שתף קטע נבחר

צפו: הסרטון מאסון הכרמל שמסבך את ניצב עטיה

תחקיר "ידיעות אחרונות" חשף חשש כבד שניצב רוני עטיה לא דיווח אמת למבקר המדינה, ובסרטון נראה רכבו חוצה את הלהבות, אולם לא חולף על פני הניידת שבה הייתה אהובה תומר, כפי שטען מפקד המחוז הצפוני בעדותו. עטיה: "המבקר לא מצא פגם בהתנהלותי"

האם מפקד המחוז הצפוני של המשטרה ניצב רוני עטיה לא אמר אמת בעדותו מול מבקר המדינה בחקירת אסון הכרמל ? חשש כבד לכך נחשף הבוקר (ד') בתחקיר "ידיעות אחרונות" שבו מוצגות סתירות בין עדותו של ניצב עטיה לבין הממצאים בשטח, בכל הקשור לנקודת המפגש שלו עם תת ניצב אהובה תומר, שנספתה באסון, והאזהרה ששיגר לכאורה לעברה לבל תיכנס אל תוך האש. סרטון מהדקות הקריטיות מוכיח לכאורה את הסתירות:

 

בעדותו בפני מבקר המדינה טען עטיה, אז מפקד מרחב חוף, כי נקלע עם רכבו ל"אמבטיית אש" במעלה הר הכרמל והצליח להיחלץ ממנה, כשבדרך ראה לדבריו ליד בית אורן את תומר עושה את הדרך ההפוכה, כשאחריה נוסעים בניידת סגן ניצב איציק מלינה ותת ניצב ליאור בוקר. לדבריו, הוא הזהיר אותה ו"צעק לה בקשר לחזור מיד אחורה", אלא שעדויות שנאספו במהלך התחקיר הציגו תמונה שונה ולפיה בשעה שעליה דיבר עטיה, 15:29, אהובה תומר בכלל הייתה במקום אחר ולכן כל הסיטואציה לא יכולה הייתה להתרחש, לכאורה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

עוד עולה מהתחקיר כי עטיה הציג בפני המשפחות השכולות גרסה שאינה מתיישבת עם רישומי האירועים. כך, למשל, טען כי נתקל באש בסיבוב שמתחת לעיקול המוות, במחצבת קדומים, ושם הוא מחליט לשוב על עקבותיו. "אני יורד עם הכבאית עד הצומת של העיקול הגדול", סיפר עטיה למשפחות השכולות, בסיור שנערך במקום שלושה שבועות לאחר האסון. "ואני רואה שכל מעלה ההר עם דליקות. כשראיתי את זה אמרתי לנהג הכבאית לחזור אחורה".

 

אסון הכרמל. 44 הרוגים  (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת) (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)
אסון הכרמל. 44 הרוגים (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)

 

אלא שעל פי דו"ח המבקר כמה דקות קודם לכן הודיע נציג הכיבוי שהיה בסמוך למחצבה על סכנת אש בכניסה אליה, אותה נקודה שבה יעבור אוטובוס הצוערים כמה דקות לאחר מכן. מכאן עולה השאלה מדוע עטיה לא הזהיר בקשר על מוקדי הדליקה בקשר, ולא הורה לסגור את הציר המדובר, שאליו אמורה הייתה להגיע תומר. לשאלה הזו השיב עטיה בדו"ח המבקר כי האש הייתה על ההר, ולא על הציר עצמו.

 

בצילומים שהגיעו לעיתון מתועדת אותה דקה קריטית, 15:29, שבה טען עטיה כי פגש את תומר, אולם בתיעוד אין זכר לניידת שבה מפקדת משטרת חיפה. מה שכן רואים בתמונה הוא את הג'יפ של עטיה יוצא מהלהבות – אולם איש לא נכנס אליהן. למבקר המדינה הוא סיפר גרסה אחרת: "הבנתי שהם עומדים להיכנס לתוך האש וצעקתי להם אל תיכנסו, תיזהרו. כל הזמן אני רואה את התמונה הזאת מולי, איך אני יוצא מהתופת והקצינים שלי נכנסים אליה".

 

בצילומים שנקלטו במצלמת הבלקברי של מדריך סנפלינג בשם גבי אבוטבול שנכח במקום, התגלה כי מאחורי הג'יפ של עטיה, שניות אחריו, הגיח מהאש רכב בצבע לבן ששייך לשב"ס. בירור העלה כי מדובר במוניתו של אמנון יהבי, קצין שב"ס שפיקד על קורס הצוערים שנקלע לאסון. יהבי נהג במעלה ההר, לפני אוטובוס הצוערים שעשה את דרכו לכלא דמון. לדברי יהבי, סמוך ל"עיקול המוות" הוא נתקל באהובה תומר. "ראיתי את אהובה, אני מכיר אותה אז עשיתי לה שלום והיא נופפה לי חזרה". ל"ידיעות אחרונות" סיפר כי הפגישה עמה אירעה עוד לפני שהגיעה האש לעיקול המוות. "אילו הייתה שם אש, אהובה לא הייתה מאפשרת לי לנסוע", אמר. הוא נשאל אם ייתכן כי ראה את אהובה ליד בית אורן אחרי שיצא מהאש, ולכך השיב: "אין סיכוי, כי אני אמרתי לה לפני זה שלום".

