שתף קטע נבחר
צילום: shuterstock

שכונת ממשית בדימונה: המשקיעים כבר נוהרים

כמו במדבר הצחיח, שוק הנדל"ן בשכונת ממשית בדימונה רותח, בעיקר בזכות אלפי מקומות עבודה חדשים שנפתחו בפרויקטים ממשלתיים באזור כמו עיר הבה"דים. מאחר שזהו אזור עדיפות לאומית, מי שרוצה לקנות דירה יקבל מענק של 100 אלף שקל. המחירים: 700 אלף שקל ל-3 חדרים ו-900 אלף שקל לפנטהאוז

תנופת הבנייה שהחלה בשנים האחרונות בדימונה הכפילה את כמות התושבים בשכונת ממשית - השכונה הדרום-מזרחית של עיר המדבר. לפני כ-25 שנה נבנו בשכונה הבתים הראשונים, ולפני כשלוש שנים החל הגל השני של הבנייה ונבנו בה מאות יחידות דיור נוספות.

 

מחפשים דירה? היכנסו לביקור שכונה :

 

מיקום: שכונת ממשית ממוקמת בחלקה הדרום-מזרחי של דימונה. היא גובלת מצפון ברחוב ירושלים, מדרום ברחוב ציפורי, ממזרח ברחוב קרני חיטין וממערב בבית העלמין העירוני.

 

  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

אופי וכמות האוכלוסייה: בשכונת ממשית מתגוררות כיום כ-240 משפחות ותושבים, ובסוף אכלוסה היא אמורה למנות כ-460 משקי בית. האוכלוסייה בשכונה מאופיינת כחברה צעירה, משפרי דיור, משפחות וזוגות צעירים. התפלגות הגילאים בשכונה תואמת ברובה לשיעור הממוצע בכלל האוכלוסייה. בשכונה שיעור גבוה של תושבים בגילאי ה-30 לחייהם השייכים לאוכלוסייה המבוססת של העיר, לעומת שיעור נמוך יחסית של תושבים מבוגרים מעל גילאי ה-50.

 

אופי המגורים: צמודי קרקע לצד בנייה רוויה.

 

  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

מוסדות ציבור ושירותים: בעיר דימונה יש כ-60 גני ילדים, 12 בתי ספר יסודיים, שלושה בתי ספר תיכון ושני בתי ספר טכניים. בנוסף, בדימונה מרכז תקשורת ובו מגמות תקשורת שונות ורדיו מקומי "רדיו דימונה" וסינמטק הממוקם במתנ"ס. בשכונה קיים מרכז מסחרי קטן שפעיל לסירוגין, אך במרחק כמה דקות נסיעה נמצא קניון פרץ סנטר.

 

כמו כן, ניתן למצוא בעיר מגוון עשיר של פעילויות, חוגים וסדנאות לילדים, בני נוער ומבוגרים; מרכז מדעים המקדם תלמידים בעלי יכולות גבוהות; מרכז לגיל הרך; אשכול פיס למדעים וטכנולוגיה המפתח תוכניות לימוד מתוקשבות; מרכז רב נכותי למסגרת תעסוקתית-שיקומית עבור אנשים עם מוגבלויות; וכן ישיבה תיכונית וישיבת הסדר.

 

  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

מוקדי בילוי ופנאי בקרבת מקום: בדימונה ישנם כמה מוקדי בילוי, ובהם מרכז הקניות פרץ סנטר ובו כמה בתי קפה ומסעדות, אך עיקר מקומות הבילוי אליהם יוצאים התושבים נמצא בבאר שבע - מרחק של כ-25 דקות נסיעה.

 

תחבורה: מהשכונה יש תחבורה ציבורית סדירה לכל חלקי העיר ומהתחנה המרכזית העירונית יש תחבורה סדירה לבאר שבע ולערים נוספות בארץ. בדצמבר 2005 נחנכה תחנת הרכבת בדימונה שעונה לתואר "תחנת הרכבת הדרומית ביותר בארץ|. עם זאת, הרכבת יוצאת מהעיר לבאר שבע - תחנה אחרונה - רק ארבע פעמים ביום.

