שתף קטע נבחר
צילום: AFP

ימי אסד ספורים, התוהו ובוהו בדרך

אסף שווקאת שחוסל לא רק ניהל את המלחמה במורדים, הוא גם היה האיש הקרוב ביותר לגיסו, נשיא סוריה. העלווים מיואשים, הכאוס מעבר לפינה - ובישראל חוששים במיוחד לגורל הנשק הכימי והביולוגי

הפיגוע בחדר ישיבת קבינט החירום של המשטר הסורי פוגע אנושות ביכולתו לתפקד ולדכא את המרידה. המכה הקשה לבשאר אסד היא הריגתו של אסף שווקאת, שהוא לא רק גיסו, אלא גם זה שמפקד בפועל ממש על כל זרועות הביטחון של הממשל בדמשק. ייתכן שזו מכה כה אנושה, שאסד כבר לא יוכל להתאושש ממנה. גורמי הערכה מדברים על האפשרות שזהו המהלך המכריע שיוביל לכך שבשאר אסד יפרוש, יימלט או ייהרג - ובעקבות זאת ישתרר תוהו ובוהו בסוריה.

 

שווקאת היה הסמכות העליונה אחרי הנשיא, שנותן הוראות פעולה בהתנהלות לצבא, למנגנוני הביטחון והמודיעין, וגם מפעיל את המיליציה האכזרית של המשטר, ה"שביחה". תוארו הרשמי הוא סגן הרמטכ"ל - אך הוא אינו רק המנהל הכללי של הלחימה במורדים ובאופוזיציה, אלא האיש הקרוב ביותר לאסד.

 

אזורי הקרבות בדמשק. במרכז: מקום הפיגוע האחרון ()
אזורי הקרבות בדמשק. במרכז: מקום הפיגוע האחרון

 

גם שר הפנים איברהים א-שער, שלפי הטלוויזיה הסורית נפצע ומצבו יציב, נחשב כמי שנמנה עם החוג הפנימי של הנשיא. הריגתו של שר ההגנה הגנרל דאוד עבדאללה ראג'יחה משמעותית פחות, אך מהווה מכת יוקרה למשטר ומכה מורלית לצמרת הצבא. ראג'יחה הוא בן המיעוט הנוצרי (יווני-אורתודוקסי), ובתור שכזה אינו נחשב לאחד ממנהיגי המשטר והמעגל הפנימי של הנשיא.

  

במאי השנה הפיצו המורדים שמועות לפיהן הצליחו לחסל את שווקאת ואת כמה מבכירי קבינט החירום הסורי, באמצעות הרעלה. הטענה הייתה ששומר ראש של אחד הבכירים הרעיל את המזון שהוגש למשתתפי הישיבה, שנערכה באותו בניין בדמשק שבו אירע פיגוע ההתאבדות היום. מקורות ביון מערביים אישרו את עניין המזון המורעל, וגם שהוא גרם לכמה ממשתתפי הישיבה לתסמינים גופניים קשים, אבל בסופו של דבר הם נותרו בחיים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

איראן וחיזבאללה בשטח

כעת טוענים מקורות שונים, בהם ארגון החדשות של חיזבאללה "אל-מנאר", שהמחבל שפוצץ את עצמו גם הוא היה משומרי הראש שליוו את מתכנסי הישיבה ואבטחו אותם. אם עובדה זו תתאמת, הרי שזו עדות לכך שהגורמים שנחשבים הנאמנים ביותר למשטר ואשר המשטר נסמך עליהם, מפנים לו עורף, ואף מוכנים להיהרג כדי להפילו.

 

ייתכן מאוד אפילו ששומר הראש שביצע את הפיגוע היה בן העדה הסונית. חלק ניכר מאנשי הצבא ומנגנוני המודיעין והביטחון של אסד הם סונים שרבים מהם כבר ערקו - ובהם שר ההגנה לשעבר טלאס ושני בניו, שאחד מהם היה מפקד בכיר במשמר הנשיאותי והאחר טייס בחיל האוויר. בסך הכול ערקו כ-15 אלף מאנשי הצבא וכוחות הביטחון הסוריים.

