שתף קטע נבחר

צילום: AFP

קרבות בדמשק ודריכות בצה"ל סביב הנשק הכימי

הקרב על דמשק נמשך, והמורדים מבטיחים: "אלה ימי אסד האחרונים". שר הביטחון ברק: "אסד חטף מהלומה אדירה, זו מכה שתאיץ את נפילתו. אנו נערכים לאפשרות שחיזבאללה ינסה לשים יד על הנשק הכימי, כדי שאם נצטרך נוכל לשקול פעולה"

בסוריה נמשכה גם אמש (יום ו') הלחימה העזה ברחובות דמשק בין צבאו של בשאר אסד למורדים, שלפי דיווחים רשמו התקדמות גדולה ב-48 השעות שחלפו מאז חיסול ארבעה מאנשי הצמרת הביטחונית של אסד. אלא שלפי דיווחים מהשעות האחרונות, צבא אסד פתח במתקפה כוללת על מעוזי המורדים בדמשק, והצליח בין השאר להשיב לעצמו את השליטה על שכונת אל-מיידאן שנפלה לידיהם השבוע.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התראיין לערוצי הטלוויזיה הישראליים, ואמר כי להערכתו נפילת אסד קרובה מתמיד, וכי ישראל עוקבת אחר האפשרות שכלי נשק מתקדמים, כולל נשק כימי, יועברו מסוריה לחיזבאללה. "משפחת אסד חטפה מהלומה אדירה מתחת לחגורה בפיגוע שהרג את האנשים הכי קרובים לנשיא סוריה, את האנשים שהוא סומך עליהם", אמר השר ברק לערוץ 2. "זו מכה קשה מאוד, שתאיץ מאוד את נפילתו".

 

הלווית הבכירים הסורים (צילום: AFP, HO, SANA) (צילום: AFP, HO, SANA)
הלווית הבכירים הסורים(צילום: AFP, HO, SANA)

 

ברק הסביר כי ישראל נערכת לאפשרות של בריחת פליטים לגבולות מרמת הגולן, אבל חשוב מכך - לאפשרות שבעת נפילת אסד ינסה חיזבאללה לשים את ידו על מערכות נ"מ מתקדמות, טילי קרקע כבדים או אמצעי לחימה כימיים ולהעבירם ללבנון. "הנחיתי את צה"ל להתכונן

לכך שבמידה וייווצרו מצבים שיחייבו אותנו לשקול פעולה, אז נוכל לשקול", אמר ברק. "אני לא חושב שראוי לומר יותר מזה".

 

אתמול מת מפצעיו ראש המודיעין של אסד, וכך היה לבכיר הרביעי שחוסל בפיגוע בדמשק שלשום. מאז אותו הפיגוע הצליחו המורדים לדבריהם להתקדם בבירה דמשק והשתלטו על עיירות אחרות. שלשום הם תפסו שלושה מעברי גבול בדרך לעיראק ולטורקיה, וכעת יש להם לראשונה שליטה בקווי הגבול של סוריה. אסד לא דיבר בפומבי מאז הפיגוע ביום רביעי, מה שמוסיף לתחושה שמשטרו, בן יותר מארבעה עשורים, נמצא במשבר עמוק במיוחד. בסך הכול נהרגו אתמול לדברי האופוזיציה 128 בני אדם ברחבי המדינה.

 

למרות הדברים האלה, חשוב לציין שלפי שעה, מי שמגן בשם אסד על דמשק הוא המשמר הרפובליקני, ולעת עתה אסד עוד לא הורה להזרים כוחות צבא מדיוויזיות אחרות לבירה.

 

דיפלומט מערבי סיפר כי נודע לו שאסד טלפן לראש משלחת המשקיפים של האו"ם אחרי הפיגוע ביום רביעי, ואמר כי הוא מוכן לקבל יוזמת שלום בינלאומית אם המערב יאלץ את האופוזיציה להפסיק את התקפותיה. את תגובתו של ראש משלחת הפקחים, הגנרל רוברט מוד, לא ניתן היה להשיג.

 

גם לצבא אסד יש כנראה הצלחות. הטלוויזיה הממלכתית בסוריה הודיעה כי הצבא הצליח "לטהר" את שכונת אל-מיידאן שנפלה בימים האחרונים לידי המורדים מ"שכירי חרב וטרוריסטים". היא שידרה תמונות שבהן נראו גברים מתים בחולצות טי, חלקן מכוסות בדם. חלק מהגופות היו חרוכות. פעילי אופוזיציה ומקורות בקרב המורדים אישרו אתמול כי נסוגו מהאזור הזה אחרי שהיו נתונים להפגזות כבדות, אולם לדבריהם הם מתקדמים באזורים אחרים של דמשק.

