שתף קטע נבחר

פרס וברק: העימות במפלגה מגיע לרחוב

במטה ברק דורשים מפרס להצהיר חד משמעית שעל פעיליו לחדול לדרוש מברק לפרוש, אבל פרס לא עושה זאת ובינתיים נהנה מאוד מתוצאות הסקרים. המתח בין המחנות אף הגיע לרחוב, כאשר פעילי פרס וברק התעמתו בסוף השבוע בטקס השקת הקמפיין החדש בתחנת הרכבת בתל אביב

קשה שלא לחוש בחום הלוהט שבוקע ממפלגת העבודה: העימות בין התומכים באהוד ברק ובשמעון פרס רק התחדד בעקבות סקרי סוף השבוע, שהראו כי ברק לא מצליח "להמריא" בקרב הבוחרים.
תומכי פרס הביעו בסוף השבוע סיפוק רב מהפרסום ב"ידיעות אחרונות", לפיו יוסי ביילין הצהיר שהוא תומך בברק. ביילין הכחיש את הדברים, אך במטה ברק גוברת החשדנות. "זה היה ברור", אמר אחד מאנשי המטה, "ביילין הוא איש של פרס". במטה ברק דרשו מפרס להצהיר חד-משמעית שעל הפעילים שלו לחדול לדרוש מברק לפרוש.
פרס הגיב בסוף השבוע בזעם: "מי שיש לו מה לומר שיבוא אלי, אם האנשים האלה כל כך חכמים שייעצו לעצמם". כשנשאל על הסקרים, הוא הפסיק את השאלה באמצע ואמר: "תנו קודם לקרוא את הסקרים וליהנות". אחד ממקורבי ברק אמר בתגובה: "שימשיך לשבת בבית וליהנות. אנחנו מעדיפים את פרס כחובב קריאה שקט".
אחד ממקורבי פרס סיפר, כי באמת ייעץ לו לשבת בשקט ולתת לשטח לעשות את שלו. "ברק אוכל את מה שהוא בישל", ציין. "בשביל איש גאוותן ויהיר כמוהו להתחנן בפני פרס שיבוא אתו לצילומים משותפים זו שיא ההשפלה. לפעמים אני כמעט מרחם עליו". גם נסים זוילי, מזכ"ל העבודה לשעבר וממקורבי פרס, אמר כי "אם המצב בסקרים יימשך, ברק יצטרך בעוד זמן קצר לקבל החלטה אישית קשה". ובינתיים, פרס אינו מבקש מאוהדיו בציבור ובמערכת הפוליטית לחדול מהדרישות שהם מפנים לברק לפרוש מהמירוץ. בכנס אנשי עסקים ערבים ויהודים, שנערך בסוף השבוע ביפו, נשמעו לא מעט קולות שקראו לו לעמוד בראשות המפלגה. "מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים", אמר אחד האנשים המקורבים לו, וסיפר כי פרס נהנה מאוד מאהדה הזאת.
תומכי ברק מבטלים את האפשרות הזאת שוב ושוב. "הוא לעולם לא יפרוש", חזר ואמר יוני קורן. "מי שמפעיל את המהלך להחלפתו, ימצא את עצמו מחוץ לעסק". "יכול להיות שאני האופטימיסט האחרון", מחייך איש העסקים בני גאון, כשהוא נשאל על תוצאות הסקרים, שבהם לא ניכרת פריצה משמעותית של מקורבו, ברק.
אורנה אנג'ל הוסיפה: "הוא לא צריך לפרוש ואנחנו לא ניתן לו לפרוש". ואילו בני גאון אמר: "לא מחליפים סוס באמצע העלייה. אנו עומדים היום שלושה שבועות לפני הבחירות, וזו מדינה שבה חודש הוא נצח. ההפרש יעמוד לבסוף על שלושה אחוזים והשאלה היא לאן תהיה התנודה. לא צריך להגיע להצהרת עקרונות עם הפלסטינים. זה אפילו עשוי להזיק לקמפיין כי חלקים מסוימים מהציבור שאנו פונים אליהם לא אוהבים את העניין הזה".
יו"ר מטה ההסברה של הליכוד, ח"כ אלי גולדשמיט, ציין: "הסקרים שבידינו מצביעים על סגירת הפער, אבל עוד יהיו לנו חיים קשים. המאבק יוכרע בשברי אחוזים. כשהכל קל ופשוט, כולם קופצים על הספינה והעגלה. כשזה קשה, יש אנשים שמעדיפים להתחמק".

עימות בין הפעילים

העימות בין אנשי פרס לאנשי ברק הגיע ביום ו' גם לטקס השקת הקמפיין החדש של ברק, תחת הסיסמה "אהוד ברק לעתיד ילדינו", שנערך ליד תחנת רכבת צפון בתל אביב. בעת כינוס הפעילים במקום, בנוכחות אנשי המפלגה רענן כהן ויובל פרנקל, הגיעו גם אנשי פרס, ובראשם שמרית אור, וניסו לתלות שלט הקורא לברק לפרוש מהמירוץ. לדברי אחד מאנשיו של פרס, פעיל של ברק חתך בסכין יפנית את חיבורי השלט, וכתוצאה מכך החלו שני פעילים משני הצדדים להתקוטט, כשהשאר ניסו להפריד ביניהם. גם המשטרה הגיעה למקום.
לאחר מכן הפכה הקטטה הזאת לוויכוח מילולי בין שני הצדדים בטונים גבוהים. אנשי ברק צעקו לעבר שמרית אור: "אתם גורמים נזק, זה תרגיל שלך ליחצן את עצמך, את רוצה לרוץ לראשות המועצה ומשתמשת בזה כמנוף פוליטי. אתם יורים לתוך הנגמ"ש. את משתפת פעולה של שרון". אור עמדה בפרץ ובקול שקט ובוטח הסבירה לאנשי ברק: "רק לפרס יש סיכוי. יושב ציבור מאוד גדול בבית, שלא מוכן להצביע לברק".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
פרס. נהנה מהסקרים
צילום: גלי תיבון
צילום : איי פי
ברק. במטהו גוברת החשדנות
צילום : איי פי
מומלצים