שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  התגובות לדו"ח קדמי: מסקפטיות ועד זעם
  משרד החקלאות מבקש לגנוז מיידית את דו"ח ועדת המזון ואנשי "ישראל יקרה לנו", שהביאו להקמת הוועדה, טוענים שמסקנות הוועדה לגבי ספקי המזון ורשתות השיווק חסרות עוקץ. הרפתנים: "הדו"ח פוגע רק בנו, הגחמה של שר התמ"ת תהרוס את משק החלב בישראל"

  התגובות לדו"ח ועדת המזון שהוגש היום לשרי התמ"ת והאוצר מעורבות: הרפתנים חוששים להרס פרנסתם וטוענים כי הפגיעה הישירה היא בהם בלבד, משרד החקלאות מבקש לגנוז את הדו"ח ואנשי "ישראל יקרה לנו", מיוזמי מחאת הקוטג' ויוקר המחייה, טוענים כי למרות שההמלצות של ועדת קדמי מאשרות שבשוק המזון בישראל שולטים מספר ספקים ורשתות "אין המלצה ברורה בדוח לפירוק המונופולים". נראה כי ההמלצות של הוועדה קונקרטיות רק לגבי הרפתות, משום שזה שוק שמוסדר על-ידי המדינה, בעוד שההמלצות לגבי רשתות המזון ויצרני ויבואני המזון כלליות, עמומות וביצוען לא מפורט.

   

   

  ממשרד החקלאות נמסר כי "המשרד נדהם מפרסום דו"ח ועדת קדמי. הצוות לא קיים שום דיון בתוצאות השימוע שנערך בראשית חודש אפריל לנציגי ענף החלב. לדו"ח לא צורפה כל התייחסות להסתייגויות המהותיות של משרד החקלאות האמון על ניהול משק החלב. פרסום הדו"ח גורם להטעיית הציבור, ועל כן משרד החקלאות דורש לגנוז מיידית את הדוח, כיוון הוא מטעה את הציבור ואת מקבלי ההחלטות".

   

  המלצות משק החלב הועמדו  לאחרונה למספר דיונים במשרד מנכ"ל רה"מ ולמרות נסיונות להגיע להסכמות, שלושת המשרדים: התמ"ת, האוצר והחקלאות לא הצליחו להסכים על מתווה לריכוך המסקנות בעניין. הוועדה, בתמיכה נלהבת של משרדי האוצר והתמ"ת, המליצה להוריד את המחיר שחברות החלב משלמות לרפתנים ומבקשת "לייעל" רפתות קטנות ולפי תוכנית מנכ"ל משרד רה"מ אף להוציא רפתנים לפנסיה כדי להביא לשרידתן של רפתות גדולות בלבד. הפגיעה הישירה היחידה בחברות תהיה פתיחת השוק לייבוא גבינה חצי קשה ואיסור על יצרניות גדולות לייבא גבינה. הרפתנים ומשרד החקלאות טוענים שהדבר יביא לסגירת 150 רפתות ולהרס משק החלב בישראל,שהוא מהיעילים בעולם.

   

  איפה ההמלצות הספציפיות לגבי היצרנים, היבואנים והרשתות?

  מייסדי תנועת ישראל יקרה לנו, בני גרוברמן ואייל עופר, מיוזמי מחאת הקוטג' ויוקר המחייה מסכימים שהמסקנות אמנם חותכות לגבי היצרנים והמשווקים: הם העלו מחירים גם איפה שלא היה צריך, אולם אין במסקנות פגיעה ממשית בהם, בניגוד לפגיעה ברפתנים: "אנו מצפים מהכנסת להציב את הורדת מחירי המזון כיעד לאומי ולמדוד את השגתו מדי רבעון. אין בדו"ח המלצות ספציפיות שהיינו מצפים לראות בדו"ח של וועדה מקצועית שעבדה במשך שנה", מסרו.

   

  "התנועה מברכת על ההכרה כי בעיית התחרותיות, וקיומם של אוליגופולים בשוק המזון מוכר כעת כסיבה העיקרית לכך שישראל היא המדינה היקרה ביותר בעולם במחירי מזון. אנו מצרים על כך שלמרות שהועודה קיבלה את עמדתנו לגבי ריכוזיות מקטע האספקה (יצרנים ויבואנים) וכן מקטע השיווק - לא מופיעות בדו"ח המלצה ברורה לפירוק המונופולים - כצעד אחרון שאותו יש לנקוט והיה אם מחירי המזון לא ירדו. הציבור הישראלי מצפה לראות ירידה אמיתית ורציפה במחירי המזון, איננו רוצים לחכות עוד שנה ולשמוע ש'פטיש חמישה קילו' לא עבד. 

   

  "דווקא כעת, כאשר ברור שהבלוף של שר-האוצר נחשף וברור שכלכלת ישראל נחלשת - יש להביא לירידת מחירים כאמצעי להגברת הביקושים המקומים. מחירי המזון הם ההוצאה העיקרית של השכבות החלשות והן אלו שזקוקות יותר מכל לירידה במחירים". 