 

מובילים את ארונות 3 ההרוגים. אתמול הצטרף בחתיאר (צילום: AFP, HO, SANA) (צילום: AFP, HO, SANA)
מובילים את ארונות 3 ההרוגים. אתמול הצטרף בחתיאר(צילום: AFP, HO, SANA)

 

"זו הייתה נסיגה טקטית", אמר מפקד בשורות המורדים, אבו-עומר, "אנחנו עדיין בדמשק". תושב מחנה פליטים בדרום העיר אמר כי האזור הסמוך מסריח מגופות. "עשרות מכוניות שרופות. ראיתי לפחות שמונה גופות ברחובות, ואנשים מנסים לכסות אותן בשמיכות. יש צחנה". כוחות אסד ניסו להשתלט בחזרה גם על מעבר הגבול באב אל-האווה והפגיזו את מעבר הגבול עם עיראק אבו-כאמאל. לדברי המורדים, הם עדיין מחזיקים במעברי הגבול שאותם תפסו אתמול. צלם של סוכנות הידיעות רויטרס סיפר כי צבא עיראק סגר את הצד שלו במעבר.

 

הלווית הצמרת הביטחונית - כך זה נראה:

 

חנויות סגורות, רחובות שוממים

אתמול שידרה הטלוויזיה הממלכתית בסוריה תמונות וסרטוני וידאו מתוך טקסי ההלוויה של כמה מבכירי המשטר שנרצחו ביום חמישי, בהם גיסו של אסד והבכיר הביטחוני הידוע לשמצה אסף שווקאת, שר ההגנה דאוד ראג'יחה ושר ההגנה לשעבר טורקמני. אתמול מת מפצעיו ראש המודיעין הישאם בחתיאר שנפצע בפיגוע. לא נמסר אם אסד עצמו השתתף בהלוויה בקבר החייל האלמוני בהר המשקיף על דמשק, אולם לפי רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה אחיו של נשיא סוריה, מאהר אסד, השתתף בה. הוא לא נראה בתמונות שפרסמה הממשלה.

 

כלי נשק בדמשק. סוריה חמושה מכף רגל עד ראש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כלי נשק בדמשק. סוריה חמושה מכף רגל עד ראש(צילום: AFP)

 

הלחימה העזה בדמשק, שאותה מכנים המורדים "הר הגעש של דמשק ורעידת האדמה הסורית", נמשכת כבר שישה ימים. כמו המורדים, גם ממשלת סוריה אומרת כי זה יהיה הקרב המכריע. "המשטר נמצא בימיו האחרונים", אמר עבד אל-באסט סיידה, מנהיג ארגון הגג העיקרי של האופוזיציה הסורית, "המועצה הלאומית הסורית", ממקום מושבו בסוריה. הוא העריך כי תחול הסלמה דרמטית ברמת האלימות.

 

תושבים במרכז דמשק אמרו כי במהלך יום שישי היו חנויות סגורות, הדרכים ריקות מאדם ורק קומץ אנשים נראה בחוץ. לעומס התנועה האופייני לעיר לא היה זכר, ורק מכוניות מעטות נראו נוסעות בשדרות. זרם החשמל בחלקים נרחבים נותק, דווקא ביום שבו הגיע החום ליותר מ-40 מעלות. מוקדם יותר אתמול דווח כי מורדים העלו באש עמדות של הצבא בדמשק, ופגעו בעשרות מנאמני אסד במטה המשטרה. מקור אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי כעת שולט הצבא בשכונות מיידאן, תדאמון, קאבון וברזה בדמשק, בעוד קרבות עזים מתנהלים בשכונות אחרות, בהן ג'ובאר, מזה וכפר-סוסה.

 

הרס בשכונה בבירה הסורית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרס בשכונה בבירה הסורית(צילום: AFP)

 

"שמענו דיווחים על כך שבבנקים רבים אזל הכסף", אמרה מליסה פלמינג, דוברת סוכנות הסיוע לפליטים של האו"ם UNHCR. לפי דיווחים, עד 30 אלף סורים חצו את הגבול ללבנון ב-48 השעות האחרונות בניסיון להימלט מהקרבות. עוד דווח כי חל גידול משמעותי גם במספר הפליטים

הנמלטים לעיראק, ואנשים עושים דרכם גם לירדן ולטורקיה.

 

תושבים דיווחו על פיחות במספר עמדות הבידוק של הממשלה בלב דמשק, וכי היו גם פחות שומרים מהרגיל מול בניין משרד הפנים, מה שחלקם פירשו כסימנים לכך שכוחות הממשלה מתמעטים. לפי מקור טורקי, בלילה שעבר נמלט עוד גנרל סוריה לטורקיה, יחד עם ארבעה קולונלים ו-17 קצינים בדרגות זוטרים יותר. בכך עלה ל-22 מספר הגנרלים מצבא סוריה שנמלטו לטורקיה.

 

לפי ארגון אופוזיציה מרכזי היושב בדמשק, בכמה משכונות חלב מתנהלים גם כן קרבות עזים, שאותן תיאר הארגון כקשים ביותר בעיר עד כה. יצוין כי אחרי הפיגוע בדמשק שלשום הזהיר גורם ביטחוני כי המשטר יגביר את הפעילות שלו נגד המורדים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/07/2012 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המורדים שולטים במעבר באב אל-האווה
צילום: AFP
הרס במסגד בדמשק
צילום: EPA
נושאים את ארון אחד מהרוגי הפיגוע בדמשק
צילום: AFP, HO, SANA
מומלצים