שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

בקדימה מתפכחים: "אולי נצא השבוע מהממשלה"

אין התקדמות במגעים על חוק הגיוס, וגם בקדימה מבינים שרגע הפרישה מהקואליציה קרב. בחירות: כנראה בתחילת 2013

המגעים בין נציגי נתניהו ומופז נמשכים, אבל בקדימה כבר מעריכים כי הסיכויים ליציאת המפלגה מהקואליציה גבוהים מהסיכויים לחקיקת חוק גיוס חדש: בכירים בקדימה, הבקיאים בפרטי המשא ומתן עם הליכוד סביב חוק הגיוס החדש, אמרו אמש (יום א') כי "לנוכח המצב, לא מן הנמנע שקדימה תמצא את עצמה מחוץ לקואליציה עוד השבוע".

 

גיוס חרדים - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

המגעים בין שתי המפלגות הגדולות בקואליציה עברו להתנהל בין נציגו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד דוד שמרון, לבין נציגו של יו"ר קדימה שאול מופז, עו"ד אלון גלרט. "לא הקצבנו אולטימטום למגעים הללו, אך בסופו של דבר עושה רושם שנתניהו חוזר כל הזמן לעמדת החרדים ולא מאפשר התקדמות מהותית בשיחות", אמרו הבכירים בקדימה. הגורמים במפלגתו של שאול מופז הוסיפו כי "משמעות הדבר היא שבקרוב מאוד לא תהיה סיבה להמשיך להידבר ולנהל מגעים, והמסקנה ברורה".

 

גורמים בליכוד המכירים את פרטי המגעים אמרו כי "הפגישות בין עורכי הדין הן ציר עוקף פלסנר, אחרי שמופז וח"כים נוספים בקדימה הבינו שפלסנר מהווה עבורם בעיה". לטענתם, גם עתה קדימה רק מחפשת הזדמנות לפוצץ את המגעים. "פני קדימה לא לפתרון, אלא לחפש מלחמה ולנסות להשיג רווח פוליטי מהיר. ההערכה היא שהם יחפשו עיתוי לפוצץ, כזה שהם יחשבו כי ייתן להם נקודות בדעת הקהל". הגורמים הוסיפו כי אין כאן "ניסיון כן ואמיתי להגיע לפתרון, זה לא מעניין אותם".

 

מוקדם יותר אתמול התייחס נתניהו לסוגיית גיוס החרדים והביע עמדה הדומה יותר לזו של המפלגות החרדיות ופחות לזו של קדימה. הוא האשים את קדימה במשבר שנוצר בשיחות ואמר בפתח ישיבת הממשלה כי אינו תומך בגיוס כל החרדים בגיל 18.

 

"כל ההצעות של גיוס לאלתר בגיל 18 הן בבחינת תפסת מרובה לא תפסת", אמר ראש הממשלה. "אם ייעשה מהלך קיצוני מדי, הציבור החרדי יתכווץ ויתקפל ותצאנה הנחיות לבטל את הגדוד הלוחם בנח"ל החרדי, מה שעלול להביא להקטנת מספר המתגייסים".

 

בקדימה אמרו כי בדבריו נתניהו "הוכיח שהוא שבוי בידי ש"ס והחרדים ובידי תפישת הגושים. הוא לא מוכן לוותר עליהם ברמה הפוליטית ולכן הוא מדבר כפי שהוא מדבר ומונע הגעה לחוק גיוס משותף עם קדימה. אף שקדימה מוכנה להתגמש ולאפשר גיוס עד גיל 22".

 

התקציב, המשבר הבא?

בינתיים, גוברת ההערכה בקואליציה כי אם לא תימצא הדרך לגבש חוק מוסכם, שיאושר בכנסת עד סוף החודש, הרי שבחירות יתקיימו בתחילת השנה הבאה. בכירים בכל המפלגות העריכו כי ללא חוק גיוס וללא קואליציה רחבה, שבה שותפה גם קדימה, הבעיות המרכזיות דוגמת תקציב 2013 ישובו למרכז הבמה ולכן לא תהיה ברירה אלא להקדים את הבחירות הכלליות.

 

התקציב הבא צפוי לכלול קיצוץ של כ-15 מיליארד שקל, מהלך שאף אחת ממפלגות הקואליציה לא תשמח לתת לו יד בשנת בחירות. "ברור לגמרי שאם אין חוק גיוס, וגם קדימה פורשת מהממשלה, אנחנו נהיה בבחירות תוך זמן קצר מאוד", אמרו הגורמים. עם זאת, עדיין לא ברור כיצד יפתור נתניהו את סוגיית חוק הגיוס ובאיזו דרך הוא יעמוד בהוראת בג"ץ שקבע כי חוק טל אינו חוקי. דרכים שונות כבר נבחנו, כולל הדרך של הוראת שעה ותקנות מעבר.

 

במערכת הביטחון אומרים כי שר הביטחון אהוד ברק עדיין אופטימי ומאמין שניתן יהיה להגיע לחוק גיוס מוסכם, אולם צה"ל מוכן ונערך לכל אפשרות שתיווצר בעקבות המשבר הפוליטי הנוכחי. ביום רביעי צפויה סיעת ישראל ביתנו להעלות להצבעה את חוק הגיוס לכול ביוזמתה. עדיין לא ברור בשלב זה כיצד תחליט הקואליציה לנהוג - אם תינתן הוראה להתנגד, או שמא יינתן חופש הצבעה לחברי הכנסת.

 

מדובר בסוגיה פוליטית מעניינת שכן ישראל ביתנו היא חלק מהקואליציה, אולם נתניהו מנסה עדיין לגבש הצעת חוק יחד עם קדימה שתזכה לרוב. בישראל ביתנו הביעו תקווה, אולי בציניות, כי הליכוד יתמוך בחוק. "איננו רואים איך הם יכולים להתנגד לחוק זה כשהם טוענים שהם רוצים לגייס את החרדים", אמרו גורמים במפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ומופז - בקרוב על קול הבוחר?
צילום: AP
מומלצים