שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

נתניהו ומופז נפגשו: "לא רוצים פיצוץ בשיחות"

ראש הממשלה והמשנה שלו נפגשו הלילה בלשכת נתניהו בירושלים והסכימו להמשיך את השיחות. ייתכן כי יהיה מסלול "עוקף פלסנר", שבו ידונו עורכי הדין שמרון וגלרט בפרטי הסעיפים שבמחלוקת - השניים גיבשו את ההסכם הקואליציוני

לוקחים את העניינים לידיים: לאחר שהפגישות בין המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון מהליכוד וח"כ יוחנן פלסנר מקדימה נדחו - נפגשו הלילה (יום ו') ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה השר שאול מופז, כדי לדון במחלוקות סביב החלופה לחוק טל. השניים נועדים בארבע עיניים בלשכת ראש הממשלה בירושלים והם מנסים למצוא פשרה לסוגיית גיוס החרדים. בפגישה נידונו הסוגיות שבמחלוקת - הגיל, הסנקציות ומספר המתגייסים. הדיונים בין הצדדים יימשכו, לאחר שהצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה.

 

משבר הגיוס - דיווחים קודמים ב-ynet:

בליכוד מאשימים את פלסנר: מתנהג בצורה מבזה

הפראיירים: נתניהו הודיע על גט כריתות מהציבור

יעלון: לא יהיה חוק חדש, נשרוד פרישת קדימה

ישיבת הממשלה ביום א': ללא חוק שוויון בנטל

 

גורמים הבקיאים בפגישה סיפרו כי לא היה פיצוץ. "לפי שעה, בניגוד לאווירה שניסה פלסנר לשדר במהלך היום - אין כרגע משבר סופי או פיצוץ בין הצדדים. מופז מעוניין

 בכל זאת לא לפוצץ את השיחות. גם נתניהו לא מעוניין בפיצוץ. פלסנר ניסה למקד את הבעיה בסוגיית הגיל", הם אמרו.

 

היום התברר כי פלסנר הגיש לפני כחודשיים, ב-18 במאי, יחד עם עוד ח"כים בקדימה, הצעת חוק שבה כתוב כי גיל הפטור צריך להיות גיל 26, ולא 22, כפי שדרש חבר הכנסת מקדימה בשיחות. "זה יצר מבוכה למופז בסוגיה הזו", טוענים בליכוד. נתניהו ומופז סיכמו להמשיך לקיים הדיונים על סוגיית הגיל, אולם נראה כי יוקם מסלול "עוקף פלסנר" - אותו ינהלו עורכי הדין אלון גלרט ודוד שמרון. גורמים בכירים הבקיאים במגעים ציינו כי "יתכן כי במסלול הזה ניתן יהיה להגיע להבנות". גלרט ושמרון השתתפו בפגישה בין נתניהו לבין מופז. שני עורכי הדין הם אלו שגיבשו את ההסכם הקואליציוני בין קדימה לבין הליכוד.

 

במהלך היום כינו בכירים בליכוד את פלסנר "תגרן בשוק", ואת התנהגותו "מבזה". הלילה התברר מה היתה הסיבה לכינויים: פלסנר התפרץ בישיבה שנערכה אתמול בצהריים לעבר השר יעלון, וכינה אותו "שקרן", לאחר שלא קיבל לידיו את הצעת המחליטים שהייתה אמורה להגיע לממשלה. בליכוד ציינו כי "אין הצעת החלטה כזו, ופלסנר חשב שיעלון הבטיח לו את המסמך הזה. אבל הוא לא הבטיח, כי אין לנו עדיין מסמך כזה".

 

26 או 22

לאחר שהשיחות הגיעו למבוי סתום במהלך היום, אמר פלסנר למקורביו: "העסק בשל להכרעה של נתניהו. אין טעם לבזבז יותר זמן בפגישות עקרות. לשיטתם הגיוס הוא עד גיל 26 בהתנדבות ולאחר מכן פטור גורף. לשיטתנו הגיוס הוא עד גיל 22 עם חובת שירות. מי שלא ישרת מעבר לגיל 22, ולא ייכלל במכסת הפטור, ייחשף לסנקציות"

 

מוקדם יותר אמרו אנשיו של מופז כי "הניסיון של בוגי להפיל את התיק על פלסנר הוא מגוחך. ביבי בחר בבוגי כאבטיפוס של קיבוצניק, חילוני ורמטכ"ל שיכשיר לו את החרפה של הבחירה בחרדים. זו הקומבינה. הציפייה האמיתית של בוגי היא שברק יפרוש גם והוא יקבל את תיק הביטחון".

   

מופז ונתניהו. ימצאו פשרה? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מופז ונתניהו. ימצאו פשרה?(צילום: גיל יוחנן)
  

בליכוד אמרו מוקדם יותר כי הפגישה שתוכננה להתקיים בסביבות 21:30 בערב בין השר יעלון לפלסנר בוטלה 20 דקות לפני שהחלה. בליכוד אמרו שנציגי פלסנר אמרו שהם מבטלים את הפגישה, לאחר שהציבו תנאי לקיומה.

 

בסביבת יעלון תקפו: "כל ההתנהלות שלהם בשלושת הימים האחרונים מוכיחה שהם לא רוצים באמת להגיע להסדר. פלסנר ושות' מנסים לתקוף את הליכוד באמצעות פרסום של כל מיני טבלאות נתונים. הם פשוט רוצים לעשות סיבוב פוליטי. אין להם שום כוונה לפתור את הסוגיה אלא לצאת למלחמה. כל ההתנהלות, הריבים, המשברים, ההצגות - מטרתם ליזום מהומות מיותרות".

 

השר יעלון אמר בצהריים כי הוא סבור שלא תהיה חקיקה עד 1 באוגוסט. "טרם גישרנו על הפערים עם קדימה, נשרוד פרישה מהקואליציה", הוא אחר, לאחר ששוחח עם פלסנר בצהריים ולא הגיע איתו להסכמות.

 

תחילת המפגשים בין פלסנר ויעלון לווו באופטימיות. שני הצדדים הפגינו על פני השטח נחישות להגיע להסכמות בדבר שינוי היסטורי בנושא הגיוס בישראל, אך ככל שהתקדמו השיחות כך נתגלעו גם המחלוקות. בעוד פלסנר היה נחוש שהממשלה תאמץ את מסקנות הוועדה שעמד בראשה ופורקה על ידי ראש הממשלה, בליכוד

חשבו אחרת. עיקר הבעיות נסובו סביב גיל הגיוס, כמות הפטורים והסנקציות האישיות. בתווך נכנס גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, שהבהיר כי בלי גיוס לכולם בגיל 18 מפלגתו לא תתמוך בשום הצעת חוק ותציע חלופה משלה. 

 

אם יעלון ופלסנר היו מגיעים להסכמות, הנושא היה אמור להגיע להצעת חוק ודיון בממשלה, אבל הבוקר פורסם סדר היום של ישיבת הממשלה המתוכננת ליום ראשון, ובו אין כל אזכור לדיון בהצעת חוק בנושא מתווה החוק לשוויון בנטל. עם זאת, אם יהיו הסכמות בין הליכוד לקדימה, ניתן יהיה להכניס גם את הסעיף הזה לסדר היום.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 12/07/2012 23:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ומופז. עוד פגישה
צילום: AP
מומלצים