שתף קטע נבחר

נדחתה דרישת מופז "להפריש" את המתפלגים

חברי הכנסת שעמדו במוקד תרגיל "דואן-איראן" הגיבו בחריפות לניסיון יו"ר קדימה להענישם בפרישה כפויה. בתום דיון סוער, נדחתה הבקשה ברוב גדול, לא לפני שמופז כונה "שקרן" ומפלגתו עברה השפלה פרלמנטרית נוספת. ח"כ דואן: "אחרי שהפסיד ללבני, 3 ימים ישבתי בביתו ושכנעתי אותו לא להתפלג"

אחרי שניסו למצוא את דרכם מחוץ למפלגה הגדולה בכנסת, נאלצו הבוקר (יום ג') ארבעת מורדי קדימה, לשמוע את דרישת יו"ר המפלגה שאול מופז להכריז עליהם כפורשים. בדיון שגלש לא אחת לפסים אגרסיביים והומוריסטיים, כמעט במקביל, עסקה ועדת הכנסת בהצעה "להפריש" מהמפלגה את חברי הכנסת אריה ביבי, אבי דואן, יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ועתניאל שנלר, שזכו לגיבוי מצד היועץ המשפטי לכנסת. בסיומו של עניין, נדחתה ברוב גדול דרישת מופז.

 

בפתח הדיון, ביקש ח"כ מאיר שטרית (קדימה) "לראות את ההסכם שנחתם בין לשכת ראש הממשלה ובין חברי הכנסת", כדבריו. הוא סיפר כי "כשמופז נכנס לממשלה, ניסיתי לגייס שביעייה ולהתפלג. לא הצלחתי לגייס. עברו בי כל מיני מחשבות, אפילו לעזוב את הכנסת".

 

דבריו עלו בקנה אחד עם הצהרתו של יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, שאמר: "בשנה שעברה הייתי שותף לכמה ניסיונות התפלגות ואני גם מודע לכמה ניסיונות בקדימה בתקופה הזו". גם ח"כ אבי דואן, מהדמויות המשמעותיות במהלך הפוליטי, סיפר על מאמצים קודמים בקדימה, בתקופת כהונתה של ציפי לבני כיו"ר המפלגה. "עשרות פעמים עלה נושא הפילוג בשיחות עם מופז. אני לא מקליט שיחות. אני איש נאמן, אני עובד סוציאלי בניסיוני. ניהלנו פגישות ודנו בהתפלגות". דואן הוסיף כי "כשמופז ביקש לצאת לפסק זמן אחרי שהפסיד ללבני, שלושה ימים ישבתי בבית שלו ושכנעתי אותו לא להתפלג".

 

מתוך ועדת הכנסת, היום. "תהיו גברים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתוך ועדת הכנסת, היום. "תהיו גברים"(צילום: גיל יוחנן)
 

ח"כ ישראל חסון, שייצג את עמדת קדימה, פנה לשמאלוב-ברקוביץ' ואמר: "איך אומרים בשפה השוביניסטית שלנו, ויוליה תסלחי לי, תהיו גברים ותעמדו מאחורי המעשה שלכם. אל תיגררו לנורמה הירודה של האלקיניזם והביביזם".

 

חברת הכנסת תקפה בתורה את מופז, וכינתה אותו "שקרן". לדבריה, "חברי הכנסת של קדימה, אותם אנחנו שומעים היום מדברים גבוהה גבוהה על מוסר ועל ערכים, חלקם אף עברו מספר פעמים מפלגה. למשל, ח"כ מרינה סולודקינה, אם יעירו אותה בלילה לא בטוח שהיא תדע באיזו מפלגה היא נמצאת".

 

שמאלוב-ברקוביץ' אמרה שמפלגתה הפכה "כמעט לחד"ש", התלוננה על "סתימת פיות" ותקפה גם את כלי התקשורת. "אתם עיתונאים? אתם אמורים להעביר אינפורמציה, לא לשפוט אותנו, לא בגללכם אני בכנסת ולא בגללכם אני אהיה בכנסת". היא הוסיפה שהיא חשה כ"עגונה ביחס לקדימה", וסיימה בהתקפה נוספת על מופז, כשאמרה כי "אם הוא כיהן כשר ביטחון, סימן שיש אלוהים".

 

היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, הדגיש כי "הנושא מעורר את השאלה מהו היחס והאיזון הנכון בין היותו של ח"כ נציג של סיעה ובין היותו יחידה חוקתית עצמאית". לדבריו, "התפלגות היא דבר לגיטימי על פי החוק ואין בה כדי להביא לפרישה. גם אם הניסיון לא צלח, אין בזה די כדי להביא לפרישה. עמדתנו היא כי במקרה הנוכחי, לא מתקיימים התנאים להכרזה עליהם כפורשים".

 

עם זאת, ציין ינון, "חברי הכנסת שמעורבים בדברים כאלה אינם חסינים לחלוטין. אם הם רוצים לחזור לסיעה, הם צריכים להיות ממושמעים. אם ימשיכו להתבטא ולפעול בניגוד להחלטות הסיעה, הם עלולים למצוא עצמם בדיון נוסף כזה שאנו מתנהלים בו כעת, כאשר עוצמת הראיות נגדם תבסס עילה להכריז עליהם כפורשים".

 

אבי דואן, היום בוועדת הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אבי דואן, היום בוועדת הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ אריה ביבי, אחד מחברי הכנסת שעמדו במוקד התכנסות הוועדה, הגדיר את הדיון כמיותר. "הייתה כאן כוונה, אבל לא ראינו מעשה וכל הישיבה הזאת מיותרת. אין ולא היה הסכם שחתמתי עליו להיות סגן שר", הדגיש, תוך שח"כ אחמד טיבי מכנה את הפורשים "טירונים במחנה שנלר".

 

המהלך לעזיבת חברי הכנסת להתפלג מקדימה, נרקם בתחילת השבוע על ידי חבר הכנסת לשעבר צחי הנגבי, שהודיע אתמול על חזרתו לליכוד, לבין אנשיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 במסגרת המהלך שלא צלח היה אמור ח"כ ביבי להתמנות לתפקיד סגן השר לביטחון הפנים, ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' לתפקיד סגנית שר התקשורת וח"כ דואן לתפקיד סגן שר הרווחה.

 

קדימה ביקשה כבר אתמול להכריז על המורדים כפורשים. המטרה היא למנוע מהם להתמודד על מקום בכנסת הבאה מטעם הסיעה וכן את כספי מימון המפלגות. מופז אמר אתמול בנוגע לארבעת חברי הכנסת כי "כל מי שניהל משא-ומתן עם נתניהו והיה מוכן להיות חלק מחרפת נתניהו-הנגבי צריך לעשות חשבון נפש עם עצמו, עם ילדיו ועם הציבור ששלח אותו לכנסת. מי שרוצה ללכת להצטרף למושחתים שילך, מי שרוצה להצטרף למשתמטים שילך, מי שרוצה לקבל שוחד פוליטי ולמכור את ערכיו שילך, מי שרוצה לחברו לנתניהו... שילך עכשיו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאול מופז
צילום: עמית מגל, "ידיעות אחרונות"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אלקין
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ח"כ לוין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים