שתף קטע נבחר

יום לפני החום הגדול - שיא הביקוש לחשמל נשבר

איום ניתוקי החשמל הופך למוחשי: שיא הביקוש לחשמל נשבר היום בצהריים ובחברה הוכרז על מצב כתום. גל החום צפוי להגיע לשיאו רק מחר ומחרתיים ובחברת החשמל מבקשים מהציבור להמשיך להימנע משימוש במכשירים זוללי חשמל בצהריים

גל החום ממשיך להכות ללא רחם: שיא הביקוש לחשמל בקיץ הנוכחי נשבר היום בצהריים ועמד על 11,370 מגוואט, כך נמסר מחברת החשמל. על פי התחזיות, גל החום יימשך ויגיע לשיאו מחר ומחרתיים (ימים ד' ו-ה') וימשך גם בשבוע הבא. המשמעות: הפסקות החשמל היזומות עלולות להתממש כבר החל ממחר.

 

המחסור בחשמל - כתבות אחרונות:

 

שיאו של גל החום היום נרשם בשעה 14:55 ובחברה הוכרז על מצב כתום: יכולת הייצור היום עמדה על 11,740 מגוואט, כך שהרזרבה היתה 370 מגוואט בלבד. בחברה צופים כי שיא הביקוש במשק יישבר שוב מחר ויגיע ל-11,500 מגוואט.

 

נכון לעכשיו, אין רזרבות גדולות יותר מאלה שנרשמו היום. בחברה לא התגברו עדיין על התקלה ביחידת הייצור בחדרה, ששווה 575 מגוואט, ויחידה נוספת ששווייה 300 מגוואט נוספים, מושבתת בתחנת הכוח בחיפה עקב שריפה,

 

מוקדם יותר השבוע הזהירה חברת החשמל כי בשל עומס החום, צפויים השבוע ביקושים גבוהים לחשמל ויש חשש ל"בצורת חשמל". בחברה אמרו כי עלולות להתרחש הפסקות חשמל לסירוגין, וקראו לציבור "להסיט שימוש במכשירים עתירי אנרגיה לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב המאוחרות".

 

בחברת החשמל מציינים כי הציבור נענה לקריאה להמנע משימוש במכשירים זוללי חשמל בשעות השיא, דבר שחוסך למשק החשמל כ-250 מגוואט מדי יום ומסייע לספק את הביקושים. עם זאת מדגישים כי עקב גל החום המתמשך, ובשל הרזרבות הנמוכות במשק החשמל, יש חשש שכל תקלה שתתרחש ביחידת ייצור, תציב את המערכת בפני מחסור בחשמל.

 

על פי התחזיות, שיאו של גל החום עדיין לפנינו. בחברת החשמל מבקשים מהציבור גם מחר ובשבוע הבא, להסיט את השימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה מהשעות 12.00 - 17.00, לשעות הבוקר או הערב. הכוונה למכשירים דוגמת מדיח-כלים, מכונת כביסה, תנור אפיה, כיריים חשמליים, שואב אבק וכדומה.

 

בנוסף, החברה מפעילה הסכמים עם לקוחות שנמצאים בהסדרים מולה, לניתוק שלהם מרשת החשמל בזמן מחסור. אתמול אישרה מליאת רשות החשמל הסדר חדש, במסגרתו ניתן יהיה לנתק מיידית מפעלי תעשייה גדולים בעת אירוע מחסור בחשמל. זאת בשונה מההסדרים הקודמים, שחייבו התראה ארוכה יותר, של 4 שעות לפחות.

 

מרשות החשמל נמסר כי ההסדר, שחל על צרכני החשמל הגדולים במשק דוגמת מפעלי תעשייה גדולים ומתקני התפלה, נועד למנוע ניתוקי חשמל של אזרחים ברחבי הארץ. עם זאת הוא וולנטארי, כלומר שלא ניתן לכפות על המפעלים להתנתק. 

 

כדי לעודד אותם לעשות זאת, ניתן תעריף מתמרץ להשלה: כל צרכן חשמל גדול, העומד בתנאי ההסדר, יצמצם את צריכת החשמל בהתרעה של בין חצי שעה ליממה, בתמורה לתעריף מתמרץ להשלה. ככל שזמן ההתרעה קצר יותר, כך יגדל התמריץ . על פי רשות החשמל, ההסדר צפוי להפחית את שיא הביקושים במשק בכ-200 מגוואט בזמן אמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים