שתף קטע נבחר

שכונות חרדיות בעפולה: אין כניסה בלי ועדת קבלה

ועדות קבלה מוכרות מישובים קהילתיים, אך מסתבר שגם לחרדים יש כאלה. הקהילות החרדיות הצעירות בעפולה פרסמו מודעה ב"יתד נאמן": "מי שרוכש דירה באופן עצמאי מזיק לעצמו ולרבים ולא יוכל להשכיר את דירתו או להתקבל לכולל, לתלמוד תורה וליהנות משירותי הקהילה על כל הכרוך בכך"

בסוף מרס 2012 דווח בעיתונות החרדית על הקמתה של שכונה חרדית חדשה של חסידי ויזניץ' בעפולה עילית, "ישועות משה" שמה. כתבת האתר בחדרי חרדים, שרי רוט, כתבה על השכונה החדשה כי "ההשתכנות בעפולה תקל, כמובן, על ההורים המחתנים את ילדיהם ונאנקים תחת עול החובות ותחת הנטל של רכישת דירות במחיר יקר" וציינה את מיקומה האיכותי - "רק שעה נסיעה מבני ברק".

 

מסתבר שהמחירים הנמוכים והמיקום הסביר מושכים מאז חרדים רבים המעוניינים לרכוש דירות בשכונה ומייסדי הקהילה מוטרדים מהפגיעה בצביון השכונה, שיועדה במקור רק לאנשי חסידות ויזניץ'.

 

שלשום פורסמה בלוח המודעות של העיתון "יתד נאמן" הודעה מטעם "קהל חסידי ויזניץ' - עפולה עילית" ו"הקהילה התורנית - גבעת המורה" שמזהירה את הציבור מלרכוש דירות בפרויקט החדש ובשכונה החרדית בגבעת המורה מבלי לקבל את אישורם של מנהיגי הקהילה.

 

המודעה שפורסמה ב"יתד נאמן":

 

"לאור ניסיונותיהם של גורמים וארגונים שונים לנצל את גל ההתעניינות הגובר בשכונות בעפולה, ולנוכח העובדה כי רבים נפלו בפח או שילמו על דירות הרבה מעבר למחיר האמיתי, מחמת בדותות שונות שהופצו על ידי בעלי אינטרסים כאלה ואחרים" נכתב במודעה, "הננו לשוב ולהבהיר ולהזהיר כי על פי הוראת רבני הקהילות כל הרוכש דירה באופן עצמאי, בכל מחיר שהוא שלא דרך משרדי התיווך שעובדים בתיאום עם הקהילה הרי הוא פורץ גדר".

 

המודעה ממשיכה ומזהירה את הרוכשים הפוטנציאליים מהצפוי להם, אם יקנו דירות מבלי לתאם זאת מראש עם הקהילה. מצוין בה, כי מי שרוכש דירה באופן עצמאי "מזיק לעצמו ולרבים ולא יוכל להשכיר את דירתו או להתקבל לכולל, לת"ת (תלמוד תורה, א.ל) וכו' וליהנות משירותי הקהילה על כל הכרוך בכך. כמו"כ (כמו כן, א.ל) מגורים בקהילה מותנים באישור ועדת קבלה, ואין כל התחייבות בעניין זה לרוכשי הדירות".

 

תופעת ועדות הקבלה מוכרת בארץ בעיקר מישובים חילוניים קטנים. עם זאת, מסתבר כי היא קיימת גם במגזר החרדי. המצדדים בתופעה מציינים כי חיי קהילה אינטימיים, שהם המטרה שלשמה באים אנשים לחיות בישובים קטנים או בשכונות כמו "ישועות משה", אינם יכולים להיווצר ללא מכנה משותף רחב בין התושבים.

 

שוללי התופעה טוענים כי ועדות הקבלה משמשות כמסגרת להכשרת אפליה על רקע תרבותי, אתני או כלכלי. בכל הנוגע לועדות קבלה במגזר החרדי, התופעה מעוררת בעיקר חשש מאפליה עדתית.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), הרב עו"ד אורי רגב, פנה לאחרונה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שייפתח בחקירה של תופעות ועדות הקבלה בציבור החרדי.

 

לטענתו, הוועדות משמשות לעיתים קרובות לסינון גזעני של מזרחים או להרחקה של חרדים שנחשבים ל"מודרניים מדי". לדברי רגב, "האיומים של ועדי הקהילות בעפולה כי ילדים של משפחות שלא יעברו דרך ועדות הקבלה לא יתקבלו למוסדות חינוך גובלים בסחיטה, שנועדה להרתיע אנשים מלרכוש דירות בשכונה כדי לשמור על טוהר המחנה".

 

עוד אמר רגב, כי "נראה שתופעה זו מקובלת בעוד מקומות, ולכן היא מחייבת מענה הולם מצד היועץ המשפטי לממשלה ומשרד החינוך. הסחטנות הזאת תיפסק רק אם רבני ועדות הקבלה, שנוקטים בפעילות בלתי חוקית, יועמדו לדין פלילי ומוסדות שנוקטים סינון עדתי ייסגרו או שיישלל מהם מימון של המדינה. על משרד החינוך לבדוק אם לא מתפתחת בעפולה פרשת עמנואל שנייה".

 

 

עד למועד פרסום הכתבה לא ניתן היה להשיג את תגובתם של "קהל חסידי ויזניץ' - עפולה עילית" ו"הקהילה התורנית - גבעת המורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שומרים על טוהר הקהילה
צילום: shutterstock
מומלצים