שתף קטע נבחר

יו"ר הפרלמנט באיראן: הסנקציות פוגעות בכלכלה

עלי לריג'אני אמר בפגישה עם איש דת בכיר כי 20% מבעיותיה הכלכליות של איראן נובעות מהסנקציות הבינלאומיות עליה. הודאה כנה או תחילת המירוץ לנשיאות?

שר התרבות האיראני הורה לתקשורת לצנזר דיווחים על השפעת הסנקציות הבינלאומיות, אבל זה לא הפריע ליו"ר הפרלמנט עלי לריג'אני להודות היום (יום ג') שהעיצומים המתהדקים סביב צווארה של טהרן מצליחים לפגוע בכלכלתה.

 

עוד חדשות מאיראן :

הקרב באיראן החל: מי יחליף את אחמדינג'אד?

הסנקציות חונקות: "פירות הפכו למותרות"

"העיקר הניירת": כך זולג הכסף הגדול לאיראן

 

לריג'אני אמר כי 20 אחוזים מבעיותיה הכלכליות של המדינה נובעות מהסנקציות שהוטלו עליה.

הוא לא הסביר את כוונתו, אך זוהי הפעם הראשונה שבכיר איראני ברמתו מכמת את השפעת העיצומים על כלכלת ארצו.

 

לריג'אני אמר את הדברים בפגישה בעיר הקדושה קום עם איש הדת הקיצוני אייתוללה מסבח יזדי, שבעבר היה פטרונו הרוחני של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד. את הדברים החריגים ניתן לראות כביקורת על ממשלתו של אחמדינג'אד וכחלק מתחילת קמפיין הבחירות של לריג'אני לנשיאות.

 

שמו של לריג'אני, שנחשב למקורב למנהיג העליון אייתוללה עלי חמינאי, הועלה בתקשורת כמועמד אפשרי בבחירות בשנה הבאה. לריג'אני, ששימש בעבר כראש צוות המשא ומתן בנושא הגרעין, התמודד בבחירות ב-2005 והגיע למקום השישי בלבד.

 

המצוקה הכלכלית באיראן אינה דבר חדש. הכלכלה ברפובליקה האיסלאמית סובלת מניהול כושל במשך עשרות שנים, משחיתות ומהסנקציות הבינלאומיות המקשות על היצרנים לייבא חומרי גלם ולבצע העברות בנקאיות.

ב-1 ביולי נכנס לתוקפו חרם הנפט שהטיל האיחוד האירופי על ייבוא נפט מאיראן ולאחרונה החריפה גם ארה"ב את הסנקציות.

 

מחירי מוצרי היסוד באיראן מאמירים מדי יום והתושבים מתלוננים על כך. בחודש שעבר יזמו פעילות חברתיות שביתה ונמנעו מקניית חלב ולחם, במחאה על מחיריהם העולים. כלכלנים שאינם קשורים למשטר מעריכים שהאינפלציה השנתית נעה בין 50 ל-60 אחוזים. עם זאת, בטהרן הרשמית טוענים שהיא עומדת על 24 אחוזים בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לריג'אני. הועלה כמועמד אפשרי
צילום: EPA
אחמדינג'אד
צילום: AP
מומלצים