבד".

 

השבוע: חשש מהפסקות חשמל

חברת החשמל הזהירה אתמול, כי בשל עומס חום, צפויים בשבוע הקרוב ביקושים גבוהים לחשמל ויש חשש ל"בצורת חשמל". בחברה אמרו כי עלולות להתרחש הפסקות חשמל לסירוגין, וקראו לציבור "להסיט שימוש במכשירים עתירי אנרגיה לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב המאוחרות".

 

החל מאתמול ועד ליום חמישי הבא (בין ה-11 ל-19 ביולי), צפוי גל חום כבד. בחברה מציינים כי צפי הביקושים לחשמל יהיה בימים מסוימים עד 11,500 מגוואט, ושהרזרבה תקטן לרמה שבה עלולים להיווצר מצבים של מחסור בחשמל במקרה של תקלה באמצעי הייצור.

 

עוד הזהירו כי במקרה של ביקושים גבוהים מההיצע ועל מנת למנוע הפסקות חשמל נרחבות, יופסקו קווי חשמל לסירוגין בכל רחבי הארץ. הפסקות החשמל יארכו כשעה. רשימת האזורים בהם צפויות הפסקות חשמל יתפרסמו באתר האינטרנט של חברת החשמל.

 

בחברת קוראים לציבור ולבעלי העסקים לחסוך ולהימנע בשעות הצהריים (12:00-17:00) משימוש במכשירים שצורכים כמות גדולה של חשמל. רשימת המכשירים כוללת, בין היתר, כיריים חשמליים, תנורי אפייה, שואבי אבק, מכונות כביסה ומדיחי כלים. בנוסף ממליצים לכוון את טמפרטורת המזגן ל-25 מעלות ולוודא שהגיבוי למכשירים חיוניים תקין.

 

מערך כיבוי אש והצלה ממליץ לוודא את תקינות הגנראטורים בבניינים ופעמוני האזעקה במעליות. במקרה של עצירת המעלית יש להתקשר למכבי האש בטלפון חירום 102.

 

בחברה תכננו סדר עדיפויות והגדירו מגזרים "רגישים" שיש להימנע מלהפסיק להם את החשמל, בהם בתי חולים, מערכות ביטחוניות חיוניות וקשישים וחולים המחוברים בבתיהם למכשירים מצילי חיים שעובדים על חשמל.


פורסם לראשונה 12/07/2012 08:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוזי לנדאו
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
מומלצים