 

האזכרה לתומר. נכנסה למרות האזהרה? (צילום: גיל נחושתן, ידיעות אחרונות) (צילום: גיל נחושתן, ידיעות אחרונות)
האזכרה לתומר. נכנסה למרות האזהרה?(צילום: גיל נחושתן, ידיעות אחרונות)

  

זאב אבן חן, אביה של טופז שנספתה באסון, יחד עם 43 אנשים נוספים, אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי כי הפרסומים מצביעים על כך שעטיה לא אמר אמת וכי יש לסיים את תפקידו במשטרה. "זה מצביע על התנהלות כושלת, שלעניות דעתי מקומו של עטיה לא במשטרת ישראל", אמר. "הוא לא יכול להיות מפקד מחוז על אלפי

 שוטרים. דיברתי על זה גם עם השר וגם עם המפכ"ל והם לא חשבו כמוני. ברגע שמדובר בחשד לקצין משטרה, על אחת כמה וכמה בדרגת ניצב, שהוא לא אמר אמת, צריך לערב את המחלקה לחקירות שוטרים באופן מיידי שיחקרו אותו. אני מתכוון שוב לדבר עם המפכ"ל והשר לביטחון פנים ולהציע להם לפחות להוציא אותו לחופשה עד שהעניין יתברר. לא צריך למהר לפטר אותו".

 

ניצב עטיה מסר בתגובה לטענות באמצעות עורך דינו איל רוזובסקי: "פעלתי במהלך השריפה ללא לאות וכמיטב יכולתי, תוך סיכון חיי וקבלת החלטות קשות תחת אש. התנהלותי נבדקה על ידי מבקר המדינה ותוצאות בדיקה זו פורטו במסגרת דו"ח הביקורת על אסון הכרמל. המבקר קיבל את גרסתי לדקות שקדמו לאסון ללא סייג ולא הטיל עליי אחריות כלשהי. מבקר המדינה לא קבע כי כשלתי. לבי עם המשפחות השכולות".

 

מדוברות המשטרה נמסר: "איננו מתכוונים להתייחס לפרטים מתוך ישיבות סגורות שנערכות בין השר למפכ"ל. מפכ"ל המשטרה שב ומביע אמון מלא במפקד מחוז צפון ניצב רוני עטיה, וסבור כי לאור ממצאי הדו"ח הסופי של מבקר המדינה בעניינו אין מניע כי יפסיק לפקד על המחוז". בהודעה נזכר כי בשום שלב לא הפעיל המפכ"ל לחץ ולא הוצגה דרישה כי ניצב עטיה יסיים את תפקידו.

 

אחר הצהרים פרסם מבקר המדינה הודעה בעקבות הפרסום. זה לשון ההודעה: "במסגרת בדיקת אסון השריפה הגדולה בכרמל והכנת דוח מבקר המדינה בנושא, אסף צוות הבדיקה תיעוד רב וגבה עדויות מבעלי התפקידים השונים שהיו בזירת האירוע וכן מאזרחים - עדי ראייה. ובהם צלם העיתונות – רוני סופר, בעלי ועובדי חוות הסוסים ובהם עידו גורן וכן מדריך הסנפלינג – גבי אבוטבול, שאף הגיש עדויות מצולמות.

צוות הביקורת נפגש כמה פעמים עם גורמים שונים וקיבל מהם את פרטי התחקיר שערכו. באותם מקרים שבהם פרטי התחקיר של אותם גורמים עמדו בסתירה לממצאי צוות הביקורת ממשרד מבקר המדינה נבדקו הטענות של הגורמים האלה מחדש. צוות הביקורת גם נפגש מספר פעמים עם ניצב רוני עטיה (הפגישה האחרונה התקיימה ב-06.05.2012) לצורך קבלת התייחסותו לטענות שהעלו אותם גורמים. בידי צוות הביקורת של משרד מבקר המדינה, יש הוכחות מוצקות כי ביום השריפה 02.12.2010 בשעה 15:27, בעת שאהובה תומר ז"ל וליאור בוקר ז"ל נוסעים מערבה על הציר, הם מצטלבים בנסיעתם עם ניצב רוני עטיה.

 

"ממצא זה נסמך על עדויות נוספות שנמצאות בידי צוות הביקורת מטעם משרד מבקר המדינה. זאת ועוד, בידי צוות הביקורת יש חיזוקים ועדויות מכמה גורמים כי ניצב רוני עטיה ניסה ליצור קשר עם אהובה תומר ז"ל.  יודגש ועל כך מצביע דוח מבקר המדינה על אסון הכרמל כי באותה העת לניצב (בדימ.) שמעון קורן; לניצב רוני עטיה; לתנ"צ אהובה תומר ז"ל ולנצ"מ ליאור בוקר ז"ל, אין תמונה ברורה על מלוא סיכוני האש לציר ולכן אין החלטה פיקודית שאסור לנוע עליו. זה שורש המחדל.  כמו כן יודגש, כי דוח מבקר המדינה מצביע על כך שכל מטה המשטרה של מחוז הצפון לא קרא נכון את מפת האש וסיכוניה. לסיום דוח הביקורת על אסון הכרמל לקח בחשבון גם את הטענות שהושמעו נגד ניצב רוני עטיה ובהתאם לכך אמר את דברו בנושא זה".

 

השתתפו בהכנת הכתבה: רון נוטקין, רועי ויינברג ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצב רוני עטיה. שיקר?
צילום: דוברות המשטרה
אהובה תומר ז"ל. נספתה באסון
צילום: אחיה ראב"ד
אסון הכרמל. אירוע מתגלגל
צילום: אלי יבלינוביץ
מומלצים