שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

"קרבות ב-90% מדמשק, כאן תוכרע המהפכה"

המורדים בסוריה טוענים כי הקרבות המתנהלים זה 4 ימים בבירה התפשטו, מפקדם: "המערכה על דמשק אינה קלה, אבל יש לה משמעות רבה עבורנו". מתנגדי אסד טוענים שהשתלטו על שכונת אל-מידאן, אף שצבא סוריה הגיע אליה בכוחות מתוגברים

ריאד אל-אסעד, מפקד "צבא סוריה החופשי" שהוא ארגון המורדים החמוש המרכזי בסוריה, אמר הבוקר (יום ד') בראיון לערוץ החדשות "סקיי ניוז" בשפה הערבית כי בימים האחרונים מתנהלים קרבות ב-90% משכונותיה של הבירה דמשק. אל-אסעד התנבא ואמר כי "המערכה על דמשק תכריע את גורל המהפכה בסוריה".

 

עוד חדשות מהעולם :

 

דיווחים על קרבות עזים המתחוללים בשכונות שונות בדמשק הגיעו כבר לפני כשלושה ימים. אף שלא ניתן לדעת בוודאות עד כמה נרחבים הקרבות, כיוון שמשטרו של בשאר אסד מגביל מאוד פעילות של עיתונאים זרים במדינה, הדיווחים האלה הם איתות לכך שייתכן כי שלב חדש נפתח במלחמת האזרחים בסוריה. דמשק נחשבת למעוז משטרו של אסד, ואף שהתחוללו בה קרבות לא מעטים בשנה האחרונה, נראה שכעת הם מתלקחים שוב במלוא עוזם אחרי תקופה של שקט יחסי.

 

מכונית עולה באש בדמשק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מכונית עולה באש בדמשק(צילום: EPA)

 

אתמול טענו המורדים כי צבא סוריה החופשי, הארגון הצבאי הגדול ביותר שלהם, הפיל מסוק צבאי בשכונת אל-קאבון בדמשק. לטענת המורדים, המשטר הסורי ירה אתמול ממסוקים לעבר אזרחים בדמשק, וזו הפעם הראשונה שהדבר קורה בבירה.

 

בראיון ל"סקיי ניוז" אמר מפקד צבא סוריה החופשי אל-אסעד: "אנחנו לא אומרים שהמערכה על דמשק היא מערכה קלה, אבל ללא קשר לניצחון בה - עצם העובדה שדמשק נוטלת חלק בקרבות, יש לה משמעות רבה עבורנו ועבור העולם". הרשת הסורית לזכויות האדם מסרה כי ביממה האחרונה נהרגו ברחבי סוריה 94 בני אדם מאש כוחותיו של אסד.

 

לפי דיווחים מסוריה, קרבות עזים התנהלו בשעות האחרונות בשכונות אל-עסאלי, א-זאהרה ואל-מידאן בדמשק. קרבות מתנהלים גם באל-קאבון, נהר עייש וא-תדאמון, שם לטענת האופוזיציה משתמש הצבא הסורי במסוקים כדי להפציץ אזורים שבהם שולטים המורדים. אנשי צבא סוריה החופשי בשכונת אל-מידאן טענו ביממה האחרונה כי המורדים שולטים באופן מוחלט בשכונה, אף שצבא סוריה הגיע אליה בכוחות מתוגברים הכוללים טנקים ונשק כבד.

 

אחד מארגוני האופוזיציה, "מועצת הנהגת המהפכה בדמשק", מנה שבעה הרוגים בבירה עם התפשטות הקרבות לשכונות אל-מידאן, א-תדאמון, נהר עיישה ואל-קדם. באחת מהרשתות החדשות של האופוזיציה נטען כי המורדים הרגו שני בני אדם כשירו לעבר מטה מפלגת השלטון באחת משכונות דמשק. בנוסף נשמעו קולות ירי בשכונות כפר סוסה ואל-קוסור. על פי אחד הדיווחים, נאמניו של אסד החלו לירות ללא הבחנה כאשר אוטובוס שבו נסעו עבר ליד שוק אל-חמידיה בלב הבירה הסורית.

 

הפגנה נגד אסד בפרברי דמשק (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנה נגד אסד בפרברי דמשק(צילום: AP)

 

מנגד מנסה צבא אסד להציג מראית עין של הצלחה בשטח. שר ההסברה הסורי, עומראן א-זועבי, אמר כי כמה חמושים שהתעמתו עם כוחות המשטר במספר שכונות בדמשק נכנעו. לדבריו, חלק מהחמושים ברחו לאחר העימות עם כוחות הצבא. בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית נטען כי כוחות הביטחון רודפים אחרי "שרידי חוליות הטרור" בפאתי שכונת אל-

מידאן, ושבשורותיהם נרשמו אבדות רבות.

 

הערב צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להצביע על החלטה חדשה נגד סוריה, אולם גם הפעם ההחלטה הזו לא תכלול שום התערבות ממשית בנעשה במדינה, בשל התנגדותן העיקשת של רוסיה וסין, בעלות זכות וטו במועצה. מדינות המערב חפצות בהחלטה שתכלול איומים בסנקציות לא-צבאיות אך שתהיה כרוכה גם בפרק 7 באמנת האו"ם, היכול לאפשר בסופו של דבר שימוש בכוח כדי להביא לסיום הסכסוך בסוריה. ההצעה היום לא תהיה כזו, והיא צפויה להיות בעלת אופי הצהרתי וסמלי בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת פיגוע בדמשק (ארכיון)
צילום: AFP PHOTO/HO/SANA
מומלצים