 

דימונה שוכנת על כביש 25, שבהמשכו מגיע לכביש 40 ולכביש 6. הצירים מהעיר ואליה נוחים והנסיעה לאשדוד מדימונה אורכת כשעה.

 

  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

תעסוקה: גולת הכותרת בעיר המדבר היא אפשרויות התעסוקה המגוונות. בכניסה המערבית לעיר ממוקם אזור תעשייה קריית עמל וקריית המדע דימונה. צפונית לו ממוקם מפעל כיתן, המספק עבודה לרבים מתושבי העיר. באזור ממוקמים מספר מפעלי תעשייה גדולים, ובהם מפעלי ים המלח, מפעלי רותם אמפרט, פריקלאס והקרייה למחקר גרעיני. אזורי התעשייה מסווגים כאזור פיתוח עם עדיפות לאומית גבוהה.

 

בנוסף, בימים אלו, בעקבות העברת בסיסי צה"ל מהמרכז לנגב, נוצרו באזור מאות מקומות עבודה נוספים. הקמת מרכז חדש של חברת החשמל ומוקדי התעסוקה הגדולים באזור הביאו לעיר מאות עובדים מבחוץ שהעלו את מחירי השכירות בה.

 

כמו כן, נבנה בסמוך לעיר מרכז ענק של חברת החשמל, ולשם כך שכרה חברת הבנייה עשרות דירות בדימונה כדי לשכן את מאות המהנדסים שהגיעו מדרום קוריאה. הביקוש לדירות להשכרה גרמו לכך שהתשואה על דירות בעיר היא מהגבוהות בארץ. בעקבות כך זרמו לאחרונה לא מעט משקיעים למקום והיקף העסקאות בה גדלו משמעותית.

 

  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

צפי פיתוח: חברת ערים מבצעת בימים אלו את פיתוח שכונת ממשית. בשכונה נבנים 132 יחידות דיור לבנייה עצמית וליזמים. כל הקרקעות בשכונה שווקו ומרביתן נמצאות בשלבים מתקדמים של בנייה או אכלוס. בנוסף, עבודות הפיתוח בשכונה נמצאות לקראת השלמתן.

 

מחירי קנייה ממוצעים: דירת שלושה חדרים בשכונת ממשית תעלה לכם 700 אלף שקל (כל המחירים לאחר קיזוז מענק על סך 100 אלף שקל מהמדינה, מכיוון שמדובר באזור עדיפות לאומית); דירת ארבעה חדרים תעלה כ-800 אלף שקל; דירות גן או פנטהאוז כ-900 אלף שקל; ובתי קרקע בין 1.1 מיליון שקל עד לשני מיליון שקל.

 

מפת שכונת ממשית בדימונה (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
מפת שכונת ממשית בדימונה(צילום: Google Maps)

 

מחירי שכירות ממוצעים: דירת שלושה חדרים תעלה לכם מדי חודש 3,000 שקל, ארבעה חדרים 3,500 שקל, דירות גן ופנטהאוזים 4,000 שקל ובית פרטי עד 7,000 שקל.

 

  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

עליית מחירים: בשלוש השנים האחרונות עלו מחירי הדירות בשכונה בכ-75%.

 

הכותבת היא מנכ"לית אנגלו-סכסון. סייעו באיסוף הנתונים: אברהם קלוזנר ועו"ד אבי אדרי, זכייני אנגלו סכסון בדימונה

 

כמו כן סייע באיסוף הנתונים זמיר שמר, מנכ"ל חברת פוינטס מיפוי עסקי, המתמחה בייעוץ גיאוגרפי עסקי


פורסם לראשונה 12/07/2012 21:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
שכונת ממשית בדימונה. איכותית
צילום: רועי עידן
מומלצים