שתף קטע נבחר

ההונגרי בן ה-97, ועוד: רשימת הנאצים המבוקשים

"הסאן" איתר את המבוקש הראשון ברשימת מכון ויזנטל, אך הוא יישאר שם עד שיועמד לדין. אלו הפושעים שממוקמים אחריו

איתורו בהונגריה של לאדיסלוס צ'אטארי, הפושע הנאצי המבוקש בעולם, על פי מכון ויזנטל, הוביל למחאה מקומית בבודפשט ולקריאות בינלאומיות מתונות יחסית באשר לדרך הפעולה הרצויה של ממשלת הונגריה בנושא.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

צ'אטארי, בן 97, שהיה מפקד משטרה האחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה (כיום בסלובקיה) צולם לאחרונה על ידי "הסאן" הבריטי בפתח ביתו בבודפשט. לפי מכון ויזנטל, הפושע הנאצי סייע בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות, והוא תואר בעיתון כמי שמנהל כיום אורח חיים חופשי.

 

צ'אטארי, כפי שנלכד במצלמות "הסאן" בבודפשט (צילום: מתוך אתר "סאן") (צילום: מתוך אתר
צ'אטארי, כפי שנלכד במצלמות "הסאן" בבודפשט(צילום: מתוך אתר "סאן")
 

הוא אמנם אותר, אבל עדיין לא נעצר - ונשאר ברשימת הפושעים הנאצים המבוקשים ביותר. אחריו ברשימה מופיעים:

 

ג'ראלד סומר: שירת באס-אס אונטרשטורמפיהרר ביחידת הפאנצרגרנאדיר ה-16 ברייכספיהרר. השתתף ברצח 560 אזרחים בכפר האיטלקי סיינט אנה ד'סטאזמה. ב-25 ביוני 2005, הורשע בהיעדרו על ידי בית דין צבאי בלה ספציה שבאיטליה בביצוע "רצח אכזרי במיוחד". מאז 2002, הוא נחקר על ידי שלטונות גרמניה, אך טרם הוגש נגדו כתב

אישום.

 

ולאדימיר קאטריוק: שירת כמפקד מחלקה של הפלוגה הראשונה של בטליון משטרת הביטחון האוקראיני 118, שביצע את רצח היהודים ואזרחים חפים מפשע במקומות שונים בבלרוס. נמלט לקנדה אחרי מלחמת העולם השנייה. בשנת 1999 שללו הקנדים את אזרחותו, אך שמונה שנים לאחר מכן, החליטו להשיבה. ממצאים חדשים באשר לחלקו ברצח ההמוני של תושבי הכפר קאטין היוו בסיס לשלילה מחודשת.

 

קארולי (צ'רלס) זנטאי: השתתף בציד יהודים, התעללויות ורצח בבודפשט בשנת 1944. נחשף בשנת 2004 במסגרת "מבצע הזדמנות אחרונה". במרס 2005 הונגריה הוציאה צו מעצר בינלאומי נגדו וביקשה את הסגרתו מאוסטרליה. זנטאי הגיש ערעור ובית המשפט בפרת' פסק לטובתו. שר הפנים האוסטרלי, בשם ממשלת הונגריה, ערער על החלטה זו והכרעת הדין צפויה בתוך חודשים.

 

סוראן קאם: התנדב ליחידת האס-אס ויקינג ושירת בה כקצין. השתתף ברצח קארל הנריק קלמנסן, עורך עיתון אנטי-נאצי. ב-1999 סירבה גרמניה להסגירו לדנמרק. בתחילת 2007 נדחתה בקשת הסגרה נוספת בטענה שמותו של קלמנסן לא נחשב לרצח אלא להריגה, שעליה חלה התיישנות.

