שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זומנתי למשפט תעבורה, מה אני צריך לעשות?

  פרק נוסף במדריך המשפטי של עו"ד אילון אורון, מומחה התעבורה של ynet. והפעם, מה עושים כאשר מגיעים למשפט, עם מי כדאי לדבר ועל מה עדיף להתפשר

  פרקים קודמים:

   

  1. נרשם לי דו"ח על עבירת מהירות, 145 במקום 90 קמ"ש. אני נהג ותיק ללא הרשעות, ולכן אני מניח שרישיוני לא ישלל. יש טעם להגיע למשפט?

  אם לא תגיע למשפט, השופט עלול לפסול את רישיונך בהיעדרך.

   

  2. מה עלי לעשות אם אחליט בכל זאת להגיע לדיון?

  נסה להגיע להסדר טיעון עם התובע. טוב יהיה אם גם תברר מה רמת הענישה בגין העבירה אותה ביצעת, ולאיזה עונש אתה צפוי, קודם שתשוחח עם התובע.

   

   (צילום: קובי קואנקס) (צילום: קובי קואנקס)
  (צילום: קובי קואנקס)

   

  3. בדיון אמרתי לשופט שאין לי אפשרות להגיע שוב לבית המשפט, ובכל זאת דחה השופט את התיק לשמיעת הוכחות. מה היה עלי לעשות?

  שופט לא יכול להרשיע נאשם אשר הודה בהסתייגות. היה עליך להודות ללא סייג או לכפור. לאחר שהודית יכולת לטעון לגבי נסיבות המקרה, על-מנת להקל בעונש.

   

  4. השופט שלל את רישיוני לחודש ימים למרות שציינתי כי אני מפרנס יחיד, והשלילה עלולה לעלות לי במקום עבודתי. השופט אמר שאני זכאי להגיש ערעור, אך כל יום שלילה הוא קריטי עבורי. מה עושים?

  תוכל לבקש מהשופט לעכב את העונש לצורך התארגנות. השופט אמור, אם תבקש, לעכב את העונש לחודש ימים. בזמן זה תוכל להגיש ערעור ואף בקשה לעיכוב העונש עד להחלטה בערעור.

   

  5. מה סיכויי בערעור, והאם הוא ישמע בפני שופט אחר?

  הערעור ישמע בפני שופט אחר ובבית משפט אחר - בית משפט מחוזי. נטיית השופט תהיה לדחות את הערעור, בנימוק שרק כאשר המדובר בעונש חריג, תתערב ערכאת הערעור.

   

  6. אני חושש שאם אגיש ערעור, השופט יחמיר את העונש.

  אין מקום לחשש. השופט שבפניו ישמע הערעור אינו מוסמך להחמיר, כך שאין לך מה להפסיד. רק אם התובע יגיש ערעור על קולת העונש, עלול השופט להחמיר בעונש שהוטל.

   

  7. האם הגשת ערעור מצדי עלולה לגרום להגשה דומה מצד התובע?

  התובע מערער רק במקרים חריגים, והעובדה שמוגש ערעור על-ידי נאשם לא תהווה סיבה להגשת ערעור שכנגד. יחד עם זאת, כאשר קיים חשש שמא הגשת הערעור תדרבן את התובע, מומלץ להגישו לקראת תום המועד הקבוע בחוק להגשת הערעור - 45 ימים.

   

  8. הואשמתי בנהיגת רכב במהירות מופרזת - 150 במקום 90 קמ"ש.הגעתי עם התובע להסדר טיעון לפיו רישיוני יפסל לחודשיים בפועל. האם השופט חייב לכבד את ההסדר?

  השופט עשוי לכבד את ההסדר ורק במקרים נדירים יחמיר בעונש.

   

  9. אם השופט יחמיר בעונש, האם התובע יגן על פסק הדין בו הוטל עונש החמור מהסדר הטיעון עליו סוכם?

  התובע אמור להגן על הסדר הטיעון אלא אם השופט נימק את דחיית ההסדר, בנימוקים שהיה בהם לשכנע את התובע כי לא קמה הצדקה מלכתחילה להגיע להסדר, נימוקים שהתובע הופתע לגביהם.

   

  10. הופעתי בדיון, התובע לא הגיע איתי להסדר. פניתי לשופט וסיפרתי לו את נסיבות המקרה ונסיבותי האישיות. השופט אמר שיתחשב, האם התובע עלול לערער במקרה ויוטל עונש קל מזה שתבע?

  אומנם בהעדר הסדר טיעון אתה חשוף לסיכון של הגשת ערעור, אך בדרך כלל תובע לא יגיש ערעור.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים