שתף קטע נבחר

הכנסת דנה בדו"ח הכרמל: 'היה עיוורון מנהיגותי'

הממצאים הקשים שהעלה המבקר היוצא מיכה לינדנשטראוס בנוגע לשריפה בכרמל נידונו בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. השר אלי ישי הודה במהלך הדיון כי "הכתובת הייתה על הקיר". אביו של אחד הנספים: "אף אחד לא היה מוכן לומר 'טעיתי'"

כחודש לאחר פרסום דו"ח אסון הכרמל שחשף ממצאים קשים על אודות השריפה בדצמבר 2010 שבה קיפחו את חייהם 44 בני אדם, קיימה הבוקר (יום ג') הוועדה לביקורת המדינה בכנסת דיון בנושא. בדיון השתתף מבקר המדינה הנכנס יוסף שפירא וכן כל הגורמים הרלוונטיים לדו"ח, לרבות נציגי הממשלה, הרשויות המקומיות ורשויות ההצלה. ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

דו"ח הכרמל - סיקור מיוחד ב-ynet:

לכל הכתבות של דו"ח המבקר

44 איש שילמו בחייהם באסון, סיפורי ההרוגים

 

בדיון השתתף גם שר הפנים אלי ישי, שלגביו קבע המבקר כי הוא נושא באחריות מיוחדת למחדלים החמורים. ישי אמר כי "אני מקווה שיופקו לקחים ככל האפשר. בהתייחס לדו"ח מבקר המדינה, בעניין הזה הכתובת הייתה על הקיר. כשבאתי למשרד לפני שלוש שנים ראיתי שמערך הכבאות סובל הרבה שנים מחסרים גדולים מאוד. הממשלה כולה מחויבת בהפקת לקחים. המשפחות נשארות עם הכאב הנורא, לבנו איתכם על האובדן הגדול. שום דבר לא יחזיר את היקר למשפחות, אבל אנחנו כממשלה וככנסת מצווים לעשות הכול כדי למנוע אירועים מהסוג הזה".
 
השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' אמר כי הדו"ח של המבקר היוצא לינדנשטראוס הוא "אחד הדו"חות המעמיקים והמקצועיים. נעשתה פה עבודה מאוד מקצועית. אני לא המתנתי, לא לדו"ח ולא לטיוטה הראשונה. כבר בימים הראשונים התחלנו עם צוותי חקירה ובדיקה לבצע תיקונים וכוחות יצאו לשטח כדי לבדוק מה קרה ואיך נעשו הדברים ואיפה היו התקלות".
 
"האסון היה יכול להימנע אם מישהו היה לוקח אחריות וחותך עניינים" (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
"האסון היה יכול להימנע אם מישהו היה לוקח אחריות וחותך עניינים"(צילום: חגי אהרון)
 
יו"ר הוועדה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר בפתח הדיון כי מדובר ב"אסון קשה ביותר שיכול היה להימנע אם מישהו היה לוקח אחריות וחותך עניינים. הדו"ח מגלה מציאות קשה של מאבקים במשרדי ממשלה, שלעתים נראה כי שכחו לשים לנגד עיניהם את האחריות כלפי הציבור. גילינו מציאות קשה של עיוורון מנהיגותי, שלא ראה לנגד עיניו את החובה להתערב במקום ובזמן הנכון כפי שעושים למשל כשמתעוררת מחלוקת בתקציב הביטחון".
 

ח"כ אריאל ציין את סירובו של שר האוצר יובל שטייניץ להגיע לדיון ואיחל החלמה לראש הממשלה בנימין נתניהו שאף הוא הוזמן לדיון, אך לא הגיע בשל רגלו המגובסת. מבקר המדינה הנכנס, השופט בדימוס יוסף שפירא, ציין כי מאחר שזו הופעתו הראשונה בוועדה, הוא אינו בקיא "ברזי התבטאות בדיונים בוועדות". בשל כך, הציע המבקר שפירא לעמוד דקת דומייה לזכרם של הנספים.

 

"הבטיחו מסקנות תוך 4 חודשים וזה לקח שנה וחצי" (צילום: AP) (צילום: AP)
"הבטיחו מסקנות תוך 4 חודשים וזה לקח שנה וחצי"(צילום: AP)

 

דוד דיין, אביו של צוער שב"ס יוחאי דיין שנספה באסון, השמיע ביקורת קשה והניח כמחאה את הדו"ח על השולחן שסמוך אליו ישב המבקר הנכנס שפירא. דיין אמר בדיון כי "ידוע לנו בוודאות שסוהרים שניצלו באסון אוימו והוזהרו שישתקו. יש לבדוק אפשרות לתת להם חסינות".

 

דיין אמר עוד כי "אפשר לומר שרבים שכחו, למעט כמובן המשפחות השכולות, אין ולו שוטר או כבאי או סוהר אחד שאמר 'טעיתי', גם לא המפקדים. באנו לדרוש תשובה ברורה מה קרה לאוטובוס מרגע שיצא ועד הרגע שקיבלנו דפיקה על הדלת. הבטיחו מסקנות תוך 4 חודשים וזה לקח שנה וחצי. נשארנו בלי תשובות בכלל. אסון האוטובוס לא נחקר כלל, עדים מרכזיים שהיו בזירה, לא תוחקרו למרות שחלקם הגיעו מיוזמתם. ידוע לנו ששלושת הניצולים אוימו לשתוק. עוד לפני פרסום הטיוטה".

 

בהמשך פנה דיין לשר אהרונוביץ' ולנציג משרד מבקר המדינה ותהה: "לא היה צריך לחכות לפני קידום של אנשים שהיה להם חלק בכשלים?" דיין ציין עוד כי "המשפחות דורשות הקמת ועדת חקירה ממלכתית. אסון הכרמל היה צריך לקבוע נורמות של אחריות אישית. הוועדה תקב נורמות קידום ולא על בסיס מקורבים. אנו פונים לראש הממשלה ולוועדה, אל תתנו לנו לצאת למאבק שיוסיף לנו עוד סבל על מה שיש. אנחנו לא מתכוונים לוותר".  

 

"אסור לעכב את הדיון בדו"ח" 

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין אמר בדיון כי "הדו"ח מכוון כמובן לממשלה. יחד עם זה הכנסת כגוף המחוקק מחויבת לדון ולהיכנס לנבכי הדו"ח לפני ולפנים שכן מבקר המדינה הוא רשות שעומדת בפני עצמה, אבל הוא עדיין ידה הארוכה של הכנסת. מחובתנו ככנסת ואני ער שכאשר משפחות הנספים נמצאות כאן, שלא יהיה מצב שכאשר ניכנס לפגרה נעכב את הדיון בדו"ח, שכן עיניים רבות תלויות בכיוונה של הכנסת שתאמר את דבריה בנושא מתוך ראיית העתיד".

 
בדיון השתתפו גם משפחות שכולות, שדורשות להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקה מקיפה של הנסיבות שהובילו לאירועים הטרגיים. יממה לאחר פרסום הדו"ח פנה ניצב בדימוס זאב אבן-חן, ששכל את בתו טופז באסון, לראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה להעביר מתפקידם באופן מיידי
את שר הפנים ישי ואת שר האוצר יובל שטייניץ, שגם לגביו קבע המבקר שהוא נושא באחריות מיוחדת למחדלים החמורים. 

 

הדו"ח החריף של המבקר היוצא מיכה לינדנשטראוס שנכתב תחת הכותרת "מחדלים, כשלים ומסקנות", קבע גם כי ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון הפנים אהרונוביץ' נושאים באחריות כוללת. "אסון הכרמל הוא אך משל לאסון המוני שעלול להתרחש חלילה", ציין המבקר והזהיר כי חובה לתקן את הליקויים מיד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיון בממצאים הקשים (ארכיון)
צילום: שחר לאודון
הופעה ראשונה בוועדת הביקורת. המבקר שפירא
צילום: יצחק הררי, הכנסת
מומלצים