 

רוב העריקים הם סונים שהמשטר סמך עליהם. מה שחמור יותר מבחינת אסד הוא שבני עדתו העלווים מראים סימנים שהם אינם תומכים עוד במשטר ואינם סומכים עליו שיוכל להגן עליהם. המיעוט מונה כעשרה אחוזים מאולוסיית סוריה ובניו מאיישים את רוב המשרות הבכירות בצבא ובמנגנוני הביטחון. לדברי מקורות מערביים מהימנים, בכירים בקרב העדה מתחילים לדבר על זניחת אסד, והם גם מבקשים מארגון חיזבאללה לשלוח אנשים להגן עליהם ביום שאחרי קריסת המשטר.

 

חיזבאללה ואיראן, שמעוניינים בדריסת רגל משמעותית בסוריה ביום שאחרי, משתמשים בהגנה על המיעוט העלווי ובסיוע לצבא סוריה כאמתלה למעורבות בלחימה ובאספקת נשק וייעוץ למשטר.

 

שווקאת (מימין). כוח ועוצמה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
שווקאת (מימין). כוח ועוצמה(צילום: MCT)

 

האמריקנים מתרגלים השתלטות על מאגרי הנשק הכימי

גורמי הערכה במערב משוכנעים כי הפגיעה בשווקאת תחיש את קצו של המשטר בסוריה. משמעות התוהו ובוהו הצפוי היא שאזורים רבים בסוריה לא יישלטו על ידי השלטון המרכזי, וסוריה תהפוך למדינה כושלת שבה הנהגות מקומיות או שבטים מקומיים מנהלים את העניינים תוך ניהול קרבות עקובים מדם בינם לבין עצמם.

 

הסכנה הנשקפת לישראל במצב כזה היא שמחבלים רבים המשתייכים לג'יהאד העולמי (אל-קאעידה ודומיו), שבאו לסוריה מעיראק ומלבנון, ינצלו את הכאוס ואת חוסר המשילות כדי להתבסס בקרבת הגבול ברמת הגולן ולהוציא משם פיגועים. למעשה, כבר ישנן לא מעט קבוצות של ג'יהאד עולמי באזור דרום סוריה הסמוך לגבול עם ישראל. 

 

סכנה גדולה יותר היא שהנשק הכימי והביולוגי וחלק ממערך הטילים והרקטות העצום של הצבא הסורי ייפול לידיים של גורמים מוסלמיים קיצוניים. התרחיש שממנו חוששת ישראל יותר מכול הוא שחיזבאללה ינצל את הכאוס ויבריח ללבנון את אמצעי הלחימה הללו. ידוע שכוחות אמריקניים וירדניים מתרגלים כבר כמה שבועות השתלטות על מאגרי הנשק הכימי והביולוגי.

 

עוד על סוריה בחדשות ynet:

 

עוד ברשימת המלאי הארוכה של אסד - מערכות טילים ותותחים נגד מטוסים חדישות שסוריה קיבלה מרוסיה (SA-22, SA-17 ואחרים), וכן טילי חוף-ים חדישים וטילי סקאד D ארוכי טווח (700 ק"מ) המגיעים לכל מקום בישראל. כדי למנוע זליגה לחיזבאללה, ישראל עוקבת בצורה הדוקה אחרי תזוזות של מערכות נשק וחומרי לחימה בתוך סוריה. שר הביטחון אהוד ברק כבר הבהיר שישראל לא תשלים עם העברת מערכות אלו לידי חיזבאללה.

 

אפשרות נוספת שמפניה חוששים בישראל היא שבשאר אסד בייאושו יפנה למעשי "תמות נפשי עם פלשתים" - יפתח בלחימה נגד ישראל כדי לרדת לדפי ההיסטוריה כגיבור לאומי, ואלי בניסיון נואש להסיט את דעת הקהל מהמרידה במשטרו. דווקא מתרחיש זה לא מודאגים במיוחד בישראל, מפני שיש ספק אם יציית בכלל הצבא הקורס להוראות מאסד. גם מצבו וכשירותו של צבא סוריה כעת, בעיקר למלחמה מול ישראל, לא בשיאם בלשון המעטה.

 

דיווח מדמשק רודף דיווח, אז בזהירות ניתן לומר שבתוך שבועות, ואולי אפילו ימים, תגיע הקריסה הסופית של המשטר בדמשק, שמזמן כבר איבד את הלגיטימיות שלו למשול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסף שווקאת. יד ימינו
צילום: MCT
דאוד ראג'יחה. בעקר פגיעה מורלית
צילום: רויטרס
בשאר ואסמה אסד. איך זה ייגמר?
צילום: AP
מומלצים