שתף קטע נבחר

התגלה ירח חדש לכוכב פלוטו

חבר חדש הצטרף לארבעת הירחים המקיפים את כוכב הלכת הננסי. הירח החדש נקרא בינתיים P5, עד שיימצא לו שם אמיתי. יש למישהו רעיון?

צוות אסטרונומים הודיע כי טלסקופ החלל על שם האבל הצליח לגלות ירח נוסף, חמישי, סביב פלוטו. גודלו כ-25 קילומטרים בלבד והוא ייקרא, עד שימצא שם עבורו, בשם הזמני P5.

 

הכוכבים של ynet מדע:

 

אל פלוטו עושה בימים אלה את דרכה החללית NEW- Horizons והיא עתידה להגיע אל 2015 כוכב הלכת הננסי. לא תמיד פלוטו הוגדר ככוכב לכת ננסי. כאשר שוגרה החללית בשנת 2006 הוא נכלל בחבורה המכובדת הקרויה ''כוכבי הלכת''. בכנס האסטרונומי הבינלאומי שהתקיים בפראג באותה שנה, הודח פלוטו מחבורה מכובדת זו והוא כעת נמנה על מה שקרוי כוכבי לכת ננסיים. אולם, מאז גורש בבושת פנים ממשפחת כוכבי הלכת, נראה שפלוטו, בכל הקשור להקמת משפחה משלו, מהווה מעצמה חללית קטנטנה - מעין מערכת שמש בזעיר אנפין.

 

הירחים של פלוטו: הירח החדש מסומן בעיגול  (צילום: AFP PHOTO / NASA / ESA) (צילום: AFP PHOTO / NASA / ESA)
הירחים של פלוטו: הירח החדש מסומן בעיגול (צילום: AFP PHOTO / NASA / ESA)

 

לפלוטו, שקוטרו רק 2200 ק"מ (כשישית מקוטר כדור הארץ), היו ידועים עד כה ארבעה ירחים: ירחו הגדול כארון שקוטרו מחצית מקוטרו של פלוטו, ניקס והידרה שהיו ידועים כבר ב-2006, וירח נוסף, קטן, שקוטרו 30 ק"מ שהתגלה אשתקד .

 

פלוטו מזכיר מאוד במימדיו וצפיפותו את ירחו הקפוא של נפטון – טריטון, מה שמרמז על אופיו של פלוטו המכיל, כמו טריטון, שכבת קרח מים ואמוניה קפואה וכנראה ליבה סלעית קטנה. 

 

מפת כוכבים מסתובבת להורדה ואת ספר השנה האסטרונומי לשנת 2012, הכולל מידע נוסף על התצפית בירח ובכוכבי הלכת ואירועים אסטרונומיים נוספים לשנת 2012 אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי לשמי ישראל .

 

ד"ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים ומנהל פורום אסטרונומיה ב-ynet.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פלוטו ושלושה מירחיו
צילום: AP
צילום: ארז ארליכמן
יגאל פת-אל - קוסמוס טלסקופים
 האגדוה הישראלית לאסטרונומיה
קוסמוס
מומלצים