   

  למעט ההמלצות לגבי הרפתנים, המלצות ועדת קדמי הן עמומות וכלליות ומותירות לממשלה לעשות עמן כרצונה, כלומר את דרכי הפעולה המעשיות הוועדה מותירה לממשלה. כך למשל, הוועדה הסכימה ששוק המזון בישראל בעייתי אולם לא המליצה לאסור על חברות בגודל מסוים לקנות חברות קטנות. הוועדה המליצה לעודד מותגי מזון קטנים, אולם לא הבהירה כיצד יש לעשות זאת בפרקטיקה. הוועדה המליצה לעודד רשתות לפתוח סניפים באזורים מעוטי תחרות, בין היתר בהטבות בנדל"ן, אולם לא הבהירה מה מותר יהיה ומה אסור

   

  זעם וחשש בקרב הרפתנים

  מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר לחלב, יעקב בכר מסר בתגובה: "למרות שהוכח כבר כי אין קשר בין עליית מחירי מוצרי החלב לבין הפגיעה במחיר חלב גולמי לרפתנים ולמרות המשא ומתן המתקיים בחסות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ממשיך השר שמחון במסלולו לחיסול ענף הרפת והפרנסה בפריפריה.

   

  "מחקרים ובדיקות, כולל חברת ממ"י של הכנסת, הוכיחו כי אין כל קשר בין מחיר מוצרי החלב לצרכן לבין מחיר הניתן לרפתן עבור החלב הגולמי ולמרות שהמחיר לרפתן לא השתנה ולא עלה מינואר 2008 ועומד עדיין על 2.09 שקלים לליטר חלב גולמי, ממשיך השר שמחון במסע לחיסול הרפת הישראלית וחיסול הפרנסה בפריפריה הרחוקה ומחרים את ישיבות המשא ומתן של מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

   

  "השר שמחון יודע היטב, כי האשם בעליית מחירי מוצרי החלב הינו פער התיווך של רשתות השיווק. גם הציבור יודע זאת ולמרות זאת ממשיך שמחון את משא הנקמה האישית, כאשר הוא יודע, כי תוצאותיו יהיו הרות אסון לפריפריה".

   

  אבסורד: הורדת מחיר החלב הגולמי תגדיל את רווחיות המחלבות והרשתות

  בהתאחדות מדגישים כי חברי הממשלה לא קיבלו עד כה את המלצות הוועדה בנוגע למשק החלב. בכר אמר: "אנו שמחים, כי הרוב המכריע של חברי הממשלה כמו גם של חברי הכנסת הבהירו הבהר היטב, כי לא יתנו לגחמה של שר אחד ומספר פקידים להביא להרס מטה לחמם של מאות רבות של משפחות בעוטף עזה, בעמקים, בגולן ובכל הפריפריה הישראלית ובטוחים, כי גם הצרכנים זוכרים שמחירי מוצרי החלב האמירו גם בזמן שמחיר החלב הגולמי ירד. ענף החלב ימשיך לקיים את המגעים האינטנסיביים עם לשכת ראש הממשלה על מנת להבטיח המשך התייעלות משק החלב בישראל מבלי להביא לקריסתו".

   

  מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל , מאיר צור אמר בפגישה שנערכה אתמול בין נציגי הרפתות המשפחתיות, שייפגעו מהדו"ח שמעודד את סגירתן, כי יאפשר רק הסכם כולל המטפל ברווחיות רשתות השיווק והמחלבות ולא רק בחוליה הכי פחות משמעותית למחיר הצרכן – הרפתנים. ״לא נקבל הסכם שפוגע רק בחקלאות ומגדיל את הרווחיות של מחלבות ורשתות השיווק", אמר. "זו בושה שמשרד רה"מ מציע תקציב של 250 מליון שקל לחיסול של 150 רפתות במקום ללהקצות את הכסף לפיתוח הפריפרייה, בנגב, בערבה ובגליל. הסכם שלא יכלול את כל שרשרת הערך, לא יתקבל.

   

  "להוריד כמה אגורות לליטר חלב גולמי רק יפגע ברפתנים ויגדיל את הריווחיות של המחלבות ורשתות השיווק, זה לא ישפיע על המחיר לצרכן״ אמר צור. לדבריו, חייבים ליצר הסכם כולל שהצדדים שותפים בו לפי חלקם היחסי; מכאן שעל כל אגורה שתקוצץ במחיר חלב גולמי, יש לקצץ 4 אג' מהמחלבות ו 8 אג' מרשתות השיווק.

   

  "חבל שממשלת ישראל היא האחרונה להבין את חשיבות הייצור המקומי בחקלאות ובתעשייה, ועסוקה בהגדלת הייבוא והקטנת הייצור המקומי. נטישת החקלאות אומר נטישת שטחים באזורי הגבול".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  הרפתן: קורבן או לא קורבן?
  דודו אזולאי
  בני גרוברמן. ישראל ישראל יקרה לנו
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים