שתף קטע נבחר

ריהוט לבן ורקמה עממית: ביקור בית ברמת אביב

מעצבות הפנים שהתגייסו לשיפוץ מקיף בדירה רחבת ידיים בצפון תל-אביב, התאימו אותה לאופיים של בעלי הבית - חובבי טיולים ואוספים. התקציב: מוגבל. התוצאה: סגנון כפרי ורב-תרבותי. צפו

זהו סיפורה של דירה בשכונת רמת אביב בצפון תל-אביב, הצופה מהקומה השלישית בבניין אל פארק ירוק ורחב ידיים. הדירה, ששטחה 123 מ"ר, לא שופצה במשך כ-30 שנה, אולם כעת, משאחד מבני הבעלים נכנס עם זוגתו לדירה, הוחלט לנצל את ההזדמנות ולהעביר אותה שיפוץ מקיף.

 

עוד על עיצוב הבית בביקור בית :

 

בעלי הבית אוהבים לטייל בעולם ולאסוף חפצים שונים, דבר שמורגש בדירה. הדירה מאופיינת ברב-תרבותיות ובשילוב שבין קירות צחים וריהוט לבן לבין מסיכות פרא ורקמה עממית. בעקבות זאת פנו בני הזוג למעצבות הפנים פולי חיל-מטיאוויס ומיכל עצמון ספיר, וביקשו לעצמם דירה בסגנון כפרי - בתקציב מוגבל.

 

חדר מגורים רב-תרבותי

הסלון מואר היטב מבחוץ וזוכה לחיזוק תאורה באמצעות גוף התאורה, שמחולק לתשע מנורות צהובות על גבי משטח כהה ואינו משדר תעשייתיות או ייצור המוני, אלא חד פעמיות ועבודת יד. גופי תאורה דומים מעטרים את רוב הדירה. 

 

אינו משדר תעשייתיות או ייצור המוני (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
אינו משדר תעשייתיות או ייצור המוני(צילום: שי אפשטיין)

 

האקלקטיות של בני הזוג באה לידי ביטוי ברהיטים השונים. מצד אחד, שולחנות חדר האורחים תואמים זה לזה וולוילונות הבהירים בשילוב שבין הצבע הלבן והשקיפות של הזכוכית; מצד שני, הכורסאות שונות זו מזו ונראה שלכל מקום ישיבה יש סיפור משלו.

 

על רצפת הפורצלן הונח שטיח ברקמה מסורתית וגם הכריות שעל הספה עשויות רקמה. על הקיר תלוי ציור של גוסטב קלימט, שאופיו האמנותי גם כן התמקד בשילוב ובהדבקות של אלמנטים שונים על גבי דמויות נשים. למעט הציור ומערכת שמע, הקיר ריק וזורחים על פניו ספוטים של תאורה שמאפשרים עמעום בעת צפייה בטלוויזיה.

 

הקיר ריק וזורחים על פניו ספוטים של תאורה שמאפשרים עמעום בעת צפייה בטלוויזיה (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
הקיר ריק וזורחים על פניו ספוטים של תאורה שמאפשרים עמעום בעת צפייה בטלוויזיה(צילום: שי אפשטיין)

 

אחד האתגרים שעמדו בפני האדריכלים היה המעבר הזוויתי בין החלון אל קיר הטלוויזיה, והפיכת הנישה שמאחוריו לחלל ספרייה, שבעת הצורך ניתן יהיה להפוך אותו לפינת אוכל גדולה יותר. השבירה המחושבת של קווי הקירות יצרה מעבר טבעי בין הסלון לאזור הספריה, ויצרה אשליית גודל של החלל המרכזי בבית. זאת מפני שקשה להחליט אם מדובר בשני חדרים מאוחדים או בחדר גדול.

 

השבירה המחושבת של קוי הקירות יצרה מעבר טבעי בין הסלון (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
השבירה המחושבת של קוי הקירות יצרה מעבר טבעי בין הסלון(צילום: שי אפשטיין)

 

איים ברצפה וחיסכון כלכלי

פינת האוכל הנוכחית צמודה למטבח, אך כדי להעניק לה עצמאות ויזואלית היא הוצבה על גבי אי של אריחים מצויירים, שמפריד את האזור שלה משאר רצפת הפורצלן. שולחן העץ שתואם את משטח העץ שבמטבח הפתוח, מדגיש את האופי הכפרי של הדירה.

 

נושא החיסכון בהוצאות בא לידי ביטוי מקסימלי בעיצוב המטבח. נראה שהפריטים שעושים את המטבח למה שהוא הם דווקא הפרטים הקטנים: מתקן המחבתות התלויים, לצד צרורות בצלים ופפריקה והצלחות המעוטרות, או התמונות שתלויות לצד הארונות. ארונות המטבח האחידים, ששומרים על המוטיב של שילוב בין עץ לבן לזכוכית, הם אלה שומרים על תחושת רעננות וניקיון במטבח ומונעים מראה מבולגן של תפזורת אתנית. 

 

תחושת רעננות ונקיון במטבח (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
תחושת רעננות ונקיון במטבח(צילום: שי אפשטיין)

 

שמירה על מאפייני זהים העיצוב בכל הדירה

אם נדבר על רושם ראשוני, נוכל לראות כיצד מבואת הבית משדרת את האופי של הדירה כולה. כך, מי שנכנס אל הדירה צועד על גבי אריחים מצויירים, שתואמים לאלה שבפינת האוכל ולחיפוי הקיר של המטבח. לאחר מכן, כאשר הוא תולה את מעילו על על מתלה עץ לבן, ניצבות מולו ניצבות מראות גדולות עם גופי תאורה קובייתיים בצבע צהוב מעל לשידת עץ, שעליה חפצי אמנות שונים.

 

מבואת הבית משדרת את האופי של הדירה כולה (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
מבואת הבית משדרת את האופי של הדירה כולה(צילום: שי אפשטיין)

 

הבית, מראה מהכניסה (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
הבית, מראה מהכניסה(צילום: שי אפשטיין)

 

אותו האופי נשמר גם בשירותים ובחדר השינה, אשר שומרים על עיצוב נקי, לבן או שקוף בשילוב קעריות, פסלונים ואלמנטים רקומים. אלא שבחדר השינה מחכה הפתעה: הקיר המגבה את המיטה מחופה בלבנים בהירות ומוסיף טקסטורה ואווירה שאין כמוה בכל הבית.

 

לרוב אנו נמצא חיפויים כאלה בחדרי מגורים ואולי במטבח, אך ההחלטה להביא מאפייני חוץ דווקא אל חדר השינה היא אמיצה - והתוצאה נראית מצוין. אולי הודות לגופי התאורה והניגוד עם הווילונות הדקיקים המרחפים על האבן.

 

הקיר המגבה את המיטה מחופה בלבנים בהירות (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
הקיר המגבה את המיטה מחופה בלבנים בהירות(צילום: שי אפשטיין)

 

עיצוב נקי ולבן (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
עיצוב נקי ולבן(צילום: שי אפשטיין)

 

מאפייני חוץ (צילום: שי אפשטיין) (צילום: שי אפשטיין)
מאפייני חוץ(צילום: שי אפשטיין)

 

הכתבה באדיבות www.bvd.co.il - פורטל עיצוב הפנים מבית המגזין "בניין ודיור"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי אפשטיין
הדירה ברמת אביב. סגנון כפרי
צילום: שי אפשטיין
מומלצים