 

אלגימאנטאס דאילידה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אלגימאנטאס דאילידה(צילום: EPA)
 

איבאן (ג'ון) קאלימון: שירת בלבוב (אז בפולין שנכבשה על ידי גרמניה וכיום אוקראינה) במשטרת הביטחון האוקראינית שבשליטת הנאצים בשנים 1941-1944 והשתתף ברצח, ריכוז וגירוש יהודים שחיו בגטו לבוב למחנות ריכוז ומוות. ב-2011, הוצא נגדו צו גירוש לגרמניה, אוקראינה, פולין או כל מדינה אחרת שתסכים לקבלו, בשל הסתרת שירותו בכוחות ששיתפו פעולה עם גרמניה הנאצית בזמן המלחמה והשתתפותו בפעולות אלימות של הוצאה להורג. עד כה לא נמצאה מדינה כזו ולכן הוא נשאר בארצות הברית.

 

אלגימאנטאס דאילידה: שירת בסאוגומאס (משטרת הביטחון הליטאית) במחוז וילנה. צד יהודים ופולנים שברחו מגטו וילנה, שהוצאו אחר כך להורג על ידי נאצים ומשתפי פעולה ליטאים. ב-1997 נשללה אזרחותו האמריקנית וב-2004 הוא גורש מארצות הברית בטענה שכשביקש אזרחות הסתיר את פעילותו במלחמה. ב-2006 הורשע בליטא על מאסר 12 יהודים שניסו להימלט מגטו וילנה והוצאו אחר כך להורג, ונדון לחמש שנות מאסר. עונש המאסר לא נאכף עד היום.

 

מיכאל גורשקו: שירת בגסטפו בבלרוס כמתרגם ונאשם בהשתתפות ברצח המוני של יהודים בסלוצק. ברח מארצות הברית לאסטוניה לפני שנשללה אזרחותו באשמה שהסתיר את חלקו בשירות בעבור הנאצים במלחמה. חקירת שלטונות אסטוניה נגדו נסגרה לפני כשנה, בטענה שמדובר ב"טעות בזיהוי".

 

הלמוט אוברלאנדר: שירת באיינזצקומנדו 10A (חלק מאיינזצגרופן D) שפעל בדרום אוקראינה וקרים ורצח, לפי השערה, למעלה מ-23,000 אנשים, רובם יהודים. ברח לקנדה אחרי מלחמת העולם השנייה, אך ב-2001 שללו הקנדים את אזרחותו. במאי 2004 הושבה אזרחותו, אך נשללה בשנית במאי 2007, ושוב הוחזרה לו על ידי בית הדין לערעורים. התיק עומד כעת שוב לפני הכרעה.

 

רשימת הפושעים נקבעת על פי שלושה קריטריונים, ומציגה את הנאצים שיש סיכוי שיועמדו לדין בעתיד. הרשימה מתחשבת בדרגתו של הפושע, אם רצח באופן אישי ובהיקף הפשיעה שלו.

 

מלבד השמות שהוזכרו, מגדיר מכון ויזנטל שני פושעים נאצים כבכירים ביותר, אך טוען כי רוב הסיכויים הם שהשניים כבר מתים:

 

אלואיס ברונר: מאנשי המפתח של אדולף אייכמן, אחראי לגירוש יהודים מאוסטריה (47,000), יוון (44,000), צרפת (23,500) וסלובקיה (14,000) למחנות ההשמדה. התגורר שנים בסוריה, הורשע בצרפת בהיעדרו. "ברונר הוא פושע

המלחמה הנאצי הבכיר ביותר שטרם נענש וייתכן שעודו בחיים, אך הסבירות לכך פוחתת שכן הוא נולד ב-1912 ונראה לאחרונה ב-2001", כתב המכון.

 

ד"ר אריברט היים: רופא במחנות הריכוז זקסנהאוזן, בוכנוואלד ומאוטהאוזן. רצח עשרות אסירים במחנה מאוטהאוזן בזריקות רעל. נעלם בשנת 1962 לפני העמדה מתוכננת לדין. מבוקש בגרמניה ואוסטריה. ממצאים חדשים העלו אפשרות שמת בקהיר ב-1992.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר "סאן"
צ'אטארי בבודפשט
צילום: מתוך אתר "סאן"
סוראן קם
צילום: EPA
מומלצים